Jak snadno snížit náklady na vytápění

Zima nás letos trápí svou neústupností, po nadějném krátkodobém oteplení se mrazy znovu vracejí a noční teploty klesají stále hluboko pod bod mrazu. Což není dobrá zpráva pro naše peněženky, takže pořád stojí zato přemýšlet, jestli pro úspory nákladů na topení děláme maximum.

Stavební úpravy teď samozřejmě nepřicházejí v úvahu, takže si je schovejme pro přípravu na příští sezonu, ale využít lze pár snadných triků s roletami a žaluziemi, a tak v kase udržet do konce sezony alespoň pár stovek. Nejvíce tepla totiž pořád tradičně uniká stavebními otvory, konkrétně okny.

Přes den pusťte dovnitř slunce, v noci žaluzie stáhněte

Nejvyšší úspory nákladů na energie, potřebné k vytápění, dosáhnete, pokud ovládání prvků necháte na dynamických řídicích systémech. Maximální tepelné zisky z oken jsou totiž podmíněny správným nastavením stínicích prvků. Například automaticky ovládané venkovní rolety, vybavené časovými spínači a čidly, dokážou snížit náklady na vytápění o 25 až 30 %. Žaluzie v zimě nechávejte přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je pak spusťte, abyste zabránili nežádoucímu úniku tepla skrze okna. Je-li žaluzie v noci stažená, teplota v místnosti stoupne o 1,5 stupně. Jak je prokázáno, jsou exteriérové žaluzie až třikrát účinnější než veškeré interiérové clony. Chrání okna před větrem, deštěm a mrazem, zároveň zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu skel. Jejich efekt je příznivý nejen v zimě, ale i v létě, kdy díky nim ušetříte i za klimatizaci.

https://www.zehnder.cz/

Příprava na příští sezonu

Pokud předokenní stínění jakéhokoliv typu ještě nemáte, je čas je plánovat. Jak už bylo řečeno, chrání jak před chladem, tak i před horkem. Moderní rolety a žaluzie, vyráběné z hliníku, velmi dobře odolávají povětrnostním vlivům, nabízejí nejen delší životnost, ale i vyšší bezpečnostní ochranu. Materiál velmi dobře izoluje a v neposlední řadě poskytuje i lepší ochranu vůči UV záření, odráží nepříjemné sluneční paprsky, a tím chrání interiér. Velmi trendy jsou ale takzvané screeny, které vele účinnosti zároveň dodávají budovám i pergolám a terasám nadčasový moderní vzhled. Technické tkaniny, určené pro tyto systémy, zajišťují maximální ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla, a vedle toho také zabezpečují optimální úroveň přirozeného světla v interiéru. Další předností tohoto typu stínění je částečná světelná propustnost a variabilita, takže umožňují výhled do exteriéru, aniž by bylo narušeno soukromí uvnitř obytných prostor. Screenové rolety vytvářejí v interiéru optimální tepelné podmínky, a jsou tak funkčním doplňkem konceptu pasivních staveb. Díky svému materiálovému složení – skelné vlákno, PVC, polyester – jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto jsou vhodné jak pro vnitřní, tak zejména pro venkovní aplikaci.

Text: redakce -ll-, foto: Isotra, Minirol, Bematech, Diamond design, Maron

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *