Moderní přímotopy jsou bezpečné

Přímotopy jsou ideální přístroje na občasné vytápění, proto na ně mnoho domácností nedá dopustit. Skvěle poslouží ještě před začátkem topné sezóny, ale mohou být i záchranou ve chvíli, kdy klasické topení přestane z nějakého důvodu fungovat či při potřebě akutního zahřátí.

Moderní přístroje jsou kvalitní a zcela bezpečné. Stejně jako pro ostatní spotřebiče a elektrická zařízení platí, že při dodržování základních pravidel neplynou z jejich provozu žádná rizika.

Na bezpečnost myslete již při nákupu

Přímotop, který si budete pořizovat, by měl být označen značkou shody CE, neboli ConformityEurope, ta dokládá, že zařízení splňuje všechny technické požadavky, které se na něj vztahují. Přímotop by měl být dále označen jmenovitým napětím, příkonem a údajem o modelu nebo typu. V balení byste měli také nalézt český návod, který přesně specifikuje, jak přístroj používat. Vyvarujte se nákupu podezřelých zařízení. Při nákupu se rozhodně neřiďte jen nízkou pořizovací cenou přímotopu, ale ověřte si i jeho bezpečnost. To platí zvláště u zařízení, které budete chtít používat v koupelně. V tomto případě by zařízení mělo mít krytí proti stříkající vodě.

 

Tip: Projděte si širokou nabídku certifikovaných topidel a přímotopů. V nabídce najdete jak praktické přenosné přímotopy, tak i elegantní přímotopy na stěnu, olejové radiátory i infrazářiče.

Správné používání přímotopu

Při používání přímotopu se řiďte bezpečnostními pokyny výrobce, například zařízení nezakrývejte žádnou látkou tj. nesušte na něm textilie, nepoužívejte ho v blízkosti hořlavých materiálů, a pokud máte doma malé dítě, nenechávejte ho zcela bez dozoru, mohlo by se například stát, že by do přímotopu mohlo vsunout nějaký předmět, zakrýt ho látkou apod.

 

Ze statistik vyplývá, že nejčastější příčinou požárů přímotopů je fakt, že lidé topidlo vědomě nebo nevědomě zakrývají, ačkoli je to v návodu jasně uvedeno. Na přímotop tedy nic nepokládejte a zkontrolujte, že v bezprostřední blízkosti nejsou záclony nebo závěsy.

 

Tip: Nevíte, který přímotop si vybrat? Přečtěte si srovnání různých druhů přímotopů a topidel: Elektrické přímotopy: Rychle zahřejí a nezruinují nás.V článku najdete výhody i nevýhody jednotlivých topidel, včetně rozmezí pořizovací ceny.

 

Mezi hlavní zásady bezpečného používání přímotopu patří:

  • Před připojením přístroje k síťové zásuvce ověřte, že napětí uvedené na jeho štítku odpovídá napětí v zásuvce.
  • Přímotop nezakrývejte a ničím neblokujte výstup vzduchu.
  • Zařízení musí být umístěno na rovném a stabilním povrchu.
  • Neumisťujte přístroj v blízkosti záclon, závěsů a hořlavých materiálů.
  • Neumisťujte přímotop v blízkosti vany, sprchy atd.
  • Pozor si dejte i na umístění přímotopu na koberce s hustými, dlouhými vlákny.
  • Zamezte přístupu k přímotopu malým dětem.
  • Nikdy nepoužívejte přímotop, který má poškozený přívodní kabel.
  • Při delším nepoužívání odpojte elektrospotřebič ze sítě, pokud to je možné.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *