Jak si doma vytvořit útulný čtecí koutek?

Kupí se vám knihy po bytě? Nedokážete si představit den bez chvilky na čtení? Existují sice elektronické čtečky, ale vůni a šustění papíru nic nenahradí. Každá minuta nad knihou rozšiřuje obzory. Projevte úctu a ukliďte ji na své místo. Třeba do domácí knihovny.

Kolik máte knih? Při výběru knihovny myslete do budoucna

Krok číslo jedna při výběru knihovny je říct si, kolik knih chcete skladovat. Kolik jich máte a také kolik jich mít budete. Z toho důvodu je vhodné vybírat regál na dvojnásobný počet titulů. Představte si tíhu všech děl dohromady. Správná domácí knihovna je vyrobena z masivního dřeva nebo dýhy. Váha knih může police prohýbat, proto je lepší pořídit kratší desky. Musí být alespoň 1,8 cm silné. Při šířce knihovny nad 80 centimetrů by měly mít dokonce nejméně 2,3 centimetrů.

Rozložení knih rozhoduje o estetickém dojmu

Těžké knihy jako encyklopedie patří na dno knihovny. Nezastíní pohled na oblíbené tituly a jejich váha nebude dělat neplechu. Domácí knihovna byt oživí. Seřazením knih podle žánrů, barvy nebo formátu umocníte dekorativní efekt. Pozor však na přeplněné police. Výsledný dojem nevypadá dobře ani vzdušně a opticky zmenšuje místnost. Nechte pár míst volných, proložte knihovnu květinami, porcelánem nebo oblíbenými věcmi. Domácí knihovna se stane zdrojem inspirace i sbírkou zajímavých předmětů v jednom.

Knihovna pomůže ochránit oblíbené tituly

Dostatek světla pro čtení je základ, ale pozor, knihám nesvědčí. Vyšisuje hřbety knih a písmo vybledne. Regály s dvířky oblíbené tituly ochrání před světlem i prachem. Dvířka mohou být skleněná či dřevěná, a zatímco první z nich udělají více parády, druhé jsou především praktické. Například rodina s dětmi by měla na skleněná dvířka u podlahy zapomenout. Ta dřevěná jsou bytelnější a nejsou na nich znát otisky dětských rukou.

K odpočinku patří pohodlí

Místo pro knihovnu musí být především klidné. Není nic horšího, než být během četby neustále vyrušován. Knihovna je hlavně relaxační zóna. Nesmí chybět pohodlné křeslo u okna nebo kvalitní lampa, teplá deka a hrnek čaje. Pokud trávíte četbou několik hodin v kuse a toužíte po opravdovém literárním panství, pořiďte si pohodlný gauč, polštáře a přikrývku. Odpočinek může začít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *