Bydlíme lépe, než dříve?

Soudě podle výsledků průzkumu společnosti Stem Mark, více než polovina dotázaných respondentů je názoru, že oproti době před rokem 1989 jsme si polepšili.

Bydlíme v bytech srovnatelné velikosti, ovšem v mnohem lepším standardu. Jen ta jejich finanční nákladnost mnohé z nás pořád trápí.
Není bez zajímavosti, že s bydlením jsou více spokojeni starší lidé. Zklamání u mladších ročníků zřejmě vychází jak z vnitřního neklidu, tak z nepřiměřených očekávání. Rozdíly v názorech lze samozřejmě pozorovat i v souvislosti se vzděláním a s místem bydliště: obecně spokojenější jsou středo a vysokoškoláci žijící ve velkých městech, kde především rostou nové domy a je mnohem více pracovních příležitostí. Z pohledu regionů je zajímavé, že Pražáci skončili druzí, až za obyvateli středních Čech. Obecně jsou se svým bydlením spokojenější lidé v Čechách, než na Moravě. Rozloha převážné většiny bytů je srovnatelná s obdobím před rokem 1989, převažují dispozice 2+1, nebo 3+1. Zvýšil se však rozhodně obytný standard. Nová zástavba už není tak hustá, takže nové byty jsou světlejší, zlepšila se vybavenost lokalit a vnitřní zařízení bytů. Pouze 8 procent dotázaných považuje svoje bydlení v tomto ohledu za horší, než dříve. Potíže jsou však s financováním bydlení, téměř třetina obyvatel je podle průzkumu přesvědčena, před rokem 1989 bylo dostupnější. A jak se říká, bude hůř. Po letech snižování a stagnace začaly ceny nemovitostí stoupat. Od loňského léta vyskočila cena čtverečního metru nových bytů průměrně o osm procent, a není to konečná. Jak tvrdí prognózy, ještě letos nejspíš dojde k překonání úrovně z roku 2010. Podle poslední studie developerských společností, zpracované společnostmi CEC Research a KPMG Česká republika, by v příštím roce měly vzrůst zhruba o 6, 6 procenta, v roce 2017 se počítá se zdražením o dalších 4,9 procenta. Směřování vývoje potvrzují kromě České národní banky a ostatních peněžních ústavů i zástupci realitních kanceláří. Situaci zhorší i očekávané zvyšování úrokových sazeb hypoték.

Text: redakce – ll -, foto: archiv firem

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *