Jak na konstrukci příček? Poradíme vám

Příčkové zdivo je určeno na realizaci příček. Jako takové musí splňovat určené normy. Jaké vlastnosti jsou u tohoto typu zdiva žádoucí?

Vlastnosti příček

Primárně má příčka za úkol rozdělovat prostor, tedy vymezovat jednotlivé místnosti. Určuje dispozici objektu, proto ji lze eventuálně v rámci rekonstrukce vybourat, o čemž by měl ovšem vždy rozhodovat statik. Podstatná je rovněž z designového hlediska. Z pohledu statiky naopak žádné zvláštní požadavky naplňovat nemusí.

Ačkoli příčka není nosnou konstrukcí, je nezbytné, aby taktéž splňovala některé určené parametry. V ČR jsou konkrétně vlastnosti určeny normami ČSN.

Základními vlastnostmi jsou zejména požární odolnost, dále také zvuková neprůzvučnost. Vyžaduje se rovněž optimální tepelná izolace, stejně tak by měly být příčky odolné i vůči stálému či nahodilému zatížení. Samozřejmostí je pak zdravotní nezávadnost materiálu.

Příčky se dále rozdělují podle toho, jaké je jejich statické působení na samotnou stavbu. Rozlišujeme příčky zavěšené, visuté, podepřené, případně kombinované.

Příčky dle materiálu a tloušťky

Dále se pak příčky rozlišují podle materiálu a tloušťky. Kromě tradičních příček zděných si stále větší popularitu získávají také příčky z betonu. Typické jsou hlavně ty, které jsou železobetonové. Tyto prefabrikáty byly v minulosti zvláště oblíbené v panelových domech, kam se instalovaly v řadě obměn.

Dnes se v praxi používá hned několik typů betonových tvárnic. Mezi velmi často užívané patří hlavně tvárnice vytvořené z vylehčeného betonu. Lehčený beton patří k velmi dobrým izolantům. Tzv. keramický beton je vhodný hlavně pro širší příčky, protože se vyrábí ve velikosti od 10 cm. Pro úzké příčky jsou naopak vhodné tvárnice zvané skořepinové.

Tvárnice UNIKA a jejich vlastnosti

Jedním z těchto inovativních moderních materiálů určených pro výstavbu příček jsou také skořepinové tvárnice UNIKA. Jedná se o betonové vibrolisované tvárnice. V přírodním provedení je možno je použít také pro zdivo lícové. Jsou součástí nového stavebního systému, který se tradičně používá zejména v západoevropských zemích, a to už od poloviny minulého století.

Původem francouzský systém je v této zemi výrazně upřednostňován. Podobně je tomu například také v Belgii. V obou těchto zemích je stavební systém UNIKA žádán v asi 90 % případů na rozdíl od materiálů jiných.

Tento stavební materiál představuje řešení pro moderní bydlení, které má být zároveň ekonomické. Skořepinové tvárnice patří k levným stavebním prvkům. Zároveň vynikají svou užitnou hodnotou a jsou vhodné také pro výstavbu domů pasivních.

Mezi jejich stěžejní vlastnosti patří zejména to, že jsou paropropustné, mají velmi dobrou zvukovou neprůzvučnost a dovolují výraznou přesnost zdění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *