Dřevo jako stavební materiál: objevte výhody bydlení ve srubu

Volbou stavebního materiálu vašeho domu můžete výrazně ovlivnit nejenom finanční stránku výstavby, ale také následný komfort bydlení. Volit lze mezi zděnými domy, montovanými dřevostavbami a pravými dřevěnými sruby na klíč. V čem spočívají přednosti poslední jmenované alternativy?

Zděné domy patří mezi klasiku. Mají u nás nejdelší tradici, na rozdíl například od jiných států. Poskytují u nás totiž jistou výhodu, že v zimě, kdy je nutné topit, déle udržují teplo ve vyhřátých stěnách. Na druhou stranu jsou ovšem finančně nákladné. Montované nebo sendvičové stavby, chcete-li, jsou levnější, což z nich dělá vhodnou alternativu pro všechny, kteří mají na stavbu domu omezenější rozpočet. Masivní srubové domy jsou pak jakýmsi přírodním kompromisem mezi kvalitou těchto dvou typů staveb.

Masivní dřevo jako přírodní materiál je široce dostupné, je pevné, odolné, má vynikající termo izolační vlastnosti, které jsou pak u stavby domu ještě podpořeny dalšími izolačními prvky. Klasické roubenky jsou stavěny z masivních trámů. Vnitřní příčky jsou pak z dalších dřevěných desek, ale je možné je běžně zaomítat. Proč to ale dělat, když stavíte dřevěný dům právě pro pozitivní vlastnosti dřeva. A jaké že tyto pozitivní vlastnosti jsou?

Bydlení v roubenkách je nejenom příjemné, ale dřevo působí jako vynikající optimalizátor okolního prostředí. Je antistatické, pohlcuje nežádoucí látky ze vzduchu, současně stabilizuje vzdušnou vlhkost na optimální úrovni. Samozřejmostí je také pozitivní vliv na psychiku člověka. Dřevo jako stavební materiál je vhodné pro bydlení osob s jakýmikoli dýchacími obtížemi. Obávat se nemusíte ani o životnost takovýchto dřevěných staveb. Pokud jsou postaveny správně a kvalitně, vydrží dřevěné srubové stavby řádově několik generací.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *