Kvalitní postel – základ zdravého života

Když se řekne postel, každý z nás ví, o čem je řeč. Jenže každý si také pod tímto pojmem představí něco úplně jiného. V dnešní zrychlené době je odpočinek obzvláště důležitý, kvalitní spánek je tudíž klíčovým předpokladem nejen pro fyzické, ale také pro psychické zdraví.

Komfortní ložnice nemusí být nedosažitelným snem, stačí mít dostatečně velkou místnost, kde si můžeme dovolit řadu věcí, které by jinak nepřicházely v úvahu. Dominantou každé ložnice je bezesporu postel, měla by být v první řadě pohodlná a také by měla podporovat zdravý a plnohodnotný odpočinek. Méně jednotní už ale jsme ve vzhledu a materiálu.

Vzhled vaší budoucí postele je samozřejmě důležitý, neměl by ale být na úkor kvality a funkčnosti. Neupínejme se proto k jedné představě o posteli. Snadno pak opomeneme další prvky, které jsou při výběru nové postele důležitější. Hlavními aspekty při výběru by vždy měly být pohodlí a kvalita konstrukce.

Pohodlný kvalitní boxspring

Velmi pohodlné, elegantní a zároveň moderní jsou postele kontinentálního typu, takzvané boxspringy. Spodní matrace těchto postelí je zpravidla tvořená pružinami a je tak přirozeně tužší. To napomáhá rozložení váhy těla, kterému se plně přizpůsobí. Vrchní nosná matrace pak slouží k maximální opoře těla. Úplně na vrchu je topper, tenčí matrace, která se postará o pohodlný odpočinek. Skvěle bude ve velké ložnici vypadat i postel v dřevodekoru, která dokáže celou místnost příjemně zútulnit a působí velmi hřejivým a uklidňujícím dojmem.

Speciální konstrukce

Začněme rámem postele, který je tajemstvím dokonalosti nejenom kontinentálních postelí. Boxy se speciálními pohyblivými pružinami jsou umístěny do rámu postele tak, že zaručují dnu pod samotnou matrací dokonalý komfort poddajnosti a přesnou práci s hmotností i správným protitlakem k ležící osobě. Oproti klasické rámové posteli s pevným dnem je spaní na boxspringové posteli opravdovým zážitkem.

Druhou a velmi podstatnou složkou samotná matrace, která leží celým svým rozměrem na boxspringové základně. U kontinentálních postelí doporučujeme volit speciální vyšší matrace s taštičkovými pružinami, které jsou komplexně vyrobeny z přírodních materiálů, jež dodají posteli ještě vyšší komfort a lepší vlastnosti. Takovými materiály jsou například mýkaná bavlna pro dokonalý jemný pocit a správnou savost nežádoucí vlhkosti, dále pravé koňské žíně, které zajistí lůžku správné mikroklima (neboli v zimě zahřejí a v létě ochladí a odvedou nežádoucí vlhkost), přírodní latex – kaučukové mléko, které matracím propůjčuje jemnost a vysokou prodyšnost spojenou s dlouhou životností.

Snadné vstávání

Speciální výška postele, která je u kontinentálních postelí zpravidla 70 cm a více, usnadňuje uléhání i vstávání z postele. Vyšší postele tak ocení nejen senioři a lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, ale i všichni ostatní, kteří pocítí její výhody především během ranního vstávání, kdy je zvednutí ze sedu přirozenější a pohodlnější.

Postel ovlivní zdraví

Vyberete-li si vhodnou matraci, která vám poskytne správnou podporu, vaše tělo bude více odpočaté. Důležitý vliv má však také klima postele, která je-li z čistě přírodních materiálů, je schopna udržet požadovanou tělesnou teplotu. Například někdo spí při otevřeném okně, někdo má zapnuté topení během noci, zkrátka každý má jiné návyky a preference.

Každé tělo reaguje jinak na specifické okolnosti. Postel musí být prodyšná, aby nic nebránilo cirkulaci vzduchu a tělo si zachovalo svou individuální teplotu. Tomu všemu by měla být věnována pozornost během nákupu postele či matrace za pomoci spánkového specialisty, který poskytne profesionální konzultaci a může tak ovlivnit kvalitu vašeho spánku.

Hlavní kritéria při výběru

Je dobré vědět, vědět, jakou postel a matraci užíváte nyní, a odpovědět si na otázku, co se vám na ní líbí a naopak, co vám nevyhovuje. Zadruhé nikdy se nenechte přesvědčit pouze speciálními akcemi, slevami a výhodnými nabídkami! Svou novou postel budete přece užívat po celý život! Nekupujte jen cenu, nýbrž kvalitu. Postel a matrace je něco, co je nejblíže vašemu tělu. Nenechte se ovládnout pouze designem postele, dbejte hlavně na spací komfort. Design je pomíjivý, ovšem vaše postel vám bude sloužit třicet let.

Doplňky dotvoří prostor

Úskalím velkých ložnic může být pocit chladu a neosobnosti. Tomu se však dá zamezit vhodně zvolenými odstíny použitými jak na nábytku, tak i na výmalbě a textiliích. Ve větších prostorech si můžete dovolit i výraznější barvy, ale není radno to s nimi přehánět. Ke kvalitnímu odpočinku přispěje nejen kvalitní postel, ale také příjemné prostředí. Proto jsou do ložnice ideální volbou ložnicové sestavy, které většinou obsahují veškerý nezbytný nábytek, jako je postel, noční stolky a šatní skříně. Sestavu pak můžete doplnit o další kousky, jako jsou komody či kosmetické stolky.

Pro individuální řešení

Nábytek na míru může do značné míry vyřešit vaše starosti v interiéru. Pokud už si nevíte rady se skladovým nábytkem z obchodních řetězců, nezoufejte, řešení se najde. Nábytek na míru pomůže navíc vyřešit problémy se sladěním materiálů a barev a dává prostor vašim představám i fantazii. Interiér si tak můžete zařídit v naprosto originálním a osobitém stylu.

Na míru mohou být nejenom celé sestavy, ale i jednotlivé kusy nábytku, které se těžko shání nebo nejsou v provedení, jaké si přejete. Typickým příkladem může být například stejné provedení postele, nočních stolků a skříní na oblečení či komod, a to přesně ve stylu a barvách, jaké si zákazník vybere. U typizovaného nábytku jsou totiž v takových případech velké limity a omezení.

Ruční výroba postelí je zárukou dlouhodobé spokojenosti a zdravého spánku. Používá se nejkvalitnější dřevo, které dodá ložnici eleganci a luxusní nádech. Jedná se sice o finančně náročnější volbu, ale máte záruku, že postel bude přesně dle vašich představ. A jaké rozměry jsou pro zakázkovou postel nejlepší? Dospělá osoba by měla mít k plnohodnotnému odpočinku 90 cm šířky postele a manželské lůžko minimálně 160 cm.

Nejčastější chybou je samotné podceňování důležitosti spánku. Spánkem totiž strávíme třetinu života, a proto se do postele vyplatí investovat. Navíc pokud investujete do vyššího standardu postele i matrace, ušetříte si za pár let starosti s dalším výběrem, protože kvalitní postele vydrží dvacet i více let.

TEXT: JANA ŠULCOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *