Design jako víno

Patříte mezi milovníky vína a rádi si dopřejete sklenku k dobré večeři? Není divu, správná kombinace pokrmu a vína může povýšit obyčejnou večeři na gurmánský zážitek.

 

Současní designéři i značky, které se zabývají výrobou doplňků do domácnosti, si uvědomují potenciál, který tato sféra nabízí. Přinášíme vám proto několik designových doplňků, které do vašich domovů přinesou náladu, jako byste byli v opravdovém sklípku. A zdaleka nejde jen o nápadité skleničky.

 

Ekologický stojan na lahve

Filozofií designového studia Othr je „méně“ a „lépe“. Společně se známými designéry se za použití nejnovějších technologií, jako je například 3D tisk, snaží vytvářet unikátní kusy a objekty, které mají zároveň minimální environmentální dopad. A také to plní. Produkty nevyrábí dopředu, ale teprve, až projevíte o daný kus zájem a objednáte si ho, tak ho firma vyrobí. Společnost navíc spolupracuje jen s designéry zvučných jmen, protože věří, že se v kvalitě výrobku odráží i osobnost jejího tvůrce.

A jedním z těch, ve které vložili svoji důvěru, je i americký designér Brad Ascalon, podle jehož návrhu vzniknul moderní držák na lahve vína nazvaný Canon. Produkty Brada Ascalona (www.bradascalon.com) byly vystaveny na řadě světových výstav v Miláně, Paříži, Londýně, New Yorku a dalších.

Doplňky, které vás budou bavit

Brooklynské studio Fort Standard (www.fsobjects.com), jehož tvorba spojuje přírodní materiály a moderní výrobní postupy, letos v září uvedlo kolekci designových doplňků zaměřených na nápoje. Byly mezi nimii hravé minimalistické zátky na lahve, jejichž spodní část je vyrobena z tradičního korku, zatímco vrchní část je kovová. Dostupné jsou ve dvou variantách. Součástí kolekce je také kovový otvírák, jehož jednou částí lze otevírat klasické, například pivní lahve, a druhou, výsuvnou stranou, potom klasické korkové zátky vína.

Minimalistické spojení skla a kovu

Kyperský designér Michael Anastassiades, známý především díky svým návrhům minimalistického světelného designu, vytvořil kolekci sklenic na víno, které jsou vlastně jakousi kombinací kovové misky zajišťující lepší stabilitu a skla. Sklenice jsou součástí kolekce Sommelier, která zahrnuje také karafy nebo chladiče.

Důmyslný kus nábytku

Rowena Edwards, designérka z Walesu, která se kreativní tvorbě začala věnovat už jako malá holčička v kraji obklopeném horami a mořem, u svých děl zkoumá především jejich vztah se spotřebitelem. Vytváří ikonické tvary a formy a její nápady odhalují zajímavé způsoby využití nábytku.

Vozík na drinky s názvem Rownd kombinuje tradiční techniky výroby nábytku a důmyslně vyřešenou konstrukci. Zhotovený je z dubového dřeva a doplněný o žluté kovové součásti. Kromě prostoru na uložení lahví a skleniček do něj můžete uložit také brýle, aby nepřišly během bujarého večera k újmě, nebo nástroje jako otvíráky a podobně. Povrch vozíku je konstruován tak, aby se snadno čistil.

Zážitek, na který se vyplatí počkat

Pro italského designéra Mika Simonelliho je design nástrojem k řešení problémů každodenního života. Ke své práci vždy přistupuje s jistou dávkou kreativní racionality. Jeho originální projekt Suspense nabízí zcela nový zážitek z ochutnávky vína. To protéká přes filtr, který podle autora slouží jako příležitost k reflexi. Přístroj totiž prodlužuje okamžik mezi naléváním vína a jeho ochutnáním, což vyvolává zvědavost, očekávání a zvyšuje touhu víno ochutnat.

 

text Miroslava Horáková foto archiv firem
Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *