Hliněné omítky – příroda do vašeho domova

S rozšiřujícím se zájmem o přírodu a zdravý životní styl se objevují „nové“ stavební materiály a technologie. Obklopojume se surovinami jako je kámen, dřevo, vlna, len, sláma či hlína a získáváme z nich energii a užitek.
Konstrukce, které na nás díky svým velkým plochám v interiéru nejvíce působí, jsou stěny. U klasických vápenných, vápenocementových, a v současné době také více žádaných sádrových omítek můžeme vnímat pouze ostré hrany, fádní stěny bez plastičnosti s minimální pozitivní energií, která z nich vychází. Ovšem nemusí to tak být: řešením jsou již zmíněné přírodní materiály. My se podíváme blíže na hliněné omítky, jež oslovují stavebníky nejen příjemným vzhledem a zdravotními efekty, ale také vlastnostmi, jež nejlépe vyniknou právě v interiéru. Jsou ekologické, estetické a zdravé. Neobsahují žádné hydraulické pojivo ani škodlivé přísady, skládají se pouze z kvalitního jílu a písku. Zpracování je poměrně jednoduché s takřka neomezenými možnostmi tvarování povrchu. Vyznačují se schopností regulovat vlhkost v místnosti, účinně zachycovat škodlivé látky či neutralizovat kuchyňské výpary, v porovnání s běžnými omítkami dovedou rovněž dvojnásobně vyzařovat teplo do místnosti. Jako „lapač páry“ se uplatní i v koupelnách, kde se doporučuje kombinace s dlaždicemi nebo marockým štukem. Spojují komfort se zdravým životním stylem, z designérského hlediska se mohou stát výrazným prvkem moderního bydlení. Použitelné jsou ve všech typech bytových objektů včetně nízkoenergetických a pasivních staveb.

Regulace vlhkosti

Hlína, a z ní zhotovené hliněné omítky ve spojení se dřevem jsou ideální kombinací už od pradávna. Tyto dva „živé“ materiály neustále pracují, reagují totiž na vzdušnou vlhkost, a tu v interiéru znamenitě regulují. Zatímco klasické cementové vnitřní omítky ji po vytvrdnutí nejsou schopny pojmout, hliněné díky své difůzní otevřenosti vlhkost pohltí, a v případě nutnosti ji vrátí zpět do místnosti. K tomuto procesu dochází hlavně v zimních měsících, kdy se dům vytápí a vzduch je příliš suchý. Regulace vlhkosti v místnosti spolu se schopností omítky akumulovat teplo působí příznivě i na dřevěné konstrukce, jež se svými vlastnostmi přibližují hlíně a hliněným omítkám. Další z mnoha výhod hliněných omítek, kterou ocení každý uživatel, je schopnost pohlcovat pachy, cigaretový kouř a veškeré látky nevhodné pro alergiky.

Kreativní realizace

Při samotné realizaci hliněných omítek se cení jednoduchost tvarování materiálu, nejlépe při svépomocném omítání. Je možné vytvořit jakýkoli tvar, při zapojení tvořivosti a hravosti mohou vznikat různé výstupky, přechody, zaoblené rohy a kouty, nástěnná a stropní světla, nebo prostě libovolný designový prvek, který pohladí po duši. Na práci s hlínou je totiž krásné to, že ji zvládne kdokoli. Zajímavým parametrem hlíny je také její barevnost. Nejde pouze o hnědou, jak se mnozí lidé domnívají. Odstíny jako jsou žlutá, oranžová, červená, fialová, modrá, zelená či šedá nejsou hlíně, a potažmo hliněným omítkám, cizí. Priorita patří samozřejmě bílému jílu, jenž je základem pro bílé omítky. Lze ho však také obarvit přírodními pigmenty, pokud někoho neuspokojí škála tónů vytvořených samotnou matkou přírodou. Zajímavou možnost představuje přidání dekorativních prvků v podobě slaměné řezanky, kostřavy dlouhé či krátké, kopretiny, slídy, drcených mušlí, skleněných peciček, hrubšího písku nebo barevných mramorů, jež posouvá design interiérů s hliněnou omítkou do netušených rozměrů.

hliněné omítky barvy
hliněné omítky barvy

 

Jednoduchá údržba

Klasické stěny opatřené malbou se špiní, proto po určitém čase potřebují obnovu. Ovšem hliněné omítky ponechané ve své přírodní podobě či pigmentované žádnou údržbu nepotřebují, protože se nešpiní. Jíl obsažený v hliněných omítkách se totiž jemně, opravdu velice nepatrně sprašuje. Což znamená, že když se upocenou, ušmudlanou rukou dotknete hliněné stěny, špína, prach a pot na ní neulpí, spíše naopak: prachové částice jílu se přilepí na nečistoty na ruce.

Na dosah ruky

Mnozí soukromí investoři uslyší i na nezanedbatelný argument finanční: materiál vhodný pro hliněné omítky lze totiž získat i z vlastního pozemku. Téměř vždy lze z hlíny vykopané při hloubení základů či úpravě terénu zahrady vytvořit potřebnou směs. Jedinou podmínkou je dostatečný podíl jílu, který hraje roli pojiva, jako plnivo se přidává písek. Ideální poměr jílu a písku vychází z kvality daného jílu.

Autor: redakce -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *