Co je pro výběr bytu nejdůležitější: lokalita, lokalita, lokalita

Když do České, tehdy ještě Československé, republiky přicházeli po naší sametové revoluci zahraniční realitní makléři, byli často dotazováni, jako zkušení matadoři realitního trhu, co je u výstavby bytových projektů nejdůležitější. Všichni se shodovali a opakovali to prvních deset let nepřetržitě: říkali – lokalita, lokalita a ještě jednou lokalita. Vypadalo to dost umanutě. Až se zdálo, že si z místního prostředí a tím pádem z nás všech dělají šašky. Přece jsou zapotřebí k bydlení důležitější aspekty. A nejen na prvních třech místech neustále to samé.
Jenže s lokalitou kolem mísa bydlení toho souvisí daleko víc než jen krásný výhled do zeleně. Což si český člověk představil. Patří sem dopravní spojení, městská hromadná doprava, kompletní infrastruktura. Před těmi více než dvaceti lety, kdy se tady realitní trh teprve začal rodit, objevovali se první čeští realitní makléři, první realitní kanceláře… Od té doby se hodně postavilo, hodně prodalo, realitní makléři se hodně vyprofilovali, téměř profesionalizovali. Trh se vyčistil, upravil, začíná se konsolidovat. I klienti se učí mít za partnery realitní kanceláře, makléře.
Teprve po letech ta slova začala být srozumitelná, jak se vybírá nový byt. Jistě že lokalita je na prvním místě. A to lokalita konkrétní. Krásné vizualizace vyblednou, když se potenciální klient vypraví na místo, kde si vybral byt. Ano zeleň je nedaleko, ale taky je v těsné blízkosti železniční trať, docela frekventovaná. Ke slibovaným školkám a školám nejede žádný dopravní prostředek, to není nikde sděleno. Výstavba bude pokračovat, jej totiž rozdělena na etapy, takže klient první etapy bude i ve svém novém bytě bydlet na staveništi. To je věcí, které by si kupující měl prověřit a ověřit. Po tom výběru z atraktivního letáku, či prospektu na kvalitním křídovém papíru, je možno jen doporučit: je nezbytné ta místa prohlédnout, všimnout si, a zaregistrovat pro sebe, jak je dům situovaný podle světových stran, kam bude svítit sluníčko, kde je vjezd do garáží, zda to není zrovna nad mým bytem. Realitní makléř nasvítí sluníčko i do suterénního prostoru. Jeho starostí je prodat. A někdy by člověk nevěřil, do jak malého prostoru chce developer bytový dům vměstnat.

Autor: redakce Il:-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *