Bydlení je radost, ale stavba je starost

Když dva dělají totéž, nemusí to stejně dopadnout. Jsme sice národem kutilů, ale přiznejme si, že na mnoho úkonů je potřeba najmout odborníky. Ti ovšem jsou nedostatkovým zbožím. Navíc se v mnoha případech neobejdeme bez revize a kulatého razítka. Při dohadování o zakázce je potřeba dodržovat určitá pravidla. Jinak by to mohlo dopadnout jako v následujících třech případech.

Dohodněte si detaily

Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.

Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Uvádíme tři příklady rozčílených a napálených zákazníků, tak jak své postřehy píší na portál www.NejRemeslnici.cz.

Střecha na… nic

Při zhotovení střechy firma ze zcela neopodstatněného důvodu použila fólii Delta Vent N, která je určena pro nebedněné střešní konstrukce. Zatímco měla být správně použita střešní fólie Delta Vent S, která je určena na šikmou střechu s bedněním.

Špatně provedené klempířské práce – klempířské zpracování závětrných lišt a další oplechování neodpovídá klempířským standardům. Místo plechu Lindab PLX s měkkým jádrem, který jsem zhotoviteli zaplatil, mi nainstaloval zcela nevhodný materiál Lindab FOP-PO s tvrdým jádrem, jehož cena je podstatně nižší. Jako závažnější problém se ale jeví celkové zpracování tohoto tvrdého plechu. Střešní vikýř je proveden tak, že jej nelze zcela otevřít, osazení v těsné blízkosti hřebene brání v zádní části otevření vikýře, který tak neplní svoji funkci. Místo anténní průchodky PR-D mi namontovali na anténní tyč wakaflex. Poté, co jsem práci reklamoval, mi zhotovitel odepsal, že opravy provede za poplatek. Lidé, kteří tu pracovali, se chovali drze a arogantně. Na zámkovou dlažbu mi vylili olej s tím, že to udělal vítr. Dlouhou chvíli si krátili tak, že kopal míč do mého plotu.

Stavitel, co se chlubí cizím peřím

Stavitel nám prezentoval cizí stavby a vydával je za své dílo. Před stavbou jsme totiž chtěli vidět, jaké má zkušenosti a kolik domů již postavil. Požadovali jsme i kontakty na zákazníky, kterým již stavěl, když se na svých webových prezentuje jako zavedená firma s dlouholetými zkušenostmi. Když nám nebyl schopen delší dobu dát kontakt ani na jednoho zákazníka, pojali jsme jistá podezření. Kontakty posléze doložil, fotky domů několik let zpětně rovněž, ale zapomněl uvést, že on je nestavěl, a tudíž nás již před započetím stavby podvedl.

Zjistili jsme to náhodou, protože jeden z domů patří sousedům našich známých. Pak už se stačilo jen poptat a hned bylo jasné, že se chtěl přiživit na práci jiné firmy. Nechci ani pomyslet, jak by probíhala samotná stavba, když je to tak neférový člověk. Než jsme poslali tuto recenzi, požádali jsme ho o řádné vysvětlení podvodného chování. Jeho reakce byla osočování, že pracujeme pro konkurenci a neznáme jeho důvody. K tomu snad již není třeba nic dodávat. Takže při jednání s tímto podnikatelem je na místě velká opatrnost.

Výtah, který nikoho nevyveze

Firma na výtahy by se mohla zapsat do dějin svou spolehlivostí a rychlostí. Samozřejmě myšleno v ironickém smyslu. Náš „domovník“ se rozhodl vyměnit výtahy ve dvou vchodech. Náš panelák má sedm pater. Firma začala s prací 14. listopadu s tím, že na nástěnku vyvěsila papír o tom, že nejpozději 16. prosince výtahy budou v provozu. Už v začátku tento slib nedodrželi a s prací začali asi o čtyři dny později. Co mě však značně zneklidňovalo, bylo pracovní nasazení. Po celou dobu na dvou výtazích pracovali pouze dva technici a několik zedníků. V praxi to probíhalo tak, že se pár dnů se pracovalo v jednom vchodu a práce v druhém vchodu stála. Pět dní před vypršením termínu měli v jednom vchodu udělané nové dveře k výtahu a měli nahoře motor – to bylo naprosto vše. V pátek 16. prosince to samozřejmě nebylo hotové, ale o víkendu konečně mákli tak, že jsme si skutečně říkali, že by to během dvou dní mohlo fungovat. Již byla smontovaná i kabina.

Nakonec měl být výtah slavnostně spuštěn 23. prosince – krásný dárek pro obyvatele, kteří již přes pět týdnů stoupali schody. Bylo nám však oznámeno, že při testování výtahu došlo díky vadě materiálu ke zkratu a jedna součástka se odpálila a bohužel dřív než po svátcích to nebude. 27 pracovali do pozdního večera a 28 mě hlavní montážník sdělil „ano, zítra to bude již v provozu“ Nebylo. Sdělili nám, že výtah je sice hotov a prošel revizí, ale až na jeden detail – a to je spojení na centrálu, které nefunguje a bez toho výtah nemůže být spuštěn.

Vzniklý problém firma však neumí odstranit a vymlouvá se na firmu, která to umí, ale která si mezi svátky vzala dovolenou. Takže dnes máme Silvestra a přicházejí další informace: Snad až začátkem ledna. Lidé z celého domu hodně nadávají – neboť té firmě snad ani nevadí – že dle smlouvy o dílo platí každý den penále a k rychlejší práci je to stejně nenutí.

K jejich poslední informaci na nástěnce připsali již obyvatel hanlivé urážky. Firmu bych rozhodně nedoporučil pro nekorektnost a upřímně mám pocit, že dělají něco, čemu příliš nerozumí. Už při konstrukci se vyskytly problémy a změny. Vymlouvají se na to, že váznou dodávky. Firma, která rozkope výtahy, které používá denně minimálně 80 lidí a poté zjistí, že nemají materiál, není prostě kvalitní. V obavách očekáváme dokončení výtahu, protože pokud bude spolehlivý, jak tato firma, moc se nesvezeme. Nedoporučuji pro nespolehlivost a nekorektnost!

Poznámka

V předchozích třech příbězích jsme vymazali konkrétní jména, IČ a další údaje o kritizovaných řemeslnících. Pokud se je však budete chtít dozvědět, najdete je na webu: www.NejRemeslnici.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *