Jídelna jako srdce domácnosti

V posledních letech se interiér proměnil k nepoznání. Jedinou konstantou zůstává jídelní stůl. Je stále v centru bytu, vždyť právě u něj se lidé scházejí ke společným chvílím u dobrého jídla nebo při zábavě.

Velké otevřené dispozice moderních interiérů dovolují využít volný prostor a umístit do něj reprezentativní stoly a stylově odpovídající židle. Stále panuje trend ultra tenkých desek a mezi nejužívanější materiály patří sklo, zatímco mramor, hit posledních sezon, častěji nahrazují keramické desky. Ve stínu nezůstává dřevo, využívány jsou masiv i dýha s výraznou kresbou. Tenké kamenné, keramické i dřevěné desky působí jako velmi křehké, ve skutečnosti mají dostatečnou sílu vzhledem k rozměrům stolu, pouze jejich okraje jsou ztenčené.

 

Klasika ve jménu luxusu

Designéři stále častěji materiály kombinují, jeden podporuje krásu druhého. Ukázkou tohoto stylu je exkluzivní stůl Liquid Big italského výrobce Catellan Italia. Skulpturální základna v barvě mosazi nese ultra tenkou desku z keramiky s kresbou přírodního mramoru. Vzhled stylových jídelních stolů neurčují jenom desky. Designéři stále soustředěnější pozornost věnují podnožím, která jsou kovová, dřevěná nebo z kompozitních materiálů. Některá působí strohým industriálním dojmem, jiná jsou ztvárněna architektonicky, či dokonce sochařsky, minimalistické stoly mají naopak například velmi subtilní nohy, umístěné v samotných rozích desky.

Otevřený interiér, kde kuchyně, jídelna a obývací pokoj tvoří jeden celek, vyžaduje cit pro zvolené materiály. Výrobci vycházejí z designu obývacích pokojů a nabízejí materiálově i stylově ladící celky. Pracovní ostrůvek a často navazující, případně samostatně stojící jídelní stůl tvoří designovou spojnici mezi kuchyní a odpočinkovou částí. Kuchyňská linka a velká, často vestavěná skříň v sobě ukrývají většinu spotřebičů. Funkce kuchyně se tím vizuálně potlačuje, člověk si připadá jako ve velkém obývacím pokoji s rozličnými funkcemi.

Ve skandinávském stylu

Propojení kuchyně s jídelnou a obytným prostorem je v severských zemích tradicí, prosadilo se mnohem dříve než v našich zeměpisných šířkách. Jídelnu ve skandinávském stylu charakterizuje nadčasovost a funkčnost. Paleta barev přirozeně inklinuje k teplým odstínům dřeva v kombinaci s tlumenými tóny bílé, béžové až šedé, které paradoxně doplňuje tmavě modrá až antracitová čerň. Designéři vědí, že tyto odstíny odrážejí denní světlo a dokážou vytvořit iluzi ustupujících stěn, čímž přispějí k tomu, aby místnost vypadala větší.

Zvláštní oblibě se těší přírodní materiály. Sestavy určené do jídelny z masivního dřeva působí přívětivě, bílé nebo naopak tmavé provedení lze vhodně kombinovat s doplňky v jemnějších pastelových odstínech. Celkový výsledek, ač si zachová určitou jednoduchost, vyhlíží harmonicky a nadčasově. I ve skandinávské jídelně se setkáváme s plasty, zpravidla jde o proslulé židle, jež se staly běžnou součástí tamějších domácností. Například židle Hal náležejí k typickým doplňkům severské jídelny. Charakterizuje je minimalistický tvar sedáku i podnože. Kombinovat lze nohy ze dřeva nebo z kovu se sedáky z barevného plastu nebo překližky, obojí s možností čalounění.

V hlavní roli osvětlení

Dokonalé osvětlení pracovních ploch představuje důležitou součást uživatelského komfortu každé kuchyňské sestavy. V navazující jídelně znamená důležitý faktor, jenž může zásadně ovlivnit požitek z jídla. Světlo dokáže vytvořit náladu a podnítit chuť k jídlu, zvýraznit barvy pokrmů, nábytku, nádobí i doplňků. S jeho pomocí lze modelovat prostor a rovněž vyzdvihnout jeden stěžejní objekt, například jídelní stůl.

Jednotlivá svítidla by spolu měla ladit nejen stylově, ale též barvou světla. Příjemnou atmosféru navozuje teple bílá barva. Ta vyzařuje jemně žlutý odstín, který podtrhává halogenová nebo LED žárovka, případně některé zářivky. Světlo v jídelně by nemělo oslňovat spolustolovníky, zároveň by jednotlivé zdroje měly být rozmístěny tak, aby část stolu nezůstávala ve tmě. Dokonalou atmosféru u jídelního stolu vykouzlí například dvě nebo tři kuželová svítidla, která světlo příjemně a přirozeně rozptýlí.

Výrazná závěsná svítidla či lustry dodají jídelně moderní ráz a skvěle podtrhnou vyznění celé místnosti. Rozsvícená světla stůl opticky oddělí od ostatního prostoru a připíší mu status centrálního kousku celého interiéru. Ti, kdo si potrpí na luxus, jistě ocení křišťálové lustry, od jejichž povrchu se světlo působivě odráží, čímž vytvoří velmi okázalou podívanou. Vlastníci industriálních loftů si naopak mohou dovolit obnažené žárovky zavěšené na kabelech, vyznavači severského stylu ocení jednoduchá svítidla se stínidly z lakovaného kovu, skla, dřeva nebo textilie.

 

Text: Alena Kodlová, foto: archivy firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *