Hledání odpovědi: Kolik stojí designér?

Přednáška na ožehavé téma ceny interiérového designéra proběhla v sobotu 1. 10. 2016 při veletrhu For Interior. Bylo vidět, že širokou veřejnost tato otázka zajímá, protože sál byl plný do poslední židle a dokonce někteří stáli.

Úvod zahájila Ing. Lucia Haraslínová, Ph. D. z Klastu českých nábytkářů. Poté se ujala slova designérka Ing. Iva Bastlová DiS., která nejdříve objasnila, co vše je prací interiérového designéra, česky návrháře. Není to práce pouze dekoratérská, důležitá je dispozice prostoru, jeho návaznosti a ergonomie. Dalším významným bodem je výběr materiálů a nejen dekorů, rozmístění a výběr svítidel a příprava podkladů pro realizaci. Zmínila také, že klíčový je dozor a součinnost při realizaci, aby byl interiér dotažen do detailu. Následně se hovořilo o tom, jak práce s designérem probíhá a jaké výstupy od něj můžete čekat. Není důležité, zda dostanete vizualizaci, výkres ve 2D či kresbu v ruce – důležité je vše pochopit! Na řadu přišlo i ožehavé téma výběru interiérového návrháře – jak poznat profesionála, protože tento obor spadá pod živnost volnou a může jej tedy provozovat kdokoliv.

Pak konečně přišly odpovědi na téma ceny. Ty mohou vycházet z m2, z % ceny realizace, z hodinové sazby, z klasického ceníku nebo dle individuální kalkulace.

Z teorie se pak přednáška přesunula do praxe a designérka ukázala několik projektů od návrhů až po finální fotografie z realizací. Aby byla přednáška objektivní, přizvala si Iva Bastlová k řečnickému stolu dvě kolegyně. První z nich byla Gabriela Hámová, které popsala svůj styl práce a také ukázala vývoj svých projektů. Přednášku uzavřela Ing. Diana Turinová, jež také hovořila o tom, jak interiéry navrhuje a jaké má postupy. I když všechny z uvedených designérek pracují trochu jiným způsobem, v tom zásadním se maximálně shodly. Přistupují ke klientovi individuálně, a to i při tvorbě ceny. Klíčové je pro ně dotažení do realizace a využívání české zakázkové výroby. Na ceně se také shodly – cena za 1 místnost vychází od 5 do 20 tis. dle náročnosti, množství konzultací, variant, úprav a hlavně typu výstupů. Fotorealistické vizualizace nejsou pro realizaci nutné a cenu zbytečně navyšují.

V závěru se rozpoutala diskuze a posluchači nechtěli ze sálu ani odejít.

Těší nás zájem o tento obor!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *