Druhy půjček, které Vám pomohou zkrášlit domov

Pohodlné bydlení není pouze o nákupu našeho bytu či domu, ale také o vytváření opravdového domova pomocí nábytku, nejrůznějších doplňků a dalších maličkostí. Proto kromě hypotéky, která nám vypomůže s tím největším výdajem – nákupem – je vhodné zajímat se také o jiné půjčky, které nám mohou dopomoci k vysněnému obydlí. Tento článek se proto snaží přiblížit konkrétní druhy půjček, které jsou na trhu k dispozici. Dělit půjčky lze následovně:

Podle poskytujícího subjektu

Nejzákladnější dělení je podle poskytujícícho subjektu, tím může být buď banka nebo nebankovní společnost a rozlišujeme tudíž půjčky bankovní a nebankovní. Od toho se odvíjejí i konkrétní vlastnosti půjček. Obecně řečeno, bankovní půjčky mají nižší úrok a představují větší jistotu, zatímco nebankovní půjčky mají vyšší úrok a jsou lépe dostupné. Není to však pravidlem a dnes již existují solidní nebankovní společnosti, které bankám směle konkurují. Oba typy společností pracují s tzv. úvěrovými registry zaznamenávající úvěrovou historii klientů.

Podle toho, komu jsou určené

Půjčky lze dále rozlišovat na půjčky určené fyzickým osobám a půjčky určené právnickým osobám. U některých společností se můžeme setkat i s dalším dělením, například na podnikatelské půjčky, studentské půjčky, půjčky pro nezaměstnané, půjčky pro ženy na mateřské dovolené atd.

Podle účelovosti

Některé půjčky jsou poskytovány na konkrétní účel, který se musí bance či nebankovní společnosti prokázat. Tyto půjčky bývají často s výhodnějším úrokem než půjčky neúčelové a mnohdy v sobě zahrnují i další výhody. Je tudíž možné nalézt půjčku, která bude přímo určená na bydlení a rekonstrukci a bude výhodnější než půjčka neúčelová.

Podle zajištění

Půjčky mohou dále být zajištěné či nezajištěné. Zajištění půjčky je často formou ručení majetkem či ručením třetí osoby (ručitelem). Zajištěnost je zpravidla podmíněná výši půjčky. Nezajištěné půjčky poskytují spíše nebankovní společnosti.

Podle pohodlnosti

V poslední době jsou rozšířené online půjčky, které patří právě mezi výše zmíněné nezajištěné půjčky. Také narozdíl od obyčejných půjček nenahlížejí jejich poskytovatelé do úvěrových registrů a půjčku tak poskytují bez předběžného prověřovení žadatele. To si mohou dovolit především z toho důvodu, že se jedná o půjčky na malé množství peněz. Žádost o ně podáte pomocí formuláře na internetu a odpadá tak nutnost kvůli žádosti kamkoliv chodit. Příklad takové půjčky je například zde. Existují i půjčky, o které lze zažádat telefonicky. Zpravidla jde o nebankovní půjčky, protože u většiny půjček poskytovaných bankou se musíte osobně dostavit na pobočku.
Ať už si vyberete jakoukoli půjčku, určitě si dejte pozor na společnost, která vám jí poskytuje. Svůj výběr pečlivě zvažte, zahrňte co nejvíce kritérií rozhodování a neukvapte se vidinou krásného bydlení co nejrychleji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *