Hypotéka na stavbu domu: Jak na ni?

Představa vlastního domku se zahradou je snem mnoha lidí. Aby si tento životní sen jednoho dne splnili, potřebují dostatek peněz. Ty jim může nabídnout banka či jiná úvěrová společnost v podobě půjčky na bydlení – hypotéky. V případě stavby domu je však její vyřízení složitější než v případě koupě již postaveného domu či bytu.

Hypotéka na stavbu domu není v České republice samozřejmostí a v celkovém objemu poskytnutých hypoték zabírá nejvýše 15 %. Mnohem častěji si lidé půjčují na byty či hotové domy. V případě úplně nových domů, Češi hodně využívají developerské projekty, a pouze malé procento se rozhodne postavit vlastní dům a vzít si na jeho stavbu hypotéku.

V čem se liší hypotéky na stavbu?

Vyřízení hypotéky probíhá podobně, jak o hypotéky na hotovou nemovitost. Na úplném počátku stojí tři kroky: výpočet hypotéky – srovnání hypoték – žádost o hypotéku. Rozdíl spočívá v jejím čerpání. Hypotéka na stavbu se čerpá postupně dle jednotlivých stavebních etap. Bank uvolňuje finanční prostředky na základě rozpisu stavebních prací a předpokládaných nákladů.

Při sjednávání nejlepší hypotéky však hlavní rozdíl spočívá v tom, zda pozemek vlastníte či nikoliv. Pokud pozemek již vlastníte, je situace značně jednodušší. Pozemek lze totiž použít jako zástavu při sjednávání hypotéky. Poskytnutá částka obvykle postačí na dokončení hrubé stavby, které lze zapsat do katastru nemovitostí a použít ji k zajištění hypotéky na stavbu domu.

Hypotéka na pozemek i stavbu domu

Komplikovanější situace nastává v případě, kdy potřebujete půjčku jak na stavbu domu, tak i pozemku. Pokud nemáte k dispozici jinou nemovitost k zajištění hypotéky (např. dům rodičů, chalupa, komerční prostory apod.), jediným řešením je předhypoteční úvěr, u něhož není zajištění nemovitostí vyžadováno. Předhypoteční úvěr opět postačí na koupi pozemku a postavení hrubé stavby. Poté již můžete stavbu zapsat do registru a použít ji k zajištění klasického hypotečního úvěru.

Předhypoteční úvěr je však poskytován pouze na omezenou dobu – obvykle na 12 měsíců. To znamená, že hrubou stavbu byste do této lhůty měli bezpodmínečně dokončit. Počítejte také s vyšší úrokovou sazbou oproti klasické hypotéce. Jednoduše řečeno, než se slepě vrhnete do hypotéky na stavbu, zjistěte si všechny dostupné informace. Jednou z těch méně známých je například to, že za postupné čerpání hypotéky se platí nemalý poplatek.

Vyřízení hypotéky od A do Z od profesionálů

Nemáte-li zkušenosti s půjčkami typu hypotéky, jistě uvítáte pomoc zkušených odborníků, kteří se na hypotečním trhu pohybují den co den. Můžete si najít vlastního hypotečního poradce nebo využít webový srovnávač Úspory.cz, kde vám pomohou s vybráním nejlepší hypotéky. Sami si na jejich stránkách za pomoci chytrého nástroje kalkulačka hypotéky provedete hrubý výpočet a následně i srovnání hypoték. S dalším postupem vám již pomohou hypoteční specialisté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *