Jak vybrat vhodné pracovní oblečení a obuv

Pracovní oděvy jsou nezbytnou pomůckou při výkonu mnoha povolání. Na co všechno by měl být brán zřetel při jejich výběru?

Jak vybrat pracovní oblečení

Tím prvním kritériem je samozřejmě druh samotného povolání. Odlišný typ pracovního oděvu potřebuje truhlář a úplně jiný zase zdravotní sestra. Oděv by měl především plnit ochrannou funkci. A právě ta se liší v závislosti na konkrétním typu profese. Podrobněji jsou tyto parametry specifikovány v normách BOZP.

Například pro práci v přírodě je jednoznačně potřeba volit takové oblečení, které chrání před nepřízní počasí, a tedy potenciálně před onemocněním. Ať již je to chlad, vítr, případně déšť. Při práci ve zhoršených podmínkách s nižší viditelností je na místě obléct oděvy s reflexními prvky, které zajistí dobrou viditelnost pracujícího v každém terénu bez ohledu na počasí. Zcela zásadní je taktéž ochrana před zraněním, například u oděvů pro lesníky. Téměř všechny obory ocení i další funkci pracovního oblečení – ochrana kůže před zašpiněním.

Výběr pracovního oděvu může navíc být dán i z estetického hlediska, například pokud se po zaměstnancích vyžaduje stejnokroj ve firemních barvách. Obdobné je to též ve zdravotnictví, kde je tradiční barvou bílá.

U pracovního oděvu je podstatné, aby byl nejen funkční, ale také pohodlný. Důležité jsou prodyšné materiály, které kvalitně odvádějí pot a střihy neomezující v pohybu. Z tohoto důvodu je zapotřebí dbát na výběr adekvátní velikosti.

Jak vybírat pracovní obuv

Nutnou součástí pracovního oděvu je i vhodná obuv. V případě kožených bot s kovovou špičkou je možné je nosit i na riziková pracoviště, kde hrozí pád těžkého předmětu. Vyztužená bota spolehlivě ochrání před úrazem. Na běžné nošení jsou vhodné lehké nazouvací boty, které jsou nadmíru pohodlné. Obdobně lze v provozech, jako jsou lékárny či běžné obchody, nosit také sandály. Jednotlivé typy obuvi jsou značeny podle stupně obuvi, přičemž rozlišujeme obuv pracovní, ochrannou a bezpečnostní.

Pohodlné pracovní oblečení i obuv v nadstandardní kvalitě pořídíte od engelbert strauss.

Přirozeně je vždy nutné si vybrat obuv ve správné velikosti, optimální není ani bota, která je příliš velká, ani taková, která by byla malá. Dále je nutné při výběru obuvi nutné zohlednit došlap – na vnější či vnitřní stranu chodidla, případně rovnoměrně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *