I z pár metrů čtverečních se dá vyčarovat koupelna snů

Každý, kdo bydlí ve starším bytovém domě, se potýká s tím stejným. Miniaturní koupelnou, ve které je nutné využít každý centimetr, aby se do ní vešla jak sanita, tak úložný prostor či třeba pračka. Přemýšlíte, jak vaší koupelnu zařídit, abyste se v ní necítili jako ve skladišti, ale jako v soukromém wellness? Podívejte se na naše tipy.

Ať už bouráte umakart, nebo se prostě jen chystáte zrekonstruovat koupelnu, pořádně si vše rozmyslete. I z malých koupelen se totiž dá vyčarovat útulný prostor, ve kterém budete rádi relaxovat. V první řadě si rozmyslete barvu podlahy a obkladaček. I zde platí pravidlo, že tmavá utápí a zmenšuje prostor. Lepší je tedy vsadit na světlé odstíny, ale spíše studené – ty to totiž působí uklidňujícím dojem na rozdíl od teplých barev, které vás budou zbytečně probouzet a burcovat. Skvělou volbou je světle modrá, zelená, přírodní, ale i pastelové odstíny.

Vyberte si jednu hlavní barvu a k ní dolaďte zbytek koupelny. Kombinujte jednotlivé odstíny a využijte toho, že světlejší odstíny vystoupí a ty tmavší naopak splynou s pozadím. Pokud vás jednoduchý obklad nudí, dolaďte ho třeba populární mozaikou.

Vana nebo sprcha?

Rohový sprchový kout dokáže ušetřit spoustu místa, ale pokud se nechcete vzdát koupání, nemusíte. Místo ušetří úhlopříčné vany, ale vyrábí se i minivany s rozměry od 120 x70 cm, případně sprchy s vysokou vaničkou. Vanu vždy opatřete sprchovou zástěnou, ať se můžete i sprchovat, bez rizika, že nacákáte ven. Vsadit můžete i na nenápadný sprchový kout, tedy pouze odtokový kanálek opatřený schůdkem, který na rozdíl do zavřených sprchových koutů neubírá prostor. Pokud nemáte oddělené WC, vsaďte na závěsné, které opticky rovněž ušetří prostor. Problém bývá i s pračkou, pokud vyloženě nevíte, kam jí umístit, dejte jí do kuchyně.

Skřínky nahoru i dolů

Vaše koupelna bude vypadat mnohem prostornější, pokud se na poličkách nebudou válet tuny kosmetiky a šampónů. Většinu produktů se snažte schovat do důmyslných skříněk. Využijte prostor pod umyvadlem, nad WC, nad pračkou, nad zrcadlem… Využít můžete i kapsář, který jednoduše pověsíte na dveře a získáte tak spoustu místa na hřebeny a další potřebné věci.

Nezapomeňte na staré dobré zrcadlo, které je nejen potřeba pro každodenní zkrášlování, ale také opticky rozšiřuje prostor. Můžete ho dát kamkoliv, na stěnu, na dveře či ideálně nad umyvadlo a dodáte koupelně další rozměr. Zrcadlo nezapomeňte opatřit menšími světly, ať na sebe vidíte. Osvětlení v koupelně by mělo být dobře rozprostřené a ideálně bílé.

Dodejte koupelně šmrnc doplňky

Pohrajte si i s takovými detaily, jako je dávkovač na mýdlo, kelímek na zubní kartáček či záchodová štětka – když budou ve stejném designu, koupelna bude působit vzdušněji, uspořádaněji. Slaďte i koupelnovou předložku s ručníky – do barvy koupelny, nebo třeba do kontrastní barvy. Záleží jen na vás, co se vám bude líbit a pomůže vám k pocitu relaxace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *