Můžeme v brzké době čekat teploty nad 50 stupňů?

Počasí je dnes nevyzpytatelné, je tedy logické, že nás všechny zajímá jak bude zítra či pozítří.
Pokrok nelze zastavit a to ani v meteorologii, kde je dnes využívána ta nejmodernější technika – družice, elektronické měřící systémy a počítače. Jak to vypadá např. na meteorologické stanici Lysá hora se můžete podívat díky naší malé fotogalerii. Nám laikům jsou k dispozici různé teploměry či barometry a posledním hitem jsou moderní digitální meteostanice.

Meteostanice zažívají v posledních pár letech velký boom, a proto se i jejich počet stále rozšiřuje. Dříve byl výběr omezen na pár kusů, ale dnes si již může vybrat snad každý – od základních modelů až po poloprofesionální stanice s připojením k PC. Mezi domácí meteostanice řadíme ty přístroje, které neoplývají řadou funkcí, ale svému uživateli poskytují především základní informace o teplotě, vlhosti, tlaku a předpovědi počasí.

pr-3-fotoramecek

Pokud hledáte meteostanice vybavené srážkoměrem, větroměrem, ale nepotřebujete přenášet data do počítače, pak je třeba se poohlédnout se po hobby meteostanicích. Některé stanice mají také UV čidlo pro měření UV záření. Tyto meteostanice mají také paměti na maximální a minimální naměřené hodnoty a mohou zobrazit i doplňkové veličiny jako je Wind Chill (pocitová teplota) a Heat Index (teplotní index).

pr-3-ws1600

Pro náročné uživatele, amatérské meteorology a další zájemce jsou určeny stanice z řady poloprofi, jenž nabízí maximum funkcí. Tato kategorie meteostanic má zpravidla mnoho různých alarmů (horní a dolní mez teploty, relativní vlhkosti, barometrického tlaku atd.). Kromě měření běžných veličin (teplota, tlak, vlhkost, srážky vítr), tyto stanice mohou mít také senzory pro solární či UV záření. Součástí stanice může být i instalační stožár či solární panel k napájení venkovních čidel. Stanice se většinou připojují k počítači přes USB port a často jsou vybaveny vnitřní pamětí pro uchování naměřených hodnot.

pr-3-davis

Fenoménem posledních let jsou meteostanice s profesionální předpovědí na více dnů. Tuto předpověď počasí vytváří meteorologové za pomocí nejmodernějších nástrojů jako jsou satelitní snímky, složité matematické modely a supervýkonné počítače. Do přístrojů z této kategorie se pak předpověď dostane buď vzduchem (DCF signál) nebo se stáhne z internetu.

pr-3-ventus
Specializovaný prodejce na meteostanice, teploměry, vlhkoměry, barometry a další produkty související s počasím – www.meteoshop.cz – má pro Vás dobrou radu na závěr. Nedejte se mýlit – přístroje od různých dodavatelů mohou být různé, byť na první pohled vypadají stejně. Existují možnosti různých modifikací a levnějších variant. Proto platí jako vždy – nakupujte u odborníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *