Komfortní léto na zahradě

Jak se zdá, ani letos to s cestami na prázdniny a dovolenou k moři nevypadá nijak růžově. Pro mnohé z nás je to impuls investovat do vybavení vlastního zázemí, a alespoň tak se přiblížit benefitům některé ze zahraničních destinací.

Ostatně, díky neustálému pokroku v oblasti příslušných technologií stejně jako vylepšování vzhledu a funkčnosti zařízení, připadajících v úvahu, tak vznikají relaxační oázy, jež si nezadají s komfortem luxusních resortů a lázeňských komplexů. Sázka na kvalitní bazén, vířivku či venkovní saunu na vlastním pozemku zkrátka představuje dlouhodobé řešení bez nutnosti cestovat na velké vzdálenosti, navíc vzhledem k pokročilým produktům, nenáročným na vstupní a provozní energie, rovněž ohleduplné k životnímu prostředí.

Bazénové vychytávky

Sofistikovaní výrobci soukromých vodních nádrží jdou s dobou nejen pokud jde o tvary a materiály, ale také z pohledu koncepce. Snaží se nabídnout produkty odpovídající všem moderním nárokům na design a údržbu, které zároveň zohledňují maximální hospodárnost provozu. Jde například o to, že už není vždy nutné bazén při zazimování vypouštět, dalším přínosem je rozhodně optimalizovaný výstup trysek, díky němuž voda v nádrži lépe cirkuluje. Snižuje se tak množství usazenin na stěnách, což se projeví i poklesem nároků na údržbu bazénu a spotřebu chemických přípravků. Péči ulehčí rovněž zastřešení, které nejen efektivně zamezuje mechanickému znečištění obsahu nádrže a chrání ji před vnějšími vlivy, ale také omezuje ochlazování vzduchu a podílí se na udržení optimální teploty vody. Což se samořejmě příznivě odráží také na délce koupací sezóny. Velmi užitečnou výbavou je rozhodně solnička, nabízející zajímavou alternativu ke sladké vodě čištěné chlórem. Lze ji kombinovat s elektrolýzou a hydrolýzou, a desinfikovat tak vodu vedle soli také aktivním kyslíkem. Jde o roztok koncentrací připomínající lidské slzy, takže k radosti především alergiků nedochází k podráždění očí ani pokožky. Solnička navíc automaticky upraví pH bazénové vody na ideální hodnotu. Nezanedbatelný benefit nabízí rovněž protiproud, který usnadňuje budování a udržení kondice, zároveň však významně zvyšuje užitnou hodnotu menších nádrží. Veškeré procesy, a to včetně práce tepelného a filtračního čerpadla i osvětlení bazénu, pak lze ovládat prostřednictvím mobilní aplikace.

Kompaktní vířivý relax

Spáčka zažívají v posledních letech jednoznačný boom, nejen proto, že přinášejí nepřehlédnutelné zdravotní benefity a skvěle vypadají. Zařízení s masážními efekty, typická pozitivním vlivem na tělesnou i psychickou kondici, totiž v řadě případů suplují bazén, ať už kvůli menší náročnosti na prostor či díky snadnější údržbě. Se svým předchůdcem, který spočíval v použití hydromasážního agregátu, vkládaného původně do nádrže ke koupající se osobě, mají dnešní propracované a skvěle technicky vybavené vířivky už pramálo společného. Kromě základní funkčnosti dané tryskami různých typů jsou totiž nejvyšší modely schopny nabídnout svým uživatelům také nadstavbový komfort v podobě aroma a chromo terapie, integrovaného audiosystému s výkonnými reproduktory včetně subwooferu nebo dokonce zabudované LCD obrazovky na dálkové ovládání. Navíc je lze díky termokrytům  využívat během celého roku. Kromě patentovaných technologií a inovací týkajících se efektivity masáží, čistoty vody a úspor energií se firmy soustředí také na ergonomii vnitřního prostoru spáček, tedy na rozmístění jednotlivých sedátek, lehátek a vzdušných či vodních proudů tak, aby vyhovovovaly konkrétním postavám a působily co nejúčinněji na různé části těla. Na trhu se objevily například modely se systémem výměnných panelů JetPak s volitelnou konfigurací trysek, jež lze nejen libovolně umisťovat na vybrané pozice v rámci whirlpoolu, ale také vzájemně zaměňovat podle osobních preferencí uživatele. Vybírat lze ze tří kategorií programů – sportovní, relaxační a wellness.

Terapie horkem

Soukromou relaxační oázu lze vybavit také saunou, kterou je v kontextu s rozměry možné umístit na zahradu nebo na terasu, a to buď samostatně, nebo jako součást speciálního domku. Kromě tradiční podoby, evokující dávné vzory ze severských zemí, se také u nás v poslední době stále častěji objevují super moderní realizace. Pořád jde sice v zásadě o převážně dřevěné objekty, ovšem s rostoucím podílem skleněných ploch v rozsahu až celých stěn. Wellness procedura s nezpochybnitelným zdravotním efektem díky tomu získává další příjemný rozměr, a sice ve formě propojení s okolím. Kromě typových modelů jsou samozřejmě k dispozici objekty dodávané na zakázku, zohledňující jak vzhledové, tak i zdravotní a funkční preference konkrétního člověka. Do jednoho celku pak pochopitelně není problém esteticky zakomponovat klasickou finskou saunu i infra kabinu, na trhu jsou rovněž modely kombinované. Součástí velkorysých  realizací bývají také odpočívárny a ochlazovny. Rovněž v tomto segmentu výrobci nabízejí možnost nadstandardního vybavení: Vsadit lze na solné prvky různého typu, stejně jako na bylinnou, světelnou, barevnou či muziko terapii. Osvědčení dodavatelé se orientují na originalitu a dokonalost ve všech detailech, s důrazem na osobní přístup a řemeslnou zručnost, takže výsledek se projeví i na designovém vyznění celé zahrady a okolí domu.

Bločky

Nejúsporněji lze vodu v bazénu ohřát pomocí tepelného čerpadla. K jeho výhodám patří, že funguje i obráceně – tedy v parných letních dnech dokáže příliš teplou vodu zase o několik stupňů ochladit.

Zázemí bazénu (filtraci, čerpadlo protiproudu i solničku) lze uložit do podzemní šachty, nebo do technologické stěny v prostoru sousedícím s bazénem (například v zahradním domku).

Vířivka s takzvanou funkcí Blower je vybavena zásobníkem vonných esencí. Specificky upravená sada trysek uvolňuje jemný poryv vzduchu, který napomáhá k šíření vonné esence a zároveň přispívá k okysličování vodního proudu. Podílí se tak na revitalizaci pokožky, dělá ji přirozeně krásnou a čistou.

Při stavbě venkovní sauny se používají trvanlivé materiály odolné vůči vysokým teplotám, například dřevo hladkého skandinávského smrku s minimem pryskyřice, voňavého cedru nebo bezsukové kanadské borovice. Pro vnitřní vybavení se osvědčila nevodivá africká vrba Abachi, využít lze za jistých podmínek i tuzemské dřeviny.

Text Alena Müllerová Foto archiv firem

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *