Desetina panelákových bytů má při prodeji važné závady

Starší panelové byty jsou na trhu stále žádanější, a to především kvůli své ceně. Ta od roku 2008 klesla v průměru o 30 procent, takže počet lidí, kteří si pořizují takové bydlení s nutnotí následné rekonstrukce, roste.

Koupit zanedbaný byt v panelovém domě a pak investovat do rekonstrukce podle vlastních představ. Řešení, jež volí stále více Čechů. Ovšem z praxe vyplývá, že deset procent z těcht nemovitostí má při prodeji závažné závady.

S nákupem staršího bytu v panelovém domě totiž souvisí zvýšené riziko skrytých závad. Nejčastěji zjišťovaným nedostatkem (30 procent) jsou neodborné zásahy do elektroinstalace, pětina renovovaných bytů se pak potýká s nevhodnými protipožárními opatřeními. „Nebezpečné úpravy mohou v některých případech znamenat pro nové majitele zvýšené riziko. Jednou jsme se setkali s tím, že silový kabel k osvětlení koupelny byl veden pod spodní hranou nového sádrokartonového podhledu, což znamenalo výraznou hrozbu požáru nebo úrazu,“ upozorňuje Pavel Štáf ze společnosti Bytecheck, která se zabývá inspekcemi nemovitostí.

Pro kvalitní bydlení je nutný rovněž dostatečný přísun vzduchu do bytu, jemuž často brání zasklení lodžie a nefungující odtah v koupelně. Problém však může být i opačný: „V jednom bytě docházelo k takovém profukování mezi panely, že to nadzvedávalo koberec v dětském pokoji,“ ilustruje Pavel Štáf. Patnáct procent nedostatků pak podle inspektorů spadá do kategorie velmi obtížně řešitelných závad. Velkým rizikem jsou například poruchy plynových potrubí, zejména z pohedu netěsnosti ve spojích. Z toho plynoucí úniky plynu mohu vést k výbuchu. „Pravidelné revize jsou nutné zvláště při jakémkoli zásahu do původního stavu bytu – což drtivá většina jejich majitelů nedodržuje,“ upozorňuje Štáf. Rekonstrukcemi se však kvalita panelového bytového fondu postupě zlepšuje a úroveň bydlení v těchto bytových jednotkách roste. „Například v Praze už má jedna třetina bytů rekonstruované jádro, ale situace se samozřejmě liší region od regionu,“ tvrdí Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení.

Text: redakce -ll-, foto: Alisen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *