Etický kodex makléře: co z něho vyčtete a je vůbec závazný?

Každá lepší realitní kancelář má etický kodex. Co by v něm mělo být, čím je pro vás zajímavý a jak je to s jeho dodržováním vám povíme v našem dnešním článku.
Vybíráte realitku? Koukejte i na etický kodex

Etický kodex vám dobře ukáže, co můžete od dané realitní kanceláře a jejích makléřů čekat. Pokud je realitní kancelář členem Asociace realitních kanceláří České republiky, zavazuje se k dodržování kodexu ARK. Často ale mají jednotlivé společnosti i vlastní soupis, díky kterému si uděláte o firmě ještě lepší obrázek. Rozhodně si proto kodex přečtěte a případně ho porovnejte s konkurencí.

Co by mělo být v etickém kodexu

Konkrétní podoba etického kodexu se liší společnost od společnosti. Některé prvky se ale opakují. Určitě by v něm mělo být popsáno (ne)vhodné chování makléře, jeho povinnost jednat v zájmu klienta, průběžně ho informovat a vzdělávat se v oboru. Například realitní kancelář v Plzni má ve svém kodexu, že „vždy upřednostní zájem klienta před realizací obchodu“. A to je určitě přesně to, co od realitky očekáváte, bohužel to dnes není pro každou společnost samozřejmostí.

Etický kodex je závazný pro každého zaměstnance

Soupis pravidel zavazuje všechny makléře dané společnosti. Nemělo by se tak stát, že některý pracovník jedná v rozporu s etickým kodexem. Pokud se ale s takovým chováním setkáte, určitě informujte realitní kancelář. Nedodržení kodexu jistě bude řešit. Ostatně, je to i v jejím zájmu, aby zaměstnanci firmy nedělali podniku špatnou reklamu.

Dodržuje se etický kodex i v praxi?

Možná si říkáte, že etický kodex je sice pěkná věc, ale realita je určitě někde jinde. To, že se něco napíše na papír, pochopitelně ještě neznamená, že se to automaticky promítne i do praxe. A je to bohužel tak.Ne všechny firmy dbají na etický kodex, seznamují s ním nové zaměstnance a kontrolují jeho dodržování. Realitní kancelář v Plzni to sice bere jako úplnou samozřejmost, jinde to tak ale být nemusí. Proto si rozhodně realitku řádně proklepněte, než s ní podepíšete jakoukoli smlouvu.

 

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *