Iniala Beach House – filantropický projekt

Iniala Beach House je luxusní a designový plážový komplex, jenž boří předsudky na všech frontách. Dokázal, že zdánlivě nesourodé propojení designu a humanismu si dokáže být blízké a prospěšné.

Koncepce celého designového resortu je vlastně jen splněný sen původního majitele Marka Weingarda, jenž oslovil deset osobností světového designu a požádal je o spolupráci. Přál si, aby realizovali jeho vizi o záchraně původní andamanské kultury a podpoře místního obyvatelstva. Výsledkem jsou objekty a interiéry vzdávající hold tradicím a řemeslné kultuře regionu. Resort tvořený třemi samostatnými, designově zařízenými vilami, atraktivním pentousem a kouzelným dětským světem je ideálně zasazený do romantické scenérie, stíněný palmami a lemovaný oslnivě bílými plážemi Natai, jež omývají azurově modré vody Andamanského moře. Chtělo by se jen vydechnout – wau pohádka.

Všichni oslovení designéři, kteří připluli na ostrov, aby oživili Inialu, byli vybráni pro svou schopnost vyjádřit skutečnou originalitu a kreativitu šarmem i sofistikovaností.

Collector´s Villa

Ve středu komplexu stojí impozantní Sběratelská vila, jíž dominuje keramická kompozice navržená bratry Humbertem a Fernandem Campano. Celkem ale čtyři přední světoví návrháři a řemeslníci vytvořili sérii nádherných, eklektických prostor umístěných v moderní interpretaci klasického thajského domu s nádherným výhledem na západ slunce nad Andamanským mořem.

Celý objekt je zhotovený ze zlatého teaku s akcentovanými štíty a krásnými dlaždicemi. Architektura přináší revoluci ve vnímání bydlení v tradičním thajském dřevěném domě. Bratři Campanové, kteří pro inspiraci cestovali přes Bangkok a Chiang Mai, objevili slavný chrám Wat Arun v Bangkoku, jenž je inspiroval k vytvoření nádvoří. To vítá hosty poklidným bazénem obklopeným majestátními sloupy pokrytými rozbitými zelenými a modrými thajskými šálky, podšálky a nádobím. Stavba těchto sloupů trvala déle než 600 hodin a bližší pohled na keramiku odhaluje tvary slonů, želv a květů. Rozlehlý bazén s krásnou křišťálovou vodou vnáší do tohoto velkolepého prostoru element stálosti.

Vila se může pochlubit velkým obývacím pokojem, jemuž dominuje stěna pokrytá modrými a bílými talířky. Také tato porcelánová mozaika je dílem již zmiňovaných bratří Campanů. Strop je složitě splétaný z ratanu, tato tradiční technika umožňuje slunečním paprskům odrážet se, a vytváří přirozenou klimatizaci. Největším benefitem místnosti je ale fantastický výhledem na pláž a moře.

Vizuální koncept dvou ložnic v této vile byl svěřen špičkovému španělskému designérovi Jaime Hayonovi a irskému mistru řezbáři Josephu Walshovi, který z ohýbaného jasanového dřeva vyrobil efektní postel s baldachýnem. Postel sama o sobě je umělecké dílo, jež právem upoutá pozornost.

Hravý a smyslný Budoár

Tento intimní prostor, jenž je součástí Collector´s Villy, je navržený Markem Brazierem-Jonesem a vyzařuje auru smyslnosti. Ve svém barokním a gotickém stylu je zdaleka nejpřekvapivější a nejvýstřednější ze všech apartmánů. Místnost je extravagantní a svůdná, s bohatě zdobeným, glamour nábytkem a fascinujícími detaily od sprchy a vany navržené ve studiu Drummonds, až po třpytící se servírovací vozík nebo blikající křišťálový paraván, sloužící zároveň jako vstup do koupelny.

Futuristický Penthouse

Ohromující prostor nabízí nádherný výhled na Andamanské moře a výhled na třpytivé střechy Inialy. Nádherná terasa je ideálním místem pro sluneční lázeň nebo večeře pod hvězdami. Velkorysý bazén se prolíná do objemu vily a vytváří přirozenou fúzi vnitřního a venkovního prostoru.

Zujte si boty, než vstoupíte do Penthousu. Koberec je totiž položený na podložky z paměťové pěny a připomíná pocit chůze po písečných dunách. Podlaha je zde prostě funkční součástí interiéru a vy si můžete kdekoli odpočinout v jejím měkkém a poddajném náručí.
Luxusní postel „White Leather“ se zavěšuje od stropu a jemně kolébá, když spíte. Neuvěřitelný prostor ke koupání má nadměrnou vanu a výjimečně navrženou sprchu typu „Tardis“.

Interiér Penthousu vytvořil Graham Lamb, jenž o svém díle říká „Při navrhování Iniala Penthouse jsme měli možnost zkreslit vnímání toho, co si představujeme pod běžným bydlením a vytvořit například onu fantastickou plážovou podlahu, která se přirozeně vlní a vytváří více funkcí pro jeden prostor.“

Ikonická Villa Bianca

Španělské studio A-cero a studio PoD z Ruska společně vytvořily interiéry s použitím bílého nábytku a přírodního dřeva, jež poskytují velkolepé prostory fungující jako nádherné plátno pro vynikající asijské umění. Zakřivené střechy této vily vyjadřují myšlenku celého resortu „Hands of Welcome in Iniala“.

Společné i soukromé prostory Villy Bianca jsou navrženy s akcentem na nejslavnějších ruské ikony – panenky Matrjošky. Pro toho, kdo je snad nezná, Matrojošky jsou sada panenek zmenšující se velikosti, umístěné jedna v druhé. Každá panenka je odlišná, každá má svůj vlastní charakter. Villa je však zabydlena elegantními a moderními verzemi těchto panenenek – každá z nich je funkční a jedinečná. Matrjoška je přítomna v jídelně i obývacím pokoji, její tvar je patrný také v ložnicích i u bazénu či na terase.

Tradiční Villa Siam

Villa Siam, navržená Eggaratem Wongcharitem, je ztělesněním maximalistické fantazie inspirované thajskou kulturou a buddhismem. Mimořádné výtvory Eggarata Wongcharita využívají moderní pohled na tradiční thajské řemeslné techniky. Jeho originální tvorba zahrnuje postele a pohovky, jako kokony zavěšené od stropu, nebo lázně s verši buddhistického učení vytepané do starého zlatého thajského zvonu. Složité proutěné výplety zdobí stropy i stěny eklektických místností vily.

Obývací pokoj, inspirovaný nedalekou zátokou Phang Nga je celý zařízený thajským nábytkem. Místnost svým stylem vzdává hold Buddhovi. Za obývacím pokojem je možná nejvíce dech beroucí část Villy Siam, lázně, inspirované chrámem v horách severního Thajska. Nacházejí se v nádherné zlaté kupoli, popsané buddhistickým učením.

Lotus Suite

Tento mystický prostor, inspirovaný čtyřmi prvky: Země, Vítr, Oheň a Voda, je výstižně pojmenován po symbolických listech lotosu rozprostřených na stropě a nad postelí. V buddhistickém učení se říká, že vše, co je na hladině vody, je povznášející. Lotosové listy nad postelí jsou obrácené, takže zatímco host spí, jeho duch je ve svých snech nad nimi.

Filantropický projekt

Na začátku našeho povídání jsme zmiňovali filantropický aspekt celého projektu. Nuže tedy: Od počátku byl humanismus v centru zájmu Inialy, a proto 10 % všech příjmů z pronájmu ubytovacích prostor a 5 % všech ostatních příjmů je věnováno nadaci Inspirasia, jež financuje a podporuje výjimečné projekty v oblasti zdraví a vzdělávání pro diskriminované komunity a osoby se zdravotním postižením v jihovýchodní Asii a na Maltě.

 

Text Jana Šulcová Foto Iniala Beach House

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *