Jak vybrat okna pro pasivní dům?

Pasivní domy jsou ekologicky nejúspornější stavby s maximální spotřebou energií 15 kWh/m2 ročně. Klíčovým faktorem energetické úspory jsou správně zvolená okna – eliminují tepelné ztráty a dokonce pomáhají aktivně získávat teplo ze slunečního svitu. Poradíme vám, jak správně vybrat.

1. Jižní orientace a správné rozložení oken – to je základ úspěchu

Ne nadarmo tráví zkušení projektanti až 80 % času výběrem správného rozložení oken. Musí zohlednit jejich tepelně-izolační vlastnosti i designové nároky klientů. V Čechách máme méně slunečního svitu než naši rakouští nebo němečtí sousedé – aktivní tepelnou bilanci u nás mají pouze okna orientovaná přímo na jih.
Pasivní dům by proto měl mít maximum prosklených ploch orientovaných jižním směrem. Naopak severně má směřovat co nejméně oken – představují totiž největší riziko tepelných ztrát. Pro úplnost: prosklené plochy orientované na východ a západ mají bilanci tepelných zisků a ztrát vyrovnanou – můžete s nimi tedy počítat, aleúsporu energií vám nepřinesou.

2. Kde platí čím větší, tím lepší?

Neméně důležitá je také správně zvolená velikost oken. Největší prosklené plochy mají mít hlavní obytné místnosti domu – tedy obývací pokoj, ložnice či pokoje dětí. Orientujte tyto místnosti na jih a navrhněte pro ně co největší okna. Využijete tak maximum sluneční energie a ušetříte za vytápění. A nejen to – váš interiér bude krásně prosluněný a opticky propojený s okolní krajinou. U oken orientovaných na ostatní světové strany stačí dodržet povinné standardy pro oslunění: tedy poměr velikosti oken vůči podlahové ploše 1:6.

3. Dřevěná okna stále vedou

Ekologické bydlení logicky upřednostňuje přírodní materiály – proto patří dřevěná okna k nejvyhledávanějším. Nejenže skvěle vypadají, zaručují také zdravé bydlení díky své přirozené prodyšnosti. Do kurzu se dostávají také dřevohliníková okna, která spojují unikátní vlastnosti přírodního dřeva s vysokou odolností hliníku v namáhaných částech rámu.

4. Typ zasklení ovlivní ekologickou úsporu i ochranu proti hluku

Při výběru zasklení věnujte pozornost především propustnosti světla a počtu vrstev skla. Doporučujeme okna s trojskly, která zajistí maximální tepelnou a hlukovou izolaci. To potvrzuje i Jakub Janošík z tradiční českérodinné firmy JANOŠÍK OKNA-DVEŘE : „Když v roce 2006 dorazil trend pasivních domů i k nám, chyběl tu specializovaný výrobce oken. Spojili jsme se s odborníkem z Norska a ze spolupráce se zrodilo první okno v České republice vhodné pro pasivní domy. V profilu 92 s trojsklem jej úspěšně vyrábíme dodnes.“

5. Rozhodující je kvalita

Chcete-li mít okna, která teplo neztrácí, ale naopak získávají, musíte dbát na každý detail – od výběru materiálů až po perfektní osazení rámů. Práce tohoto typu vždy přenechejte odborníkům. Při výběru se zajímejte i o kvalitu kování, těsnění a příslušenství. Správnost instalace oken nejsnáze ověří tzv. „blower-door“ test. Ten zkontroluje vzduchotěsnost domu a stanoví jeho energetickou náročnost.
Stále nemáte jasno? Přečtěte si více informací o oknech pro pasivní domy přímo na stránkách výrobce a prohlédněte si nabídku stylových oken pro váš dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *