Chytré domy na vlastní oči

Život v současné společnosti nabízí v oblasti bydlení nevídané možnosti, mezi něž patří i ovládání různých funkcí domu. Jde o automatizovaný dům neboli chytrý dům. Obecně lze chápat chytrý dům jako dům, který reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich pohodlí, zpříjemnit jim zábavu, zaručit co nejvyšší bezpečí a snížit náklady na provoz.

Řízení funkcí domu obstarají například systémy automatizace od společnosti HDL Automation s.r.o. Tyto systémy řeší ovládání, monitorování a automatizaci všech systémů v domě, a to od osvětlení přes vytápění, stínění, klimatizace až po zabezpečení. Nutno uvést, že tyto systémy se hodí na většinu typů bydlení. Jak to vypadá v realitě? Seznámit se s řešeními společnosti HDL Automation je možné všude na světě. Pojďme se podívat na nějaké příklady.

Pasivní dům – Oslo, Norsko

Díky automatizaci došlo k významným úsporám energie. Progresivní myšlení majitelů vedlo k tomu, že již v projektové dokumentaci domu zohlednili i případné budoucí požadavky na doplnění automatizace. Do projektu zahrnuli také dodatečné přístupové porty a rozšířený kabelový svazek.

Řadový dům – Londýn, Velká Británie

V Londýně je prostor pro bydlení velmi drahý a řadový dům představuje špičku bydlení ve městě. Vlastníci chtěli ze svého domu udělat vrchol sofistikovanosti a umožnit mu, „aby se o sebe staral sám“. Z důvodu časté nepřítomnosti využili majitelé domu systémů HDL a CCTV (uzavřený kamerový okruh), které umožňují živý přenos na chytré telefony či tablety.

Luxusní byt – Säo Paulo, Brazílie

Vlastník bytu v Säo Paulu si zajistil komfort, pohodlí a bezpečnost. Díky automatizaci systému domácího kina stačí, aby majitel vešel do bytu, a ihned se zapne televize na předem zvoleném kanálu. Když obytný pokoj opustí na více než 10 minut, domácí kino se díky chytrému systému samo vypne.

Chytrý byt – Tel Aviv, Izrael

Udržení příjemné teploty v domě v kterékoliv zemi Středního východu je výzva. Při vysokých denních a nízkých nočních teplotách potřebují obyvatelé domů řídicí systém, který je opravdu účinný. Systém HDL řeší i požadavek na měření vnitřní a vnější teploty, což umožňuje, aby podle nich bylo nastaveno vytápění, větrání a klimatizace.

Byt s ošetřovatelskou péči – Benátky, Itálie

Přístupné ovládání domu je klíčové pro všechny. O to více pak pro ty, kteří jsou zdravotně postižení. Tento italský byt byl navržen tak, aby umožnil svému majiteli i přes zdravotní hendikep kompletně řídit svou chytrou domácnost. Pomocí nízko umístěných DLP ovládacích panelů, tísňových tlačítek a automatickému stínění byl vytvořen domov, který je specificky přizpůsoben potřebám majitele.

Rodinný dům – Rusko, Moskva

Chytrý dům dokáže vytvořit příjemné prostředí pro jeho majitele, ale i příznivé klima třeba pro pěstování tropických rostlin. Zatímco propojení řízeného osvětlení s vytápěním ocení rostliny v podkroví, majitelé si mohou užívat sauny vyhřáté na správnou teplotu. Čidla navíc snímají a vyhodnocují kvalitu vnitřního prostředí a dokážou tak včas varovat například před nebezpečnou koncentrací oxidů uhlíku.

Pokud vás HDL chytré bydlení zaujalo, můžete se osobně seznámit se systémy a vidět některé jeho automatizované funkce na vlastní oči. Navštivte HDL Automation na veletrhu For Arch od 19. do 23. 9. 2017 v Praze, v hale 4, stánek A16 nebo v showroomu v Italské 35/1800, Praha 2.
www.hdl-automation.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *