DESIGN FOR BATHROOM

Koupelna, místo, kde všechno ladí

Chystáte se na úpravu koupelny a chcete se vyvarovat tradičně používaným materiálům? Zvolit můžete samozřejmě některou z nadčasových klasik. Stejně tak dobře ale můžete sáhnout po efektním řešení.

 

Prostor současné koupelny si zaslouží náležitou pozornost, design nejvyšší úrovně a stoprocentní funkčnost. Moderní koupelna si může dovolit extravaganci, divoké i rafinovaně konzervativní kombinace barev a vzorů, lze v ní využívat netradiční a nové materiály, kterým do noty hrají stále dokonalejší technologie.

Barvy koupelně sluší

Krajina okolo nás se pyšní pestrou paletou barev, kterou zdatně konkuruje každému umělci. Barvy totiž nemají pouze estetické hledisko, ale ovlivňují rovněž psychiku. Dokonce se říká, že léčí. Příroda je odvěkým zdrojem inspirace malířů, sochařů, architektů i designérů. Malebné scenérie, které dokáže vytvořit, přenášejí výrobci obkladů a dlažeb na své výrobky v podobě barev a vzorů. Pokud vám estetické cítění není cizí, můžete si s nimi pohrát a vykouzlit krásně barevně sladěný interiér. Inspirovat se můžete třeba ročním období, které máte rádi a jehož barvy se vám líbí. Dominantní barvy je vhodné kombinovat s dalšími odstíny tak, aby nevznikl nesoulad a vše působilo harmonicky. Absolutním hitem jsou motivy imitující přírodní materiály, zejména dřevo a kámen.

Nebojte se skla

Možností, které sklo v koupelně nabízí je mnoho. Vybírat můžete od tradičních poliček a zrcadel až po umyvadla, vany i nábytek. Sklo může sloužit dlouhá léta. Na rozdíl od jiných materiálů dobře snáší vlhko, je odolné proti poškrábání a barevné sklo nevybledne. V prostoru působí vzdušně, protože nepohlcuje světlo a netvoří se na něm koroze. Pokud tedy neutrpí obzvlášť tvrdou ránu, může sloužit dlouhá léta.

Sklo patří k oblíbeným materiálům v celém interiéru. Ostatně se objevovalo již v dobách antiky v podobě vitráží. Z 80. let minulého století jsou pak známé skleněné tvárnice – luxfery. Ani dnešní domácnost se bez něj neobejde. A není třeba se ho bát ani v koupelně. Umí prostor odlehčit a prosvětlit, proto se hodí právě do tmavých koupelen bez přístupu denního světla. Je také antibakteriální, což je jeho velkou předností.

Nadčasový luxus

Trendem v obkladech a dlažbách je návrat k přírodě: mramor, dřevo, kámen. Přírodní materiály jsou však velmi drahé a jejich údržba není snadná. Vhodnou alternativou jsou proto keramické obklady a dlažby, které věrně imitují právě mramor, dřevo či kámen.

Mramor, to je luxus, krása, vznešenost, elegance. Koupelna oblečená do mramoru dodá vašemu bydlení maximální prestiž, ale také přepychový relax, kterého nebudete mít nikdy dost. Jedná se o natolik nadčasový dekor, že vás neomrzí ani za pár let. Při výběru doporučujeme větší formáty, jako obklad je zajímavý rozměr 25 x 76 cm, na který se specializuje společnost Ragno a pro dlažbu zvažte minimálně 60 x 60 cm. Nejen, že jsou velké formáty hitem, jsou navíc díky malému množství spár mnohem hygieničtější. A pokud ve svém bytě máte jen malou koupelnu, ve které by samotný mramor nevynikl, aplikujte jej například pouze na jednu stěnu či jako detail kolem zrcadla.

Nesmrtelný kompozit

Zvolit můžete vysoce odolný tvrzený kámen TechniStone, který je nadčasový, ale přesto spolehlivý a praktický, navíc dodá koupelně luxusní nádech a podtrhne její krásu. Jedná se o ušlechtilý materiál tvořený z více jak 90 % z přírodních surovin doplněný barevnými pigmenty a skleněnými nebo zrcadlovými střepy. Jde o materiál vysoce pevný a odolný proti chemickému a mechanickému poškození. Jeho výhodou při využití v koupelnách je také nízká poréznost a nasákavost, stejně jako velmi snadná údržba a čištění.

Umělý kámen se dá využít pro dlažbu, obklad stěn nebo jako odkládací či umyvadlová deska. Krásnou kombinaci vytvoří tmavě šedý odstín Noble ImperialGreyjako obklad sprchového koutu společně s černým materiálem Starlight Black použitým na dlažbu.

Soulad v páru

U umyvadel a van se snoubí estetický vzhled lehkosti a rovnováhy s měkkostí geometrických tvarů. Ikonické bývají samostatně stojící, solitéry umyvadla i vany, které v koupelně nelze přehlédnout.  Luxusní šmrnc nabídnou koupelnám vany s metalickým vzhledem ze zlata, mědi nebo mosazi. Pro zarputilé milovníky přírody a přírodních materiálů jsou v nabídce vany dřevěné, zde se klade důraz na dokonalé zpracování a precizní povrchovou úpravu materiálu. Detail matného provedení sanitární techniky se může také stát pro někoho velmi vítanou a neokoukanou variantou. Minimalisté a příznivci jednoduchosti a čistoty tvarů zase upřednostní kompaktní spojení umyvadla se skříňkou. U sanitárního zařízení se stále častěji setkáváme i se speciální úpravou ve formě nano-glazury, která vytváří dokonalou a stabilní antibakteriální bariéru.

Na formátu nešetřete

Velkoformátová dlažba se dříve používala spíše ve prostorách jako jsou komerční objekty nebo větší koupelny. Dnešní trendy dávají této dlažbě šanci i v menších koupelnách, kde mohou díky vhodné volbě dlaždic místnost opticky zvětšit. Skvěle vypadá jak na podlaze, tak také na zdech.

Velkoformátová dlažba výrazně ovlivní celkový vzhled interiéru. Proto bychom se při jejím výběru měli vždy pořádně rozmyslet, kam ji chceme umístit a jaký vzhled dlaždic použít. Při výběru dlažby a obkladů bychom si měli uvědomit, celkový interiér. Jednotný dekor rozhodování velmi usnadní, propojení jednoho stylu na zemi i na stěnách je sázka na jistotu.

Jednou z velkých výhod velkoformormátové dlažby je minimum spár, což oceníte zejména v koupelnách, kde mohou spáry kvůli vlhkosti napadat plísně. Použití jednotné dlažby jak na podlaze, tak na stěnách se osvědčilo i v menších místnostech, které opticky zvětší. Pokud vaše koupelna nedosahuje zrovna velkých rozměrů, vyzkoušejte na podlahu i stěny dlažbu ve světlých tónech.

 

 

 

text: Lenka Dubská a Jana Špatzová foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *