Koupelnový návrat ke kořenům

Příroda a přirozenost, tak by se dal stručně definovat velice příjemný trend, který opanoval svět koupelen a wellness center. Spolu se zobrazením tváře dřeva a kamene přicházejí i unikátní přírodní barvy a tvary.

Koupelnu současnosti vnímáme jako plnohodnotný prostor interiéru. Chcete-li pro svoji koupelnu něco opravdu módního a exkluzivního, zaměřte svoji pozornost na přirozenost.

Obklady a dlažby

Vyrábějí v prakticky jakémkoli tvaru a formovou pestrost lze ještě zároveň vzájemně kombinovat. Střídání velkých formátů s malými je zdánlivě banální, na druhou stranu mimořádně efektní. Velký formát zpestřete na podlaze menším, mozaikou nebo řezanou dekorací.

Velkoformátovým obkladem dokážete obložit sprchový kout s pouhými dvěma kusy a minimalizujete tak počet spár, které jsou nejenom nevzhledné, ale také kolizním bodem každé koupelny – usazuje se zde vodní kámen, a co hůř i plísně. Díky novým technologiím a použitým materiálům dosahují velkoformátové obklady rozměrů až 3 x 1 m. K dispozici jsou i v unikátní ultratenké variantě, při níž obklad dosahuje tloušťky pouhých 3,5 mm. Velice atraktivní jsou tyto obklady právě v dekoru kamene anebo dřeva.

Kámen jako opravdový

V nabídce novinek dodavatelů se objevují keramické imitace různých typů kamene. Mramorový efekt je hlavním materiálem pro podlahy a obklady stěn, které vynikají evokováním minulých období a přírodních materiálů. Krása mramoru dobyla svět a digitální reprodukce umožňuje přesné přenesení vzorů žil, variaci stínů, a dokonce i nedostatků přirozeně se vyskytujících mramorových desek.

Další cestou ztvárnění je imitace kamenů, jako je travertin či břidlice. Opět díky téměř neomezeným možnostem digitálního tisku využívají výrobci efektu střídání barvy a různé struktury se doplňují, vzájemně kontrastují a navzájem harmonizují. Jemné detaily zvyšují celkový efekt, což vypadá jako miniaturní usazeniny rzi v jemně strukturovaných dlaždicích.

Každý typ kamene má svůj vlastní příběh: existence, která se odehrává milióny let, jejíž jedinečnost nabízí inspiraci pro designéry. Směs barev a konstrukcí nabízí dokonalou imitaci přírody vytvořenou jak pro moderní, tak i klasické interiéry.

Dřevo jako živé

Příroda, teplo a příjemné na dotek jsou charakteristické rysy a pocity materiálů s dekorem dřeva. Kolekce vytvářejí dojem opravdového dubu, teaku či třeba buku. Pocit přirozenosti umocní nejenom reliéf kopírující letokruhy, ale také hebký saténový povrch. Tyto materiály jsou vhodné pro instalaci nejenom v obytných prostorech, jako je obývací pokoj či ložnice, ale především v místnostech, kde bychom skutečné dřevo asi nepoužili, a to jsou koupelny, kuchyně a předsíně i vstupní haly.

Opravdové dřevo

Použití dřeva v interiéru, jako historicky nejdéle používaného materiálu, má mnoho podob. Například v koupelně jej najdete nejenom v podobě doplňků, ale může z něj být vyrobený i nábytek.

Dřevo voní, má krásnou strukturu, je příjemné na dotek. Ale hlavně dokáže vykouzlit hřejivou romantickou atmosféru, které lze jen těžko odolat. Pokud proto chcete mít svou koupelnu zařízenou ve dřevě nebo alespoň vybavenou pár kousky dřevěného nábytku, měli byste nejprve kriticky posoudit její stav, dá se říct, že platí přímá úměrnost – čím menší koupelna, tím více se v ní dřevo.

Dřevěná vana, proč ne?

Jestliže jste propadli kouzlu dřeva, nemusíte se nutně zastavit u výběru nábytku. Máte i další možnosti. Například atraktivní dřevěné vany a umyvadla se zhotovují nejenom z tradičních materiálů, jako je modřín, ořech nebo buk, ale také z podstatně exotičtějších dřevin, jako je teak, cedr, mahagon či extrémně odolná africká kambala (iroko).

Při užívání dřevěných van nebo umyvadel je sice třeba dbát zvýšené opatrnosti při výběru čisticích prostředků, ale povrch je ošetřen transparentním nátěrem, jenž je dostatečně tvrdý a splňuje nejvyšší hygienické nároky. Zdůrazní přidanou hodnotu vzhledu přírodního materiálu, ale mechanické vlastnosti má podobné jako například akrylát, keramika nebo smalt.

Nábytek vybírejte s rozmyslem

Pořídit si dřevěný koupelnový nábytek nebo alespoň ve vzhledu dřeva není žádný problém. Na výběr máte z pestré škály dřevodekorů v různých barevnostech. Světlejší variantu zastupuje například dub, bříza či oregon. V případě tmavšího zbarvení můžete vybírat třeba mezi dřevodekory wenge, třešeň nebo ořech. Zlatou střední cestou může být volba barevně nekonfliktního dřevodekoru olše, který se dá skvěle kombinovat téměř se všemi barvami.

Pokud se strachujete o životnost vašeho nábytku, volte laminátový povrch, který vzhled masivního dřeva věrně imituje. Zde se nemusíte obávat, že by vlhké prostředí koupelny nábytek nějakým způsobem narušilo.

Máte strach, že dvířka z masivu či dýhy by v prostředí koupelny nemusela odolat všudypřítomné vlhkosti? Tak zvolte šikovnou alternativu v podobě fóliovaných dvířek, která jsou na vlhkost a jiné nástrahy velmi dobře připravena a nabízejí na výběr celou řadu dřevodekorů, jež jsou od skutečného dřeva k nerozeznání. Fólie obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran, díky čemuž vzniká jediný spoj pouze na zadní straně dvířek. Vnější hrana je tak chráněna před pronikáním vlhkosti i zanášením nečistot.

Voda je živel

Zastánci koupání si neumí představit den bez toho, že by se nenaložili do teplé vody provoněné bylinkami, pěnou, olejem, zkrátka vším, co jim umožní relaxovat nejenom tělesně, ale i duševně. Přiznávají, že si nádherně „vyčistí“ hlavu. A co na to milovníci sprchování? Ti naopak tvrdí, že na stres je nejlepší sprcha, která spláchne černé myšlenky do odtokového kanálu. Pobyt ve sprše pro ně navíc představuje ideální ranní probuzení i zdroj skvělých nápadů. Lékaři k tomu dodávají, že sprchování je podstatně zdravější.

Hlavním kritériem při rozhodování je prostor, který koupelna nabízí. Nicméně už dávno neplatí, že by majitelé malé koupelny museli vždy volit jen sprchový kout. Na trhu se v současné době nabízí i ergonomicky tvarované vany navržené speciálně pro menší prostory. Pokud patříte mezi ty, kteří mají dostatek místa, můžete zvolit obě varianty, aby si na své přišli všichni členové domácnosti.

Spotřeba vody

Obecně panuje názor, že ke spotřebě vody je šetrnější sprcha. Během obvyklého pětiminutového sprchování odteče přibližně 50 až 125 litrů vody. Konkrétní spotřeba závisí na stylu sprchování, průběžném vypínání vody během mytí, ale zejména na tom, jakou máte sprchovou hlavici. Obyčejnou může protéct až 25 litrů za minutu. Hlavice se systémem přisávání vzduchu snižují průtok na pouhých 10 litrů za minutu. Vždy ovšem záleží na konkrétním výrobku, jeho velikosti a typu – zda je to ruční, nebo hlavová sprcha. Pro srovnání – do prázdné vany se vejde od 110 do 150 litrů vody. Nenapouštíme ji však zdaleka plnou. Při běžném koupání tak můžeme spotřebovat přibližně stejné množství vody jako při sprchování pod běžnou hlavicí.

Jana Šulcová

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *