Interiér pro ni

Ženy mají vysoké nároky nejen na svůj vzhled. Se stejnou pozorností přistupují i k zařizování bydlení. Jimi vytvořené interiéry jsou tak synonymem noblesy, půvabu, estetické funkčnosti a komfortu.

Jak už jsme konstatovali v minulém čísle, mužský a ženský princip přináší do obytného prostoru své nezaměnitelné znaky a typické odlišnosti. Zatímco pánové kladou důraz zejména na účelnost, funkčnost a čistý design, prostředí, vybavované něžným pohlavím, je typické důrazem na vzhled směrem k dekorativnosti, útulnosti a všudypřítomné harmonii. Kýženého výsledku docilují ženy zejména s pomocí tvůrčího přístupu, důmyslnou hrou s textiliemi a doplňky všech typů. Převažuje jednoznačně touha po výjimečnosti atmosféry, někdy i s drobnými stopami okázalosti, která v tomto případě neškodí. Je to svět vizuálně naprosto odlišný od toho mužského a často si bere na pomoc prvky venkovského, romantického nebo glamour stylu. Nikdo samozřejmě netvrdí, že ženy nemůže oslovovat modernismus, minimalismus nebo high tech, mnohem typičtější jsou však pro ně interiéry, kde mohou projevit svou přívětivost, jemnost, něhu, prostě ženskost jako takovou.

 

Oblost a romantika

Zatímco muži touží prezentovat svou osobnost především prostřednictvím získaných trofejí, sportovních výkonů či sbírkou archivních vín, ženy se soustředí spíše na kolekce obuvi, šperků nebo kabelek. Obklopují se krásou květů, uměleckými předměty a hřejivými hebkými materiály, příjemnými na dotek. V souladu s jejich duší jsou spíše zaoblené linie,  pravouhlé a hranaté zase více sluší pánskému stylu bydlení. Muži upřednostňují tmavý nábytek převážně z masivu, z ostatních materiálů pak kůži, kov nebo sklo. Ženským interiérům zase dominuje nábytek ze světlého nebo běleného dřeva, často dekorovaný profilací nebo řezbou, subtilnější kousky z lesklých kovových materiálů, v odstínech zlaté, měděné nebo stříbrné, kterým nechybějí detaily ve formě porcelánových úchytek či patiny. Na rozdíl od decentích, někdy až příliš tmavých barevných palet mužů, které se drží spíše při zemi, ženy daleko více upřednostňují světlé, neutrální a pastelové odstíny. Ty se pak dobře kombinují s tóny zelené, což výslednému interiéru dodává příjemné svěžesti. Jako typicky ženské bychom mohli označit pudrovou, růžovou, mátovou, odstíny lila nebo barvu malin. Velmi rafinovaně jim všem asistuje šedá, díky níž lze poněkud ztlumit přílišný nádech romantiky.

Síla v detailu

Čím se ženské interiéry rozhodně mohou pyšnit, je zacílení na drobnosti: každý koutek obytného prostoru je promyšlen tak, aby dýchal malebností a harmonií. Dekorace lze navíc často obměňovat, například v závislosti na ročním období nebo momentální náladě. Zcela zásadní jsou z tohoto pohledu textilie, množství polštářků, plédů a přehozů, hebké záclony nebo závěsy, které interiér nejen pocitově zateplí, ale i zútulní. Látky luxusního vzhledu, střídání různorodých struktur, materiálů i jejich porchů, to vše je zdrojem potřebné dynamiky a žádoucího napětí. Prim hraje samet, hedvábí, pleteniny nebo žinylka. Nelze samozřejmě opomenout tapety s výraznými květinovými motivy, kožešinové koberce nebo pohodlný čalouněný nábytek.

Pod svícnem není tma

Síla interiéru toho kterého pohlaví spočívá rovněž ve svítidlech. Muž zřejmě vsadí zejména na bodovky a LED zdroje s regulací intenzity,  jejichž funkčnost s největší pravděpodobností předčí tvar toho kterého tělesa. Ženská ruka sáhne spíše po designovém klenotu, který i po zhasnutí nepřestane interiér zdobit a stane se jeho výrazným solitérem. Často upřednostňuje skleněné lustry, lampičky s textilním širmem nebo  kovovými prvky. Vše přitom musí zohledňovat zvolený styl obytného prostoru a se ctí projít pomyslným, ale přísným estetickým testem. Velmi oblíbenými se v poslední době staly otevřené šatníky, které lze výjimečně najít i v mužském světě. Na tomto poli však bitvu vyhrávají jednoznačně ženy, a to zejména díky láskyplné péči o vše, co je obklopuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *