Jak se nezničit zbytečným bojem proti plevelu?

Pořídili jste si zahradu a už se těšíte, až ji začnete měnit podle svých představ? Ať už si o rozložení záhonů, trávníku nebo ovocných stromů  rozhodujete sami, nebo s pomocí architekta, měli byste uvažovat i o tom, kolik času chcete péčí o pozemek trávit.

Nejde jen o sekání trávy a udržování závlahy. Ať už chcete, nebo ne, časem se vám na záhonech nebo v trávníku objeví plevel. Představa volných víkendů trávených v předklonu při pletí asi nikoho příliš nenadchne. Nejste-li tedy zapálení zahrádkáři, kteří si boj s plevelem užívají, budete muset sáhnout po jiných prostředcích.

Zapomeňte na chemii a zkuste agrotextilie

Je pravda, že použití chemických prostředků je jednoduché. Ale i bez postřiků a herbicidů máme kolem sebe nevhodných látek mnoho. Proč si je zbytečně nosit i na zahradu, která slouží k naší relaxaci? Jak ale zabránit plevelům v růstu a podpořit pouze rostliny, které chceme?

Můžete se inspirovat například v zahradnictvích a lesních školkách. Tam totiž používají speciální agrotextilie, které rostliny a stromky chrání a plevelu brání v růstu.

Tkané versus netkané textilie

Sortiment agrotextilií je poměrně široký. Základní rozdělení je na tkané a netkané. Tkané agrotextilie jsou pevnější a odolnější vůči počasí a hodí se hlavně tam, kde budete mezi rostlinami často chodit. Proto je najdeme zejména v zahradnictvích a lesních školkách.

Pro použití na zahradě se hodí spíše netkané textilie. Dobře propouští vodu, země pod nimi může dýchat a dá se na ně navrstvit mulč nebo kačírek. Plevel ale zůstane bezpečně pod tkaninou. Má tam omezený prostor i velmi málo slunečního záření, takže nehrozí jeho rozšíření.

Netkané textilie se vyrábějí ve třech barevných variantách. Nejčastěji se používá černá, ale existuje i hnědá varianta. Ta se vám bude hodit, pokud chcete mít podklad nenápadný. Netkané textilie seženete i v bílé barvě. Zde je třeba dát si pozor na vlastnosti. Mulčovací bílá textilie je náchylná na poškození slunečním zářením, takže byste ji měli co možná nejrychleji zasypat mulčem nebo kačírkem. Podobně vypadá bílá, velmi lehká textilie, která se používá na překrytí rostlin proti nepříznivým klimatickým podmínkám a je odolná vůči UV záření.

Agrotextilie proti plevelu vám mohou velmi usnadnit život a udělat z vaší zahrady místo pro relaxaci. Vyberte si je pohodlí domova v e-shopu Agrotex.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *