Možnost zdravě se nadýchnout

S příchodem jara nás čím dál častěji zajímá kvalitu vzduchu, který dýcháme. Pokud chcete mít zdravé ovzduší alespoň doma, poříďte si kvalitní čističku nebo zvlhčovač vzduchu.

 

Prostředí, v němž se pohybujeme, má do ideálu daleko. Na jaře a v létě obsahuje venkovní vzduch spoustu pylů a prachu, v zimě nás sužuje smog. Čistička a zvlhčovač vzduchu pracují jako vítaní pomocníci, zvlášť pokud máte v rodině alergika či astmatika. A jestliže sdílíte domácnost s kuřákem, dobře víte, jak obtěžující může být cigaretový kouř.

Čističku si propočítejte

Při výběru čističky hledejte především informace, jak velkou místnost dokáže vyčistit, jakou má filtraci a jak je hlučná. „Většina výrobců již dnes rovnou uvádí, kolik metrů krychlových dokáže čistička upravit,“ potvrzuje Iva Pavlousková, specialistka z Datartu. Pokud je uveden pouze výkon, tedy množství vzduchu v m3, vynásobte výšku, šířku a hloubku místnosti a číslo násobte třemi, případně čtyřmi, pokud máte v domácnosti alergika nebo astmatika. Výsledek vám určí, jaký minimální výkon v m3 potřebujete.

V popisu čističky také najdete, s jakými konkrétními nečistotami si dokáže poradit a jaké filtry obsahuje. Čističky dnes obvykle disponují soustavou filtrů, jež odstraní hrubší nečistoty, jako je prach nebo pyl, ale také ty nejmenší alergeny nebo pachy. Důležitý ukazatel reprezentuje i hlučnost, především pro ty, kteří chtějí čističku používat i během noci. Spousta čističek nabízí tichý režim, určený právě pro noční provoz.

Optimální způsob čištění

Pro zajištění efektivního účinku je důležité správné umístění čističky vzduchu a dodržení několika jednoduchých pravidel. Přístroj neinstalujte k oknu, ke dveřím ani k topení a nepoužívejte ho během větrání, kdy nemá jeho účinek význam. Vyvětrejte a po zavření oken spusťte čističku. Počítejte s tím, že jde o dlouhotrvající proces, nemá tedy význam zapínat ji na několik minut. „Skutečný efekt se dostaví tehdy, až veškerý vzduch v místnosti projde oběma filtry, což může trvat v závislosti na nastaveném stupni čištění a místních podmínkách i několik hodin,“ říká Martin Pitoňák, produktový manažer značky Dirt Devil ve společnosti BaSys CS. Je nutné si uvědomit, že čistička zbavuje vzduch poletujících částic, nikoli těch, které se již usadily na nábytku či na podlaze, a také fakt, že vyšší stupeň čištění znamená vyšší hlučnost zařízení.

Zvlhčovač hodně uleví

Pokud bydlíte v bytě s ústředním topením nebo si vzduch upravujete pomocí klimatizace, musíte se vyrovnat se suchým vzduchem. Neprospívá především dětem, kterým dokáže značně zhoršit problémy s alergií či s astmatem. Vadí ale také každému, kdo trpí na bronchitidy nebo ho trápí zarudlá a suchá oční sliznice.

Velkou úlevu dokáže poskytnout kvalitní zvlhčovač vzduchu, jenž se postará o optimální obsah molekul vody ve vzduchu vašeho interiéru. Aby dobře sloužil a nenapáchal víc škody než užitku, je nutné zajistit, aby vytvářená vodní pára byla zbavena všech bakterií a jiných choroboplodných zárodků.

Který je ten pravý

Zvlhčovač vzduchu lze pořídit buď ultrazvukový, nebo parní. Ultrazvukové modely vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1–5 µm, ty vyfukují do vzduchu, kde se jejich odpařováním zvyšuje vzdušná vlhkost. U parních zvlhčovačů vzniká na topném prvku pára, která se ve zvláštní komoře mísí se vzduchem a poté je ochlazována a vypouštěna do vzduchu. „Ultrazvukové zvlhčovače mají sice vyšší pořizovací náklady, ale jejich provoz probíhá mnohem levněji. Zatímco příkon parních modelů se pohybuje kolem 1000 W, u ultrazvukových to obvykle dělá něco mezi 12 a 110 W, záleží na velikosti modelu. Počáteční investice se určitě vyplatí. Jednoznačnou výhodu u ultrazvukových modelů znamená také jejich tichý chod, takže přístroj můžete mít bez obav zapnutý i v ložnici během spánku,“ vysvětlila Ing. Kamila Trávníčková, obchodní ředitelka značky Concept.

 

text Zuzana Langová foto archiv firem

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *