Chytrá recyklace plastových lahví

Pro ty, kdo to nevědí: PET láhev se rozkládá až 80 let.Myslete ekologicky a než „petku“ zlikvidujete úplně tím, že ji vyhodíte do speciálního kontejneru, využijte ji na zahrádce. Bude se hodit třeba při pěstování bylinek: když lahví se seříznutým dnem rostlinku přiklopíte, vznikne skleníkový efekt, který podpoří její růst. Láhev zároveň poslouží jako ochrana před nenechavými škůdci.Z PET lahví lze také postavit rovnou celý skleník. Na 2,5 m dlouhý a 1,8 metru široký fóliovník budete potřebovat 1 400 lahví.Ty po očištění navléknete na dráty, které připevníte na dřevěný rám.

Nevyhazujte vaječné skořápky

Kromě toho, že skvěle slouží jako malé květináčky pro bylinky, jsou zároveň cenným zdrojem vápníku. Do prázdných skořápek stačí nasypat trošku hlíny a zasít semínko. Rostlinka si bude sama čerpat potřebné živiny a až povyroste, zasaďte ji i se skořápkou do půdy. Takový způsob předpěstování je vhodný hlavně pro bazalku, pažitku či petržel. Hnojení pomocí skořápek má ještě další výhodu. Ostré hrany odradí slimáky.

skořápka

skořápka

Hnojení čajem a kávou

Rostliny ocení zejména hnojení zeleným čajem, který je bohatý na dusík a draslík.Pokrytí substrátu vylouhovanými zbytky se vytvoří ochranná vrstva, která zabrání vzniku plísní. Druhou variantou je jejich zapracování přímo do hlíny, z níž si květy vezmou potřebné živiny pro svůj lesk a růst. Míchejte i několik druhů čaje dohromady.Jako skvělé hnojivo slouží i kávová sedlina, jež nejen zvyšuje kyselost půdy, ale rovněž přiláká žížaly, které záhon prokypří.

čaj

čaj

Množení růží s pomocí brambor

Potřebovat budete pouze živnou půdu, osvětlené stanoviště, stonek růže a bramborovou hlízu. Prut růže zkraťte na délku 25 cm vytvořte takzvaný řízek. Poté otrhejte veškeré listy, kromě těch, co jsou nejvýše. V bramboře udělejte díru, do níž stonek usadíte. Takto bude rostlina přirozeně čerpat vláhu.Nakonec celou sadbu uložte do zeminy a poctivě zavlažujte.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *