Exploze barev a emocí

O bulharském designu toho víme opravdu málo, o to překvapivější zjeveníznamenají  sestry, dvojčata Branimira a Desislava Ivanova, jež svými psychedelickými barvami oživují minimalisticky fádní svět designu.

Bulharské designérské duo (dříve známé jako Gemelli Design), vytváří odvážné a působivé interiéry, jež vynikají především nadčasovostí. Inspirace nacházejí ve světě výtvarného umění, kdy dvojrozměrná plátna přenášejí do prostoru a vytvářejí úchvatné trojrozměrné obrazy. V jejich realizacích se barvy a forma spojují, aby provokovaly a vyvolaly emoce. Ovlivnění slavnými výtvarníky je snadno čitelné a rozpoznáme rukopis Vasilije Kandinského, Pieta Mondriana či Clauda Moneta.

Tradiční bulharský dům

Moderní bulharský dům se nachází v nejstarším bulharském renesančním městě Plovdivu (starověký Philipopolis). Návrh interiéru vychází z podmínky – atmosféra musí propojit moderní majitele a současný design s duchem tradičního bulharského města. Dům by tedy měl být současně moderní i tradiční. Pro zařízení interiéru designérky použily tradiční bulharské tmavé dřevo. Aby vypadalo moderně, nechaly jej nalakovat do vysokého lesku, tím zároveň dodali i pocitový chlad. Moderní vzhled podpořily osvětlovacími systémy, jelikož tradiční bulharský interiér je obvykle jen slabě osvětlen.

Pokoj jako umění

Základním konceptem návrhu hotelového pokoje je přeměna hladkých ploch (stěn a stropů) na trojrozměrný objekt. Velkoformátová krémová dlažba, použitá na obložení stěn i podlahy, je rafinovaně prokládaná zelenou a žlutou mozaikou. Barevné linie narušují fádnost a místnost promění ve vzrušující a dynamický prostor. Celý hotelový pokoj vypadá jako obraz – linie, geometrické útvary a barvy vytvářejí překvapivý a imaginární efekt. Využití skla zdůrazňuje kouzlo měnících se linií.

Život v expresionismu

V tomto loftovém bytě budou bydlet umělci. Název projektu není zvolen náhodou, jelikož pro jejich vnímání světa je přítomnost barev a tvarů nezbytná. Jako na malířském plátně, i zde pestré barvy na oslnivě bílém podkladu vytvářejí náladu a oddělují zóny. Bydlet v tomto bytě bude však náročné, příval energie a emocí je zde pociťován až fyzicky.

Červená a oranžová barva použitá v kuchyni je plná života, síly a energie. Modré a zelené barvy v jídelně a v obýváku mají za úkol ovlivnit svojí poklidnou energií duši a přispět k relaxaci. Ložnice umístěná v patře se dělí do několika zón, kde lze spát, pracovat, číst a podobně. Azurové, fialové a žluté barvy zde vytvářejí uvolňující a osvěžující atmosféru. Koupelna a fitness zóna se utápějí v hlubokých modrých tónech, přinášejících pocit svobody a lehkosti. Všudypřítomná bílá barva slouží jako pauza mezi tvary i tóny a celý prostor sjednocuje.

Snídaně s Mondrianem

Průkopník abstraktního umění Piet Mondrian byl známý svými geometricko-abstraktními díly, skládajícími se ze základních barev a bílých a černých čar. Jeho cílem bylo dosáhnout dokonalé harmonie tvarů, linií a barev, ale také ukázat jeho lásku k tanci. Branimira Ivanova a Desislava Ivanova spojují tyto dvě vášně do koncepce interiéru bytu, jenž je téměř doslovným 3D přepisem Mondrianových děl. Stručně řečeno, pracuje výhradně s kombinací primárních barev (modrá, červená a žlutá), bílých a černých povrchů a čistých linií.

Zahrada impresionisty

Projekt interiéru domu je inspirován stále živoucím dílem velkého impresionisty 19. století, zahradou malíře Clauda Moneta, jež umělce inspirovala svou květinovou nádherou a vyrovnaností vodní plochy. Jako je zahrada intimním prostorem se širokou paletou tvarů a barev, i tento soukromý prostor není určený jenom pro obdiv, ale i pro relaxaci a snění.
Obyvatelé rodinného domu žijí aktivním životem. Použité formy a barvy jejich činorodosti odpovídají, dokážou zaujmout a upoutat pozornost, dodají energii. To současně zajistí, že jejich těla a mysl se uvolní a duše se aktivuje – stejně jako zahrada.

Malý pilot

Pokoj pro malého chlapce, který sní o létání a touží stát se pilotem, dokonale plní jeho fantazii. Koncept designu je inspirován myšlenkou knihy Kobi Yamada „What Do You Do with an Idea?“, příběhem jednoho skvělého nápadu a dítěte, jež jej pomáhá přivést na svět.

Místnost je rozdělena do několika zón. Postel zůstává místem pro snění, v dalším koutě malý pilot pracuje na svých nápadech, tvoří na počítači, staví letadla nebo čte příběhy, případně jen tak sedí na podlaze a sní při pohledu na mapu na zdi a na barevné pruhy. Modrá barva zde symbolizuje létání, zelená přistání a oranžová myšlenky.

Uvnitř hlavy

Prostor pro studentku, která studuje ilustraci a grafiku a ráda by bydlení propojila se svou další vášní – filozofií. Její pokoj představuje vnitřní já, proto je vše otevřené a viditelné, dokonce i šatník nemá dveře. Dominuje světle modrá, použitá jako podklad, a pro různé funkční zóny je zpracována celá řada kontrastních forem. Převládající ostré tvary v zóně ložnice poskytují pocit tepla a obdélníkové tvary v pracovní zóně pocit pohodlí. Někde jsou tvary vzájemně propojeny, aby působily vyváženě.

Oáza v písečné bouři

Hlavním cílem těchto prostor je poskytnout úplnou relaxaci smyslů barvou fantazie – žlutá používaná pro koupelnu působí jako oáza v poušti, fialová v ložnici spouští fantazii a spiritualitu. Ložnici propojenou s koupelnou odděluje krb a prosklená stěna. Vana se nachází vedle okna s krásným výhledem do dálky.

Brani & Desi, Branimira Ivanova a Desislava Ivanova
Interiérové designérky
1995 – 1998 Škola architektury interiéru a zpracování dřeva v Sofii
1999 – 2001 Design interiéru a nábytku na Lesnické univerzitě v Sofii
2001 – Erasmus Exchange na Hochschule für Technik Stuttgart (Stuttgartská univerzita aplikovaných věd)
2005 – Studium  Kingston University London v New Design Center
2009 – Florence Design Academy

OCENĚNÍ
2009 – Studentská cena FDA Elite Student Award za vynikající výsledky
2011 – finalistky na 5. ročníku LG HI-MACS, Ženeva, Švýcarsko
2015 – vítěz v CODA Awards
2015 – čestné uznání na Inside
2015 – Morpholio Special Recognition, Emerging Talent

VÝSTAVY
2002 – FHT, Stuttgart, Německo
2003 – Polydecor / Corian, Vídeň, Rakousko
2009 – FDA, Florencie, Itálie
2011 – LG HI-MACS, Community Bench, Batimat, Paříž, Francie
2011 – LG HI-MACS, Community Bench, 100% Design London, Anglie
2011 – Bath of the Year, Ideal Standard, Sofia, Bulharsko
2012 – LG HI-MACS, IMM Cologne, Německo
2013 – Art Takes Paris, Paříž, Francie
2013 – The Story of Creative, New York

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *