Květiny jako dominanta interiéru

Příjemně zabydlenou atmosféru dodají interiéru rostliny. Nejčastěji si jimi zdobíme okenní parapety, police, komody nebo skříně. Větším a minimalisticky zařízeným prostorám však svědčí spíš gigantická zeleň v dominantním květináči.

Velkou chodbu, halu nebo obývací pokoj doplní nejenom obří váza, skulptura či designový solitér, ale velkého efektu dosáhnete také vhodně zvolenými rostlinami umístěnými v odpovídajících květináčích. Svým olistěním zlepšují klima v prostoru a například v industriálně laděných místnostech pomáhají navodit domácí pohodu.

Impozantní pokojovky

Nejoblíbenější jsou bezpochyby fíkusy. Jsou odolné vůči různým škůdcům, nenáročné na zálivku, dobře snášejí světlo, ale daří se jim také v polostínu. V bytech se uplatňují rovněž díky množství různých druhů, ze kterých lze vybírat podle místa určení. Atraktivní je fíkus lesklý (Ficus benjamina), který dostanete ve variantě s nádherně probarvenými panašovanými listy. Jeho výhodou je, že dobře snáší řez korunky, takže si časem můžete stromek vytvarovat podle vlastních představ. K dalším známým dominatním rostlinám patří Monstera deliciosa, rostlina s gigantickými listy. Nenáročná na pěstování je také Dracaena massangeana, kterou možná znáte pod názvem dračinec. Do interiéru se hodí palmy nebo kvetoucí stromkové rostliny jako ibišek (Hibiscus rosa-chinensis), jehož pěstování zvládne i začátečník, či lopatkovec (Spatifylum). Dále se sluší jmenovat juku (Yucca alephantipes), exotický nádech do interiéru vnese také banánovník (Musa), bytový bambus (Bambusa ventricosa) nebo různé druhy šefler (Schefflera arboricola).

Opravdovou dominantou interiéru se stanou druhy palem, filodendron (Philodendron erubescens) nebo fatsia (Fatsia japonica), jež dobře snášejí chladné místnosti, jako je hala nebo schodiště. V interiéru se uplatňují i citrusy. Při správné volbě můžete získat zajímavý solitér, který nejenomže krásně kvete, voní, ale současně vás za příkladnou péči odmění plody, jež jsou navíc jedlé.

Optimální umístění

Některé robustní rostliny rostou do výšky, jiné do výšky i do šířky, další jenom do šířky, některé se brzy začnou plazit po zemi a potřebují různě vyvázat (Monstera). Na to všechno myslete, až budete vybírat rostliny do konkrétního prostoru.

Dalším důležitým parametrem je požadavek samotné rostliny. Při výběru se proto zajímejte, zda je daná rostlina vhodná do stínu, polostínu, nakolik jí vadí přímé světlo a podobně. Hodit se vám bude rovněž informace, jak rostlina přezimuje. Například citrusy potřebují v zimě větší chlad, takže pokud nemáte možnost je v tomto období přesunout třeba do chladnější chodby nebo zimní zahrady, bude lepší zvolit jinou rostlinu.

Alternativní pěstování

Moderní květiny se nevystavují jen tradičním způsobem, květináče se vyrábějí i z minimalistického betonu nebo historizujícího mramoru, zavěšují se do vzduchu nebo umisťují přímo na stěnu, kde vytváří živé obrazy. Pokojové rostliny jsou tak moc v kurzu, že už ani dnešní dvacátníci a třicátníci si je znovu rádi umísťují do svých startovacích bytů.

Velkým hitem je například ekologický pratelný papír, z nějž se tvoří geometrické závěsné, nástěnné i stojící květináče v různých barvách. Materiál vzhledem připomíná kůži a překvapí svojí pevností a praktičností. Do vzduchu můžete pokojové rostliny zavěsit také pomocí drhaných provázků neboli makramé jež se skvěle hodí k oblíbenému hygee či boho stylu.

Rostliny jako obrazy

Říká se jí také vertikální zahrada – toto řešení nachází v bytech (a nejenom v nich) stále větší uplatnění. Není divu, koberec z rostlin vypadá na zdi efektně, navíc zvlhčuje vzduch a také z části funguje jako protihluková stěna. Základ vertikální zahrady tvoří hliníkový rošt, který se kotví do zdi. Na něj upevníte plastové květináče anebo závěsné kapsy z polyetylenu.

Rostliny se dají pěstovat v hlíně nebo jako hydroponie ve speciálním obalu. Vybírejte takové, které mají alespoň přibližně stejné nároky na umístění a pěstování. Nedílnou součástí péče je pravidelné prostříhávání rostlin. Vertikální zahrady se nejčastěji osazují pnoucími nebo půdokryvnými rostlinami. Efektně bude vypadat kontrastní kombinace tvarů listů i barev.

Nepodceňujte péči

Stejně jako o zahrádku, je potřeba pečovat i o rostliny v květináči. Podzimní a zimní období je časem pro odpočinek, to platí pro přírodu za okny i pro tu doma. S nástupem studeného počasí a topné sezóny je třeba zkontrolovat umístění jednotlivých květin. Oč raději květiny stráví léto na parapetu, při zapnutém topení to pro žádnou rostlinu není to pravé místo. Příliš intenzivní suchý vzduch bude rychle vysušovat substrát, řešením ale rozhodně není zvýšená zálivka. Dopřejte proto svým květinám místo se stabilní teplotou a dostatkem světla. Pozor dejte rovněž na vzdálenost od oken. Nic nezničí květiny spolehlivěji než ledový vzduch způsobující průvan.

Se zálivkou v tomto období spíš šetřete. Květiny pravidelně kontrolujte, zaměřte se na vlhkost substrátu, ale i na tuhost listů a jejich zbarvení. Přiměřenost zalévání je individuální a neexistuje žádné zlaté pravidlo. Vždy záleží na vlhkosti vzduchu v místnosti, vzdálenosti rostlin od topení a v neposlední řadě samozřejmě na druhu květiny. Obvyklá frekvence zalévání je v zimní období jednou za týden.

 

Foto: Archiv firem

Text: Jana Šulcová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *