Čtyři důkazy, že chytrá elektroinstalace uleví vaší peněžence

Dalším místem, kde jsme hledali důkazy, byl třípokojový byt v cihlovém domě, v brněnské městské části Medlánky. Přestože se jednalo o nedávno postavený bytový dům, elektrické podlahové vytápění bylo vybaveno pouze primitivním spínáním na základě nastavené teploty. Možnost týdenního naprogramování zcela chyběla – topení zůstávalo často zapnuté zbytečně a topilo se pánu bohu do oken. To se také projevilo na nákladech za topení, které činily více než 11.000,- Kč. Po počáteční investici do chytrých prvků bezdrátového řešení iNELS ve výši 8.766,- Kč, za tři kusy digitálních programovatelných regulátorů a ke každému z nich také spínacích aktorů s teplotním senzorem, dosáhla úspora více než 4.000,- Kč za jeden rok. Pokud umíte počítat, tak už víte, že po dvou letech byla investice zpět.

 

RF Touch - termohlavice - bezdrátové vypinače
RF Touch – termohlavice – bezdrátové vypínače
RF Touch a bezdrátové vypínače
RF Touch a bezdrátové vypínače

Posledním domem byla dřevostavba ve Vraném nad Vltavou, na krásném místě u řeky, bohužel bez rozvodů plynu. Projektanti pro jeho vytápění zvolili podlahové topné rohože se spínáním na základě teploty a bez týdenního programu. Při rozloze 141 m2, to majitele přišlo na 35.000,- ročně. Odborníci na chytrou elektroinstalaci z ELKO EP mu jako optimální řešení doporučili použít dotykovou jednotku RF Touch, kombinovanou s osmi spínacími aktory s teplotním senzorem. Investice nepřesáhla 19.000,- Kč a vrátila se majiteli za dva roky.
Nutno podotknout, že se ve všech uvedených případech jednalo o objekty s nedostatečnou úrovní regulace vytápění. Manuální ovládání, které neumožňuje plynulé zavírání a otevírání termohlavic, se jednoduše prodraží. Technologický pokrok jde kupředu velmi rychle, zdroje energií ani surovin nejsou bezedné a jednou z cest jak hledat nové, k životnímu prostředí šetrné zdroje, jsou právě úspory. Myslete na to, až vám přijde doplatek za energie, najdete zbytečně rozsvícené světlo nebo přetopenou ložnici.
Další zajímavé a zdařilé realizace najdete na  http://www.inels.cz/reference

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *