Eklektické letní vzory

Otevřete interiér letní náladě. Pomohou vám v tom správně vybrané textilie, které díky svěžím barvám a optimisticky laděným dekorům dodají bydlení pohodu a odlehčený styl. Variant je mnoho, my jsme pro tentokrát vybrali zemité odstíny a dekory inspirované rozmanitým stylem etno.

Při výběru letních barev a vzorů se zpravila řídíme ostatními zařizovacími prvky, především sedacím nábytkem a koberci, které mohou textilie buďto doplňovat, nebo k nim být naopak v kontrastu. Léto je veselé, není důvod, proč bychom nemohli popustit uzdu kreativitě a promítnout ji do zářivých barev a inspirativních zobrazení života kolem nás.

Cestovatelské motivy

Styl etno skutečně není jen inspirace rovníkovou Afrikou, i když bývá takto nejčastěji prezentován. Všeobecně vzato vyznává specifické textury, materiály a vzory vycházející z lidové tvořivosti konkrétní země anebo regionu, ať už je to již jmenovaná Afrika, Čína, Středomoří, Haná nebo Mexiko.

Módní materiály

Klíčem k etnickému trendu jsou přírodní materiály, a že je z čeho vybírat. Letní textilie se šijí z bavlny, lnu, polyesteru, hedvábí, případně z látek s různými příměsmi. Koberce, ale například i prostírání mohou být zhotovené z přírodního lýka, juty, sisalu nebo kokosového vlákna. K vidění bývá hrubá textura a patrná ruční práce, jež se nesnaží zakrývat chyby a nedostatky.

Plné barvy léta

Létu svědčí barvy a dekory prozářené sluncem a odkazující tu na exotickou dovolenou, jindy na folklorní prázdninové festivaly v plné paletě sytých zemitých odstínů. Základem barevné palety může být odstín exotického dřeva nebo jiné přírodní neutrální barvy, doplňují ji žluté sluneční tóny, sytá červená i plná zelená.

Vzory inspirované exotikou

Tradiční vzory jsou pruhy v různých šířkách, horizontální i vertikální. V těsném závěsu za nimi jsou geometrické motivy přímo inspirované Afrikou. Dalšími oblíbenými dekory jsou florální z Orientu anebo zvířecí vzory mající půvab například v Mexiku.

Nebojte se kombinovat a vytvářet originální aranžmá, ve kterém na příklad vášnivé rostlinné motivy zklidňují decentní proužky. Na první pohled nesourodé kombinace dekorů dokážou vytvořit dokonalou atmosféru. Vybrané dekory však vždy důsledně dodržují zvolený styl, proto je naprosto nevhodné mísit Jižní Ameriku a Afrikou či Indonésií.

Text: Jana Šulcová

Foto: archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *