Jakou podlahu si vybrat do kuchyně

Jak vybrat do kuchyně podlahu, která odolá otěru a poškrábání z každodenního chození při vaření, občasnému polití vodou, mastnotou či chemikálií, a současně se nám bude líbit i po letech?

Obsah článku:
Zátěž podlahy při každodenním používání
Sladění podlahy s designem interiéru
    Moderní kuchyně
    Rustikální kuchyně
Možnosti volby materiálu jsou široké
    PVC
    Marmoleum či přírodní linoleum
    Laminát
    Dřevo
    Keramická dlažba

Při rekonstrukci kuchyně jsme často postaveni před otázku, zda nevyměnit s ostatním vybavením i podlahu. Podlaha má vliv na dojem z celé místnosti a s ohledem na to, kolik dalších let by nám měla sloužit, je třeba k jejímu výběru přistoupit zodpovědně a zvážit všechny aspekty.

Tip: Pro rekonstrukci kuchyně můžete využít tzv. americkou hypotéku, kterou poskytuje většina bank v ČR a může pro vás být výhodnější, než klasický spotřebitelský úvěr či běžná hypotéka.

Zátěž podlahy při každodenním používání

Ještě než se začneme zabývat otázkou vzhledu či jednotlivými materiály, je třeba zhodnotit, jaké zátěži bude naše nová podlaha vystavena.

V případě, že často vaříte, je vhodné zvolit typ podlahy, který bude snadno omyvatelný. Nějaké té nehodě při vaření se nevyhne nikdo z nás, a tak nás takový koberec může při jeho čištění hodně potrápit. Nevhodné může být i dřevo a laminát, které se mohou při vylití většího množství vody prohnout. Vybírat můžete naopak z vinylu, korku či dlaždic. U těch malých s bílými spárami ale pozor. Spáry se rychle zašpiní a jejich čištění nemusí být jednoduché.

Pokud máte malé děti či domácí mazlíčky, víte, že hladký povrch nemusí být bezpečný při hraní a běhání. V takovém případě se soustřeďte na materiály s protiskluzovou úpravou, např. na vinyl. Ten díky své odolnosti uvítá v kuchyni nejedna maminka.

Za úvahu stojí také to, zda vám nebo někomu z vašich blízkých často padají věci z rukou. V takovém případě dobře zvažte, zda si zvolit do kuchyně keramické dlaždice. Jejich slabou stránkou je, že bývají křehké a mohou prasknout.


Zdroj: https://www.gorenje.cz/kuchyne/kuchyne-fotogalerie/klasicke-kuchyne

Sladění podlahy s designem interiéru

Na rozdíl od vybavení kuchyně je třeba počítat s tím, že podlaha může zůstat na svém místě velmi dlouhou dobu. Pokud uvažujete nad neotřelým vzhledem podlahy, možná byste měli zvážit všechna pro a proti. V případě, že podlaha není univerzálně použitelná s různými typy kuchyně, bude ji možná nutné vyměnit již při příští výměně kuchyňské linky, aby vám nenarušovala design interiéru.

Pro některé typy kuchyně se hodí pouze určité druhy podlahy. Pokud tedy zamýšlíte kompletní rekonstrukci kuchyně, nezačínejte slepě “od podlahy”. Promyslete si dopředu, jak by měla vypadat kuchyně jako celek.

Tip: Pro inspiraci si můžete prohlédnout fotogalerii kuchyní Gorenje. Najdete zde fotografie kuchyní roztříděné podle barvy, provedení, stylu, tvaru i velikosti.

Největší rozdíl je patrný mezi moderní kuchyní, která často působí minimalisticky, účelně, čiště až chladně, a kuchyní rustikální. Ta naopak vyvolává určitou nostalgii díky použití přírodních materiálů, z nichž měli kuchyně naši předkové.

Moderní kuchyně

Moderní minimalistická kuchyně působí čistým dojmem a účelností. Bílá zde může být dominantní barvou, ale není to nutně pravidlem. Často je doplňována betonem, kamenem či černým leštěným povrchem. Podlahy v moderních kuchyních jsou obvykle tvořeny lesklými keramickými dlaždicemi, dřevem či jeho imitacemi (laminát).

Moderní kuchyně
Zdroj: https://www.gorenje.cz/kuchyne/kuchyne-fotogalerie/moderni-kuchyne-inspirace

Rustikální kuchyně

Rustikální kuchyně, jak už název napovídá, odkazují k venkovskému stylu života a navozují domáckou atmosféru. Dominantním materiálem je často dřevo a jeho imitace, což platí i pro podlahu.

Rustikální kuchyně

Další typy kuchyní (provence, anglická) vám mohou připomínat kuchyni rustikální. I zde hraje roli retro styl, ale kuchyně v těchto stylech bývají často celé bílé či smetanové. Společné mají také využití dřevěných podlah či imitací dřeva.

Tip: U větší rekonstrukce je vhodné vzít v úvahu i podobu dveří či oken. Sladění interiérových oken a dveří s podlahou a nábytkem může dojem z vaší nové kuchyně jen podtrhnout.

Možnosti volby materiálu jsou široké

Současná nabídka materiálů vhodných pro kuchyňské podlahy je skutečně bohatá. Je však potřeba vybírat podle vlastností jednotlivých materiálů a zohlednit specifika konkrétní kuchyně.

PVC

PVC (polyvinylcholrid), označovaný také jako měkčený vinyl či lino se od linolea liší složením. Zatímco linoleum se skládá z přírodních materiálů, lino je syntetickým materiálem. PVC je však materiálem, který ocení především rodiny s dětmi. Odolává rozlitým tekutinám a je snadno omyvatelný. Současně také patří k těm levnějším typům podlahové krytiny. Běžně jej dělíme podle toho, zda se skládá z jedné (homogenní) nebo více vrstev (heterogenní). Pro domácnosti se hodí heterogenní PVC, který se skládá ze základní vrstvy, potisku a ochranné vrstvy.

U PVC se nicméně objevují obavy, že se z nich mohou uvolňovat těžké kovy a ftaláty. Také vůči životnímu prostředí se jedná o velmi problematický plast z hlediska výroby a likvidace.

Marmoleum či přírodní linoleum

Pokud hledáte ekologičtější variantu k PVC, zkuste marmoleum. Tato krytina se vyrábí z ryze přírodních materiálů. Nabízí odolnost, snadnou údržbu a všestrannost použití. Vhodné je také pro alergiky, protože nepřitahuje prach a je antibakteriální. Kromě toho se hodí také pro podlahové vytápění.

Laminát

Laminátová podlaha je používána jako levnější alternativa k podlahám ze skutečného dřeva. Tento typ krytiny nabízí velkou paletu různých barev a vzorů za rozumnou cenu. Ty nejlevnější lze dokonce pořídit za podobnou cenu jako PVC. Na rozdíl od něj je ale třeba o laminátovou podlahu pečovat podobně jako o dřevěnou. To znamená vyhnout se především umývání vodou, protože to může u levnějších laminátových podlah způsobit zvlnění.

Dřevo

Podlaha ze dřeva má tu nepopiratelnou přednost, že ji lze několikrát renovovat. Dřevo také reguluje vlhkost ve vzduchu. Zvýšenou vlhkost do sebe absorbuje a při teplém a suchém počasí ji zase vrací do vzduchu. Tato vlastnost může být ale současně i slabinou dřeva. Pokud vlhkost v místnosti překročí 50 %, může dřevo nabobtnat. Při velmi nízké vlhkosti vzduchu zase dřevo vysychá. Dřevěná podlaha je navíc nákladná při realizaci i údržbě.

Tip: Pokud v kuchyni trávíte hodně času, nezapomeňte používat digestoř. I ta významným dílem pomáhá proti nadměrné vlhkosti v kuchyni. Další alternativou je i využití domácího ventilátoru, který rovněž pomůže s vlhkostí a oceníte jej i při vaření v parných dnech.

Keramická dlažba

Povrch z keramické dlažby je velmi oblíbený díky jeho odolnosti a dlouhé životnosti. Z hlediska údržby je velmi praktická a snadno se omývá. Díky přírodnímu materiálu navíc neuvolňuje žádné škodliviny jako je tomu např. u PVC.

Těm, kteří rádi chodí naboso, však může vadit, že podlaha s dlažbou bez vytápění studí a je tvrdá. Spáry mezi dlaždicemi pak mohou dát domov špíně a plísním. Je třeba mít také na paměti, že dlažba je křehká a při pádu těžšího předmětu může prasknout.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, za kvalitní krytinu se obecně vyplatí si připlatit. PVC může negativně ovlivnit vaše zdraví. Levné dlaždice mohou být kluzké a nebezpečné a také snadněji prasknou. Levná laminátová podlaha se vám může vlhkem zkroutit. Vybírejte proto pečlivě a nezapomeňte – ta stejná podlaha s vámi může být desítky let. Investovat se do ní proto vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *