Drtič větví nebo štěpkovač? 5 otázek, které vaše dilema rozhodnou

Drtiče větví a štěpkovače si snadno poradí se zahradním odpadem a ještě ho šikovně přemění na hnojivo či topivo. Pokud váháte, co přesně vybrat, zodpovězte si následujících 5 otázek a budete mít hned jasno.

1. Kolik peněz chcete do stroje investovat?

První věcí, která rozhoduje o koupi stoje, je otázka peněz. Pokud potřebujete jen efektivně odklidit zahradní odpad, postačí vám drtič větví, který je v porovnání se štěpkovačem levnější. Většinou stojí tak polovinu ceny kvalitního štěpkovače. Nicméně i dražší štěpkovač se vám může finančně vyplatit, především pokud doma máte kotel na štěpky a můžete tak výrazně ušetřit za palivové dříví.

2. Chcete z odpadu udělat jenom mulč k záhonkům nebo ho zkompostovat?

Pokud nemáte s nadrceným materiálem jiné úmysly, vyplatí se vám opět drtič větví. Připraví vám jemnou směs, kterou můžete použít namísto mulčovací kůry. Nebo ho můžete dát do kompostu, kde se krásně rozloží a obohatí směs o další živiny.

3. Potřebujete nasekat širší větve po ořezání stromů?

Drtiče větví zvládnou nadrtit větve keřů a menší větve stromů, s většími průměry ale mají problém. Pokud tak máte na zahradě haldu tuhého, nepoddajného dřeva, zvolte raději štěpkovač. Pokud byste se pokusili nasekat silnější dřevo v drtiči, velmi brzy by vám vypověděl službu.

4. Chcete zpracovaný odpad používat jako topivo?

Pokud plánujete naporcované kousky zahradních dřevin vhodit do kotle nebo do krbových kamen, je pro vás lepší volbou štěpkovač. Výsledná směs je vytvořena z větších kusů, se kterými se vám bude lépe zatápět.

5. Jaká míra hluku je přijatelná pro vás a vaše sousedy?

Mezi oběma stroji můžeme najít ještě další rozdíl, a to míru hluku, která je s jejich provozem spojená. Drtiče větví jsou ze své povahy hlučnější v porovnání se štěpkovači. Ochranné pomůcky jsou tu rozhodně na místě. Navíc drtiče při porcování dřeva značně vibrují, a to nemusí být všem příjemné.
Už víte, co si koupíte? Drtiče a štěpkovače větví vám krásně pomohou využít i to, co byste jinak zbytečně vyhodili. A na zahradě bude zase krásně čisto.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *