Kdy potřebujete jímku a kdy septik? Poznejte hlavní rozdíly

Odpadní vody – záležitost, která příliš nevoní, ale řešit ji musíte. A jak? Jímkou nebo septikem. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Která varianta se hodí na chatu a která do domu? Čtěte dál.

Co potřebujete vědět o jímkách

Přijdete do obchodu a požádáte prodavače, aby vám poskytl nějaké informace o jímkách. A on začne z ničeho nic mluvit o žumpách. Nebojte, neignoruje váš dotaz a ani vám špatně nerozuměl. Jímka totiž znamená to samé co žumpa. A co to to vlastně jímka je? Vodotěsná bezodtoková nádrž, která zachycuje odpadní vody. Nejčastěji je vyrobená z následujících materiálů:

● plast
● sklolaminát
● beton

V podstatě se jedná o nejjednodušší způsob, jak se zbavit odpadních vod. Než se rozhodnete si jímku pořídit, zařiďte si nejprve povolení od příslušného stavebního úřadu. Ve většině případů ho potřebujete. Ale ne vždy. Nepříjemnou administrativu snadno obejdete tím, že si koupíte jímku ze sklolaminátu. Její velká výhoda tkví v tom, že není potřeba betonáž a tím pádem ani stavební povolení.

A na jaké objekty se tedy hodí jímku použít? Jednoznačně pro chaty nebo nějaké rekreační budovy, které vám neslouží jako hlavní obydlí. Pokud byste jímku využili pro objekt, ve kterém žijete, museli byste ji hodně často vyvážet. A to by vás stálo nejen čas, ale také spoustu peněz. Vyvezení jedné várky odpadních vod vás vyjde průměrně na 1 500 Kč.

Chytrý septik

Chcete se zbavit odpadních vod opravdu chytře? Pořiďte si septik. Hlavní rozdíl mezi jímkami a septiky je ten, že jímky odpadní vodu pouze hromadí, ale septik ji navíc předčišťuje. Ve finále se tedy uvnitř septiku hromadí pouze tužší nečistoty, ale samotná voda odtéká pryč. Z toho vyplývá, že septik musíte vyvážet méně často a jeho užívání je pro vás pohodlnější. Pozor. Pokud jste nabyli dojmu, že vyčištěnou vodu ze septiku jednoduše vypustíte do půdy, jste na omylu. Potvrdí vám to každý vodoprávní úřad, který musí vypouštění odpadních vod schválit. Abyste dostali schválení, poslouží vám například pískovcový filtr, který dokáže odpadní vody dostatečně dočistit.

Pokud se rozhodnete pro septik, stavebnímu úřadu se nevyhnete. Musíte zde nahlásit stavbu septiku i osazení filtru. Kal, který se na dně usazuje, je potřeba vyvézt přibližně jednou za rok. Septik si tedy můžete bez obav pořídit do domu, kde žijete. Odvoz fekálií váš finanční rozpočet nenaruší.

Sdílet tento příspěvek na

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *