Levitující La Roca House

Tento dům s impozantní rozlohou 1300 metrů čtverečních v Mexické Morelii dominuje krajině a nabízí výjimečný panoramatický výhled.

Morelia, hlavní město mexického státu Michoacán, je domovem ambiciózního projektu RRZ Arquitectos, domu postavenému na okraji golfovém resortu o rozloze sedmi a půl hektarů, jenž sdílí s dalšími devíti domy.

Dům s osobností

Mexický architekt Ricardo Romero Zozaya navrhl a postavil dokonale integrovaný dům do působivého přírodního prostředí, které jej obklopuje. Terén tvoří masivní skála 100 m široká a až 30 m vysoká. Úchvatný je výhled, jenž poskytuje neuvěřitelné 270 stupňové panorama města, krajiny, údolí i hor. „Chtěli jsme postavit dům s charakterem a osobností, odvážný, ale zároveň lehký, který je sice pevně usazený v krajině, ale zároveň vypadá, jako by byl zavěšený na vrcholu velké skály“, komentuje svůj projekt architekt Ricardo Romero Zozaya a dodává:  „Celý velkorysý objem domu jedním koncem přiléhá na skále, až je takřka její součástí, druhá jeho část je jako konzola vysunuta do prostoruVizuální výsledek simuluje zavěšení, jako by se dům vznášel na vzduchu.  Velkorysé prosklení i černé obložení umožňuje domu ve dne splynout s krajinou a v noci se stát neviditelným“. Povrchové úpravy ve vzhledu břidlice a betonu i barvy – zpravidla černá, antracitová nebo šedá, byly záměrně vybrány pro umocnění dojmu ze spojení mezi terénem, ​​prostředím a domem.

Ekologicky a zodpovědně

Dům disponuje zařízeními šetrnými k životnímu prostředí – solární panely umožňují ohřev vody a výrobu elektřiny, systém pro recyklaci vody šetří touto vzácnou tekutinou a promyšlené osvětlení i kompletní instalace inteligentního domu spolu skvěle komunikují. Prosklená fasáda, podpořená pečlivě zvažovanou orientací plně využívá světla i tepla a poskytuje tak přirozený topný systém.

Splyne s krajinou

Zásah do krajiny byl proveden s maximálním ohledem k životnímu prostředí, také proto do své konstrukce co nejvíce včleňuje skalní útvary a dosahuje toho, že 90 % zastavěné plochy tvoří pevné skalnaté podloží. Konstrukce domu je odlehčená a částečně transparentní, což vytváří pocit sounáležitosti s krajinou a jako by byl přirozenou součástí okolních skal. Odvážná architektura tak bere v úvahu prostředí, které v maximální míře respektuje. Ve všech prostorách můžete díky velkoformátovým oknům, jež tvoří stěny domu (včetně jedné z 90 metrů dlouhých fasád) obdivovat mimořádné panorama.

Promyšlená dispozice

Na hlavní a nejatraktivnější úrovni domu jsou umístěné společenské prostory přístupné návštěvám, mimo jiné také plavecký bazén, terasa s barem i místo pro barbeque a venkovní posezení. Křídlo domu ukrývá ložnice, jež všechny mají své soukromé terasy s dech beroucím výhledem.

Design a komfort

Projekt věnuje maximální pozornost každému, i nejmenšímu detailu. Pečlivě byly vybírány i barvy a materiály v interiéru. Velkou část mobiliáře realizovala společnost Vondom, jež si byla vědoma požadavku na udržitelnost a současně i eleganci, V různých částech domu je rozmístěna spousta solitérů i zařízení různých kolekcí. Například Voxel od Karima Rashida zdobí velkou centrální jídelnu a terasu s nádherným panoramatickým výhledem. Velká tělocvična a čtyři pokoje jsou rozděleny prostorem s pohovkou, křeslem a konferenčním stolkem ze série Stones. Průchody a chodby, byly osazeny květináči Bye Bye. Na terase můžeme obdivovat modulární pohovky Faz od Ramóna Esteve i něžnou květinovou kolekci Agatha nebo organická křesla a pohovky Doux opět od Karima Rashida.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *