Začněte s čistým stolem, aneb několik rad jak vybrat dokonalou pracovní desku

Pracujete z domova? Pak byste měli věnovat velkou pozornost výběru nábytku
, který vám poslouží jako cenný nástroj pro vytvoření příjemného a inspirativního prostředí. Například správně zvolený stůl může z hektického a uspěchaného dne udělat den nabitý, ale produktivní. Podle čeho ale vybírat? Existuje hned několik kritérií, které byste měli před koupí pracovní desky zvážit. Čtěte!

Současné kancelářské stoly jsou mnohem víc, než jen obyčejné desky s pár šuplíky, jak tomu bývalo dříve. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství variant, tak se s nimi seznamte. Opravdu kvalitní stůl, odpovídající vašim požadavkům a pracovním nárokům, se dá navíc pořídit i za rozumnou cenu, stačí jen otevřít oči a udělat si před koupí malý průzkum, třeba na cenových srovnavačích.

Co vlastně děláte?

První otázka, kterou je třeba si zodpovědět, je: k jakému typu práce bude váš stůl primárně sloužit? Pokud máte doma zařízenou speciální místnost, tedy pracovnu, jste ve výhodě. Můžete se při výběru stolu více odvázat:

● Práce na počítači:

Existují stoly, které jsou pro tento typ práce speciálně navrženy. Pod deskou nabízí dostatek prostoru pro uložení počítače a zároveň v ní můžete najít otvory pro kabely a elektrické přípojky, což může zabránit historce, ve které hraje hlavní roli vaše noha, netakticky umístěný kabel a monitor padající na zem.

● Papírování:

Pokud vaše práce zahrnuje především manipulaci s nejrůznějšími dokumenty a fakturami, budete potřebovat velký manévrovací prostor, aby jste se pod nimi jednou nadobro neztratili. Šanony a knihy by měli mít své místo, nepřekážet a zároveň být v případě potřeby po ruce. Je proto vhodné pořídit si stůl s extra úložným prostorem, například se zásuvkami.

● Počítač, papíry, meetingy

Pokud vaše zaměstnání zahrnuje od všeho něco, tedy jak práci na počítači, tak papírování, a navíc potřebujete i místo pro občasná obchodní jednání a schůzky, ideálním řešením bude stůl ve tvaru L, který nabízí prostoru víc než dost. Ještě praktičtější a reprezentativnější je varianta do tvaru „U“, která je ale finančně náročnější. Na druhou stranu taková pracovní deska udělá na vaše obchodní partnery rozhodně dojem.

Ne každý si může dovolit vyhradit jednu místnost speciálně na práci. Pokud nemáte možnost pracovny a přesto chcete skrýt pracovní záležitosti před očima ostatních členů domácnosti, zvažte počítačovou skříň. Jestliže vás trápí nedostatek prostoru, vyberte si mobilní počítačový stolek.

Prostor a umístění

Rozhodně dbejte na to, aby vám stůl poskytl dostatečný prostor pro nohy. Jakmile se za něj usadíte, měli byste mít před sebou cca. metr místa. Mezi stolem a dalšími kusy nábytku by měl být odstup také minimálně jeden metr. Pokud hodláte používat počítač, pohlídejte si, aby pracovní deska byla v dostatečné výšce a vy se nemuseli ke klávesnici hrbit, nebo ji neměli příliš vysoko. Ideální jsou v tomto ohledu stoly s nastavitelnými nohami, nebo speciální polohovatelné podložky pod klávesnici.

Stručně řečeno, veškeré pracovní nástroje by měly být v pohodlném dosahu a mít dostačující prostor. Pokud má váš stůl ostřejší hrany, určitě oceníte podložku pod zápěstí, která zabrání otlačeninám a velice nepříjemnému zánětu karpálního tunelu.

Jaký zvolit materiál?

● Laminát – nejoblíbenější

Nejčastější volbou je laminát, tedy dřevo, pokryté vrstvou umělé hmoty. Je cenově dostupný, vypadá dobře a je odolnější než čisté dřevo, či dýha. Na výběr máte širokou škálu barev a druhů. Pro každodenní užívání je nejvhodnější zvolit takový stůl, který je pokryt silnou vrstvou vysokotlakého laminátu.

● Kov nebo ocel – nejodolnější

Kovové a ocelové desky nemají sice příliš reprezentativní vzhled, jsou ale cenově dostupné a vhodné pro stoly, které podléhají dlouhodobě větší zátěži. Kvalitnější desky tohoto typu poznáte podle jejich vyšší celkové hmotnosti.

● Dřevo nebo dýha – nejelegantnější

Dřevěné a dýhové desky jsou elegantnější a atraktivnější, než výše zmíněné povrchy a hodí se tedy pro ty, kteří mají v plánu pracovní stůl využívat i jako místo pro obchodní schůzky. S tím ale souvisí i vyšší cena a menší odolnost, tj. větší náchylnost k poškrábání.

Kvalita a trvanlivost

Jestli je stůl opravdu kvalitní, nebo se jen tak tváří, to na něj prozradí jeho zásuvky. Kovové závěsné válce musí být pevné a robustní, zásuvka by měla jít otevřít a zavřít lehce a zároveň vydržet určitou zátěž. Ideálně by také měla jít vysunout po celé své délce, aby byl veškerý vnitřní prostor snadno přístupný. U ocelových, nebo kovových stolů také zkontrolujte zavřené zásuvky. Pokud objevíte mezeru, není stůl správně sestaven.

Prohlédněte si i hrany a rohy stolu. Nesmí být patrné žádné třepení, či jiné porušení povrchu. Dobrým ukazatelem kvality, odolnosti a očekávané životnosti stolu je záruka. Ta se může pohybovat od jednoho roku až po záruku doživotní.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *