Matrace může za váš spokojený a kvalitní spánek, vybírejte s rozmyslem

Koupě matrace, která nám bude vyhovovat, není vůbec jen tak. Nejen, že jde o investici na až 15 let, je poměrně nákladná, ale především, ač se to nezdá, je tím, kdo může za to, zda se ráno probouzíme odpočinutí, bez bolesti hlavy, zad, nohou… Samozřejmě, svůj podíl nese i polštář, peřina a povlečení, ale matrace je stěžejní. Přitom spousta lidí víc dbá na výběr rámu postele a volbu matrace upozaďuje.

Víte, na co vše byste měli myslet, než si tu pro vás nej matraci odvezete domů?

V obchodě si bez stydění se lehněte

Vážně, jen tak totiž zjistíte, jak tvrdý ten či onen model je. Zároveň pročtěte informace z letáku, který vám prozradí, z čeho je matrace vyrobena, které části jsou pevnější, tvrdší, a které ne.
Rozdíl v matracích je především v tom, z čeho jsou vyrobeny. Vybírat můžete pružinové matrace, latexové matrace, modely z líné a HR pěny. Každá z nich má své přednosti. Např. pružinové jsou cenově dostupné a díky vysoké prodyšnosti se hodí i na deskové rošty. Už dáno není tato matrace taková, jako jste byli zvyklí, když jste byli mladí, nebo malí. Pružiny se ukrývají v taštičkách, mívají různé složení i hustotu, ve které jsou do matrace uloženy.

Latexové upřednostňují lidé s alergiemi, nebo se jich bojí, jsou totiž hypoalergenní.

HR pěna je taktéž hypoalergenní a vyniká ortopedickými vlastnostmi.

Co se týče líné pěny, jde o důmyslné spojení HR pěny a PUR pěny, matrace vydrží dlouho bez jakýchkoli změn tvaru, vzniku proleženin.

Matrace pro dva, nebo pro jednoho

Další důležitou věcí, kterou je potřeba si předpřipravit, než matraci koupíte, je zamyslet se, jakou nosnost má splňovat. Pokud vám váha kolísá, nebo jste právě zhubli, ale běžně vážíte více, volte svoji horní hranici váhy. Navíc s věkem většina z nás přibírá, zvláště, pokud jsme starší, vyšší nosnost bude za pár let naprosto vyhovující a nebudete matraci nadměrně zatěžovat a rychleji opotřebovávat.

Jestliže kupujete matraci do manželské postele, určitě budete vybírat mezi velkou matrací pro dvě osoby a matrací klasickou, samostatnou pro každého. Možná vás to překvapí, ale dvoumatrace mnohým nevyhovují z důvodů, že mají stejné složení a nosnost. Přitom každému z uživatelů vyhovuje jiná tvrdost, má jinou váhu i výšku. U samostatných matrací eliminujete i to, že by se osoby vedle sebe spící rušily pohybem. Otřesy a pohyb velká matrace často přenáší až k vedle spícímu, a znepříjemňovat mu klidný spánek.

Nevybírejte matraci rozhodně podle ceny. Zajímejte se o složení, životnost, hypoalergenní vlastnosti, vyhovující rošt nebo i to, zda se model hodí do postelí, jež mají úložné prostory a cirkulace vzduchu bude minimální. Musí vám být příjemná, vy jste ti, kdo na ní bude spát kus svého života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *