Koupelna osvěžující i vlídná k přírodě

Nábytek, sanita, tvary, textury a barvy mohou v koupelně navodit pocit spojení s přírodou. Zároveň toto bohatství, které nám bylo dáno, lze vhodným výběrem produktů a materiálů šetřit.

Současná koupelna v sobě spojuje praktické využití s designovou nápaditostí. Spolu s ložnicí se stává místem, kde člověk nachází uvolnění a čerpá novou energii. Izolován od starostí všedního dne si může utřídit myšlenky a být sám sebou. Pokud nám chybí dotek přírody a relax uprostřed městského shonu, je přírodní koupelna tou pravou oázou pro duši. Jejími typickými prvky jsou jednoduchost a přírodní materiály – dřevo s výraznější kresbou, kámen, sáhnout můžeme i po exotickém bambusu. Volíme přírodní paletu barev, zemité odstíny a doplňkové jemné modrošedé tóny, inspirované barvou vodní hladiny. Nezapomeneme ani na stylové doplňky, prim hrají živé rostliny, skvěle se hodí i oblázky nebo doplňky z vodního hyacintu. Kouzlo přírodní koupelny spočívá v přirozenosti, uklidňující a harmonické atmosféře.

Královna relaxační zóny

K přírodnímu stylu bezpochyby patří organické tvary, ty nejlépe vyniknou ve formě volně stojící vany v prostoru, která je opravdovou královnou relaxační zóny. Nejenom, že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její linie. Designéři, fascinováni přírodními tvary, stále přicházejí s novými modely. Příkladem může být solitérní vana s přitažlivou elegancí Duo Oval z hodnotné 3,5 mm silné smaltované oceli. Její inovovanou verzi firma Kaldewei připravila k prezentaci na veletrhu Salone del Mobile v Miláně.

Návrat k tradicím

Organické tvary van jsou hitem posledních desetiletí, ale nejsou ničím novým. Mnozí z nás si z domovů babiček pamatuji bytelné litinové vany, které nejenom lahodí oku, ale poskytují také příjemný odpočinek. Tyto kousky jsou nestárnoucími společníky a díky své dlouhé životnosti získávají opět na oblibě. Například vana Newcast se vyrábí již od roku 1921 z trvanlivé litiny. S návratem ke klasickému tvarosloví se výrobci také obracejí k tradičním materiálům, jejichž životnost je desetiletími ověřena. Navíc materiály, jako jsou litina, smaltovaná ocel a kamenina, splňují současné požadavky na recyklovatelnost.

Starší nábytek s novým využitím

Šetrný přístup k přírodním zdrojům není výrobcům vybavení koupelen cizí. K již známé recyklaci, pomocí které lze například z vyřazeného nábytku vyrobit dřevotřískové desky, přicházejí designéři s takzvanou upcyklací. Tato metoda představuje redesign předmětů, které už přežily svou původní funkci, aby po drobných úpravách mohly poskytnout novou službu a zároveň osvěžily styl. Z takových kreativních řešení mohou těžit také koupelny. Proč například nevyužít starý žebřík jako stojan na ručníky nebo věšák na oblečení? Šikovné ruce dokážou ze starého stolku vytvořit originální desku pod umyvadlo. Výhodou přírodních prvků v koupelnách je, že jim případné opotřebení neubere na kráse. U kvalitních materiálů se s patinou zpravidla počítá. Rozhodně to platí o odolných dřevinách nebo vzácném kameni, jako je mramor. I po letech si můžeme být jisti, že z kurzu nevyjdou.

Odolné exotické dřevo

Kombinace luxusní sanity s upcyklovanými kousky vyžaduje cit designéra a také dokonalé zarámování perfektním obkladem a podlahou. Koupelnu v přírodním stylu podtrhne podlahová krytina z exotických nebo tepelně upravovaných dřevin. Exotické dřeviny mají většinou vysokou hustotu dřeva, jsou tvrdé a mastné. Tyto vlastnosti pomáhají dřevu odolávat vysoké vzdušné vlhkosti, i přímému styku s vodou. Krytiny z těchto dřevin lze tak pokládat nejen v prostoru samotné koupelny, ale podle tvrzení zástupce firmy KPP, i ve sprchovém koutu. Nejčastěji užívanými exotickými dřevinami jsou teak nebo wenge. Pokud si na podlahu z exotických dřevin netroufneme, nabízí se celá škála materiálů, od keramiky, přes vinyl, různé kompozity včetně betonu až po nedostižný travertin či mramor.

 

text Alena Kodlová foto archivy firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *