Na co dát pozor při výběru oken

Opravujete dům a rádi byste současně vyměnili okna? Nebo plánujete novostavbu a společně s projektantem přemýšlíte, jaké okenní profily zvolit? Nabídka na trhu je opravdu široká a každý dodavatel tvrdí něco jiného. Pomůžeme vám se v těchto často zcela protichůdných informacích zorientovat.

Krásné a štíhlé, ale poměrně nákladné hliníkové profily mají už dnes díky novým technologiím, jež se postarají o přerušení tepelných mostů, srovnatelné tepelněizolační vlastnosti jako plastová nebo dřevěná okna. Navíc umožňují realizaci skutečně velkorysých ploch, takže nacházejí uplatnění například u prosklených fasádních systémů. Nabízejí rovněž širokou paletu barev. Předností dřevěných oken je bezpochyby přítomnost příjemného přírodního materiálu, mnohé uživatele však často odrazují náročnější údržbou. Nejméně jednou ročně, nejlépe před zimou, by se totiž měly dřevěné rámy ošetřit přípravkem, který povrchové úpravě profilu vrátí vymyté složky a zacelí případné mikrotrhliny, aby do nich nevnikala voda. Bez této údržby může časem dojít až k olupování laku, což si obvykle vyžádá zákrok odborníka.

Plastové profily bodují jak odolností materiálu, tak tepelněizolačními parametry, nízkými nároky na péči i pěkným vzhledem. Zvolit si můžete autentický vzhled dřeva nebo třeba práškovaného hliníku při ceně plastových oken, která je rozhodně velmi příznivá. Když tedy například z finančních důvodů zavrhnete hliníkové profily, je rozhodování mezi plastem a dřevem vlastně spíš pocitové. Buď preferujete přírodní materiál i za tu cenu, že se o něj po celou dobu jeho životnosti musíte pečlivě starat, nebo upřednostníte vlastní pohodlí, luxusní vzhled a dlouhou životnost plastových oken.

Jak se vyznat v koeficientech

Výrobci okenních profilů a oken zahrnují uživatele spoustou nejrůznějších čísel: počínaje vestavnou hloubkou přes koeficienty průvzdušnosti a neprůzvučnosti až po solární faktor a součinitel prostupu tepla sklem, rámem nebo rovnou celým oknem. Jako by toho nebylo málo, předhánějí se navíc v počtu komor, skel a případně dělení do jakýchsi tříd A, B a C. Jaké parametry je tedy při výběru oken opravdu užitečné sledovat? Nejlépe poradit dokáže samozřejmě pouze projektant – odborník, který všechny parametry otvorových výplní zná a dokáže posoudit, jaké produkty jsou pro konkrétní stavbu vhodné s ohledem na její energetickou náročnost a orientaci ke světovým stranám. My si ale můžeme rozklíčovat alespoň ta nejdůležitější hlediska.

  • Pomyslnou královnou všech koeficientů je prostupnost tepla. Norma doporučuje pro nová okna součinitel tepelné prostupnosti celým oknem (Uw) alespoň 1,2 W/m2.K a pro dveře (Ud) alespoň 1,7 W/m2.K. Samozřejmě, můžete mít i okna a dveře s lepšími hodnotami. U pasivních domů je minimum u oken Uw = 0,8 W/m2.K a u dveří (oddělujících vytápěný prostor od venkovního prostředí, bez tzv. zádveří) Ud = 0,9 W/m2.K. Okna s těmi nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi se vyplatí mít alespoň na sever.
  • Zvukový útlum neboli neprůzvučnost (R’w) nám říká, o kolik je daná otvorová výplň schopna snížit hluk z ulice. Standardní okno s plastovými profily a dvojsklem má útlum 32 dB. Frekventované silnice běžně produkují hluk přesahující 70 dB, ve zcela rezidenčních čtvrtích může hluk dosahovat hladiny kolem 40 dB. Pokud tedy bydlíte v oblasti zatížené takovým vlivem z vnějšího prostředí, požadujte okna s lepšími zvukověizolačními vlastnostmi. Reálně dosáhnete snížení hluku až o 46 dB namísto pouhých 32, což je významný rozdíl.
  • Solární faktor zasklení (g) udává prostupnost slunečního záření. Čím je vyšší, tím více tepelné energie a světla oknem prochází a tím větší jsou pak za chladných slunných dní tepelné zisky. Okna s vysokým solárním faktorem (56–63) je vhodné použít například u velkých prosklených ploch orientovaných na jih nebo východ. V létě však budou potřebovat venkovní stínění. Skla s nízkým solárním faktorem bývají lehce zatmavená, interiér se pak díky tomu tolik nezahřívá, ale ne každý umí takovou clonu dobře psychicky snášet.

Je nutný projektant i při výměně oken?

Pokud vám tento odborník pomůže přesně specifikovat požadavky, jaká na okna máte, a definuje parametry, která by měly výplně stavebních otvorů splňovat, včetně podmínek montáže, můžete dodavatele lépe nasměrovat. Zúžíte mu tím prostor a on se potom musí více snažit vytvořit nabídku přesně na míru jasného zadání od projektanta či architekta. Kdyby přesto došlo následně na reklamaci, dá se při ní postupovat podle přesně specifikované objednávky a zkontrolovat, zda se realizovalo všechno tak, jak bylo dáno. Počáteční investice do spolupráce s projektantem se vám tak může brzy vrátit.

Navíc jen odborník vám dokáže poradit například se vhodnou hlukovou korekcí – podle toho, jestli žijete v oblasti se zvýšenou hlukovou zátěží z kolejové, silniční či letecké dopravy.

Jakou roli hrají při výběru další parametry

U systémů, které mají menší vestavnou hloubku, si dodavatel může pro dosažení stejných tepelněizolačních vlastností pomoci volbou zasklení.

Průvzdušnost a odolnost proti zatékání (těsnost) mají všichni výrobci plus minus srovnatelnou, a pokud se okno nenachází v 15. patře, kde by ho soustavně bičoval déšť a vítr, nehrají drobné rozdíly roli. Podobně jako počet komor profilu. Rozhodně neplatí: čím více komor, tím více energetické efektivity a úspor, tedy lepší tepelněizolační vlastnosti. Velký smysl podle znalců nedává ani kategorizace okenních profilů do tříd A, B a C, to už je zcela překonáno. Kvalita PVC okenních profilů se už neposuzuje podle silnější vnější stěny, nýbrž podle jakosti použitého materiálu, konstrukčního řešení a kvality provedení profilu.

Text: -red-, Foto: Inoutic, Velux, Slavona, Schüco, Oknoplast, Dafe-plast, TP Eurookna

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *