Jak vybrat sušičku prádla

u na prádlo, který vám často překáží? Nebaví vás natažené šňůry na balkóně či na zahradě a přemýšlíte, jak mít rychle suché prádlo a ušetřit čas? Pak si pořiďte sušičku prádla. Projdete-li si obvyklou nabídku, zjistíte, že se budete rozhodovat mezi dvěma typy sušiček. K velmi oblíbeným patří sušičky kondenzační, které jsou i více rozšířené, dalším druhem jsou sušičky ventilační.

Kondenzační sušičky mají uzavřený obvod

Princip sušení je u kondenzační sušičky jednoduchý. Do bubnu uložíte mokré prádlo a necháte proudit ohřátý vzduch. Ten pohlcuje vodní páru a pak se chladí. Vznikne kondenzát, který se v kapalné podobě odvede do sběrné nádrže. Proud vzduchu se znovu zbaví vody, zahřeje se a opět se pustí do bubnu s mokrým prádlem. Zahřívání je možné dvěma způsoby – buď elektrickým topným tělesem, nebo tepelným čerpadlem. Celý proces se opakuje až do usušení prádla.

Nádobu s kondenzátem je potřeba po každém cyklu vylévat. Jinou možností je hadice napojená na odpad, kterou voda odtéká sama. Sušička má své nároky na umístění – měla by stát alespoň 60 cm od dalších zařízení a musí být dobře vyvážená, jinak nebude spolehlivě fungovat.

Topné těleso nebo tepelné čerpadlo?

Sušičky s topným tělesem můžete bez problémů využívat, aniž byste museli dělat nějaké stavební úpravy. Sušení trvá kratší dobu než u sušiček s čerpadlem a tyto přístroje bývají většinou levnější. Musíte však počítat s vyššími náklady na provoz – spotřeba elektrické energie je poměrně vysoká. Při nedostatečném zkapalnění nicméně hrozí vyšší vlhkost v místnosti se sušičkou a možnost vzniku plísní.

Ventilační sušičky nejsou vhodné do všech prostor

Nízkonákladové ventilační sušičky si bohužel nemůže pořídit každý, i když mají nízkou pořizovací cenu a náklady. Horký vzduch s odpařenou vodou odvádí ze sušičky ven větrací trubice, pro kterou je třeba mít připravený otvor ve zdi či okně. Spotřeba elektřiny je zde mnohem nižší než u kondenzačních sušiček, ale sušička musí být umístěna v prostorech s možností venkovního větrání. Trubice se nesmí poškodit a musí mít délku alespoň 120 cm. Tento typ sušičky u nás není příliš častý.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem patřily původně k dražším spotřebičům, v současnosti se jejich cena přiblížila ke klasickým sušičkám. Využívají zbytkového tepla, které pak ohřívá vzduch pro sušení, takže dochází k velkým úsporám vynaložené energie. Jejich instalace je podmíněna větráním místnosti, jinak by zde vznikalo nepříznivé mikroklima, a i u těchto sušiček je potřeba pravidelně vylévat nádobku s kondenzátem po každém použití. Navíc se musí vyčistit i filtry a mikrofiltry, do kterých se lapají nečistoty.

Tip: Pokud hledáte zlatou střední cestu v rámci celkových nákladů, složitosti instalace i zdravého klima v bytě či domě, zvolte si kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem. Např. moderní sušičky prádla od Gorenje disponují pokročilými funkcemi, které umožňují vyhlazení vláken bez pomačkání, likvidaci alergenů pomocí negativně nabitých iontů a ošetření párou na konci programu sušení. Díky zařazení do energetické třídy A+++ jsou navíc energeticky velmi efektivní.

Sušičky nabízejí doplňkové funkce

Můžete si vybrat i modely nabízející větší množství funkcí. Velmi oblíbené je automatické vypínání v okamžiku, kdy je již prádlo ideálně suché, jinak je nutné nastavovat časovač. Užitečný je také informační digitální displej, opatření proti mačkání prádla, snížení teploty pro některé druhy prádla, koš do bubnu nebo bezpečnostní západka.

Při výběru se určitě také zajímejte o to, zda vyjímání filtru, nádobky nebo kondenzátoru není příliš obtížné.

Tip na závěr: Pokud jste zatím nikdy sušičku neobsluhovali, přečtěte si článek Už žádné žehlení košil se sušičkami. Provede vás obsluhou od výběru programu, přes třídění prádla až po správné naplnění bubnu, aby se vaše prádlo nepomačkalo.

 

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *