Dřevěné podlahy – návrat k tradičnímu materiálu

Řekne-li se dřevěná podlaha, většině z nás se vybaví podlahy lidových chalup nebo parkety ve starých městských bytech. Dřevo je krásný, nenahraditelný přírodní materiál. S příchodem linoleí a různých umělých plovoucích podlah se sice dostalo do pozadí, v posledních letech se však zase vrací. Podívejte se s námi na vlastnosti a druhy dřevěných podlah, na jejich výhody a nevýhody.

Druhy dřevěných podlah

Dřevěné podlahy patří mezi dražší podlahové krytiny a můžete se setkat s několika typy. Vyrábějí se ze dřeva listnatých i jehličnatých stromů, oblíbené jsou zejména dub, jasan, buk, smrk a borovice.

Podlahy z masivu

Masivní (jednovrstvá) prkna se vyrábějí v různých délkách a pokládají se zpravidla celoplošným lepením. Vedle velkých prken se vyrábějí menší parkety (se standardním rozměrem 70 x 490 mm) a různé průmyslové mozaiky.

Pokud hledáte luxusní podlahy z masivu, podívejte se na kolekci Karel IV. české společnosti Esco. Najdete v ní jedinečná dubová prkna s postaršeným designem.

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Třívrstvé dřevěné podlahy se řadí mezi plovoucí podlahy. Skládají se z nášlapné vrstvy (kvalitní dřevo), středové vrstvy (méně kvalitní dřevo) a spodní vrstvy (protitahová dýha a případně protihluková podložka). Síla vrchní vrstvy se u jednotlivých produktů liší a odvíjí se od ní životnost celé podlahy, resp. počet možných renovací. Třívrstvé podlahy se zpravidla nelepí, pouze se do sebe vkládají zámkovým systémem. Metoda lepení se užívá u montáže na podlahové topení.

Existují i dvouvrstvé dřevěné podlahy, které jsou jakýmsi vylepšením klasických parket a lepí se celoplošně.

Ošetření a údržba

Povrch se ošetřuje lakem, olejem či voskem, které mohou být bezbarvé i různě barevné. Tím získáte možnost povrch lehce tónovat. V případě laku, který dřevo uzavře, stačí podlahu vysávat a občas vytřít. Pokud však dojde k poškození povrchu (poškrábání, opotřebení), je nutné přebrousit a následně znovu nalakovat celou místnost. V případě olejů a vosků, které se do dřeva vsáknou, je třeba podlahu jednou za čas odolejovat. Případné opravy poškozeného povrchu je však možné řešit lokálně.

Výhody dřevěné podlahy:

 • při správné montáži a údržbě má velmi dlouhou životnost (desítky let);
 • můžete ji opakovaně renovovat;
 • tlumí zvuky, izoluje teplo, pohlcuje pachy;
 • přírodní materiál, který je vhodný i pro alergiky;
 • některé jsou vhodné na podlahové topení;
 • u vícevrstvé (plovoucí) dřevěné podlahy je rychlá a snadná pokládka;
 • hodí se do každého interiéru a každá podlaha je originál.

Nevýhody dřevěné podlahy:

 • z dlouhodobého hlediska je poměrně náročná na údržbu;
 • pokládka je časově náročná a vyžaduje odborníka (neplatí u dřevěné plovoucí podlahy);
 • není vhodná ani do vlhkého, ani do příliš suchého prostředí, nesvědčí jí výkyvy teplot;
 • živý materiál může i nadále pracovat a nemá-li optimální podmínky (teplota, vlhkost), může bobtnat, sesychat a praskat.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *