Jaký koberec do obýváku?

Mnoho lidí v dnešní době stále více volí jako podlahovou krytinu koberec, na místo plovoucí podlahy nebo PVC. Důvod je jasný, koberec má skvělé izolační vlastnosti a navíc jako jediný dokáže zahřát. Pro správný výběr koberce je důležité vědět, co od koberce očekáváme a do jaké místnosti je určený. Jak správně vybrat koberec a co volí současné trendy, se dočtete v následujícím článku.

Jak si vybrat?

V současné době je na trhu velké množství koberců. Není tak vůbec jednoduché si vybrat ten správný, který bude splňovat všechny požadavky. Na začátek je dobré si odpovědět na pár základních otázek:
• Proč si chceme koberec pořídit? Estetický nebo praktický důvod
• Kde bude koberec položen? Z důvodů frekventovanosti
• Co se od něj očekává?

Klíčové vlastnosti

Trh s koberci je opravdu bohatý na výběr. Koberců je celá řada a liší se v mnoha různých ohledech. Zorientovat se tak v nabízeném sortimentu a nesáhnout vedle, je složitý úkol. Při výběru by se měla největší pozornost věnovat především čtyřem základním vlastnostem:
• Materiál
• Hustota a výška vlasu
• Barva a vzor
• Technika výroby

Materiál

Od výběru materiálu se odvíjí i jeho celková kvalita a životnost. Při volbě je na výběr z umělých nebo přírodních materiálů. Umělá vlákna jsou nejčastěji zastoupena polyamidem, polypropylenem nebo polyesterem. Koberce z umělých vláken jsou snadnější na údržbu a skvrny a nečistoty se lépe odstraňují. Také jsou odolné vůči roztočům. Na druhou stranu se vlasy lámou, snižuje se tak jejich životnost.

Koberce z přírodních materiálů jsou většinou vyráběny z bavlny, mořských řas, vlny nebo sisalu. Takové koberce bývají dražší, ale více odolné a snesou více zátěže. Většinou bývají vyráběné ručně, takže se vždy jedná o originální kousky.

Hustota a výška vlasu

Hustota vlasu ovlivňuje jeho životnost. Obecně platí, čím větší počet vláken na metr čtvereční, tím větší odolnost a životnost. Do velmi frekventovaných místností, jako je obývák nebo dětský pokoj, se tak volí koberce s vysokou hustotou. Obráceně to platí u výšky vlasu. Čím vyšší vlas, tím horší údržba. Koberce s vysokým vlasem jsou ideální do ložnice, kde se očekává příjemný došlap.

Barva a vzor

Stejně jako nábytek a vybavení domu podléhá módním trendů, tak je tomu i u koberců. Co se týče koberců do obývacího pokoje, momentálně jsou v kursu koberce s jemnýmia nenápadnými barvami s decentními vzory, nebo jednobarevné koberce.
Obývací pokojům nejvíce sluší kusové koberce s dlouhým vlasem a kovovým leskem. Co se týče barevného provedení jednoznačně vévodí metalické barvy doprovázené zlatou, šedou nebo odstíny béžové.
Na druhou stranu, jednoduchému interiéru zcela jistě prospějí kusové koberce do obýváku s výraznými vzory a barevném provedení. To jsou většinou nízké koberce z umělého viskózového hedvábí s vysokou hustotou vlákna.

Vpichované nebo všívané koberce?

Mezi nejčastější techniky výroby koberců patří všívané a vpichované koberce. Všívané koberce jsou vyráběny technologií tufting. Všívané koberce jsou velmi jemné. Základní tkanina, do které je všíván vlas musí být prostupná jehlou. K zafixování smyček se tak používají sekundární vrstvy z tkaných nebo netkaných textilií.
Vpichované koberce patří mezi nejlevnější podlahové textilní krytiny. Na druhou stranu se jedná o koberce s nejnižší odolností . Vyrábí se jednou operací na jehelném zařízení. Vznikají tak koberce s hladkým povrchem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *