3 kroky vedoucí k úsporám plynu v topné sezóně 2016

Blížící se zima vyvolává v mnoha domácnostech obavy.Jak nákladná bude letošní topná sezóna?Pokryjí paušální platby výdaje za plyn nebo budou hrozit doplatky? S námi se ale bát nemusíte. Dodržením několika základních pravidel ušetříte.

1. Efektivní vytápění

Vytápění bytu či přímo rodinného domu plynem nepatří mezi zanedbatelné náklady. Pro vysokýuživatelský komfort s minimálními náklady je proto nutné vytápění co nejvíce zefektivnit. Ideálním řešením je zateplený byt v nízkoenergetickém standardu. Podstatných úspor ale dosáhnete i pouhou změnou zažitých návyků či přestavěním nábytku.

Jak uspořit na vytápění?

– Zabraňte úniku tepla netěsnými okny a dveřmi.
– Nebraňte průchodu tepla od radiátorů přistaveným nábytkem nebo dlouhými závěsy.
– Větrejte krátce a intenzivně.
– Ložnici vytápějte na nižší teplotu okolo 19 až 20 oC.

2. Úspora teplé užitkové vody

Výrazných úspor za plyn docílíte také šetrným hospodařením s teplou vodou. Pro domácnosti s dvěma členy a domácnosti s malou spotřebou teplé vody se pro ohřev vody vyplatí plynové kotle s průtokovým ohřívačem. Naopak pro čtyřčlenné domácnosti s vyšší spotřebou teplé vody jsou výhodnější zásobníky teplé užitkové vody, které požadovaný obsah vody udržují ve stálé teplotě. Opět ale i mimo tyto investice lze ušetřit změnou návyků.

Jak uspořit na ohřevu vodu?

– Nádobí neumývejte pod tekoucí vodou, napusťte si dřez.
– Místo koupele ve vaně zvolte sprchování.
– Nenechávejte zbytečné téct teplou vodu během čištění zubů a osobní hygieny.

3. Výhodný dodavatel energií

Kromě zmíněných mikro opatření, na kterých se může podílet každý člen domácnosti, ovlivní náklady za vytápění také aktuální cena plynu. Ta je v současné době díky poklesu ceny komodity na energetických burzách výhodnější než například před třemi lety.
Úspor za vytápění plynem proto dosáhnete pravidelným srovnáním cen plynu a hlavně revizí smlouvy s dodavatelem. Pravidelné srovnání cen plynu zabere pouze pár minut, ale dokáže ušetřit tisíce korun. Přehledné porovnání cen plynu vám zajistí kalkulačka na stránkách Ušetřeno.cz.
Díky plynové kalkulačce rychle zjistíte nejvýhodnější ceny plynu pro domácnosti. A pokud odebíráte plyn za výrazně vyšší ceny, než které doporučuje plynová kalkulačka, vyplatí se změna dodavatele. V těchto případech kalkulačka ceny plynu dosahuje průměrných ročních úspor ve výši 4 000 Kč. Výjimkou při změně dodavatele ale nejsou ani roční úspory dosahující hranice až 8 000 Kč.

Shrnutí 3 základních rad vedoucích k úsporám:

– efektivní vytápění,
– šetrná úspora s teplou užitkovou vodou,
– pravidelná kontrola cen dodavatelů plynu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *