Na co se zaměřit při prohlídce nemovitosti

Jedním z nejdůležitějších kroků při koupi nového bydlení je důkladná prohlídka bytu či domu. Základní informace, které se zájemce dozví z inzerátu a od prodávajícího či makléře, totiž dostanou konkrétní kontury teprve při osobní návštěvě nemovitosti.

Stav domu či bytu by samozřejmě měl odpovídat požadované ceně, jejíž stanovení je už na začátku důležité. Zájemci o koupi se proto vyplatí vzít si na prohlídku nemovitosti zkušeného odborníka, který mu ji pomůže zhodnotit a upozorní ho na všechny podstatné detaily. Prodávajícímu zase může makléř poradit při přípravě nejen potřebných podkladů, ale i se samotnou přípravou objektu nabídky na návštěvu zájemců, například za využití takzvaného „home stagingu“, díky nemuž přiláká maximum zájemců. Osm z deseti lidí, kteří právě kupují nebo prodávají dům či byt, si totiž nedokážou zcela uvědomit jejich skutečný potenciál.

Detaily, které rozhodují

Pro konečný verdikt o koupi mohou být důležité už okamžiky po příchodu do nemovitosti. Prodávající by proto neměl zapomenout na důkladný úklid a před prohlídkou vyvětrat a nevařit. Pokud vlastníte domácí mazlíčky, raději je někam „ukliďte“, aby nepřekáželi: příchozí navíc nemusí být zrovna jejich nadšeným obdivovatelem a vyznavačem sdílení domácnosti se psem či kočkou. Připravte si energetický průkaz, ale ještě lépe složenky a účty, na kterých doložíte náklady na provoz nemovitosti. Dnes se stále více lidí právem zajímá o energetickou náročnost a s velkou pravděpodobností budou chtít tyto informace znát. Nezapomeňte na slušné oblečení a milé vystupování, i to může uzavření obchodu ovlivnit. Vedení prohlídky je pak nejlepší svěřit makléři.

Pozor na souvislosti

Kupující by se však prvním dojmem neměl nechat ukolébat. Soustřeďte se na podstatné faktory – stav nemovitosti, blízké okolí a sousedy, dispoziční řešení, umístění bytu v domě, případné vady, jako jsou praskliny, vlhkost a podobně. Zejména přílišná vlhkost bývá často problém, a to nejen v rodinných domech. Soudobé novostavby jsou velmi dobře izolované, ale někdy nemají zajištěné dostatečné větrání. Pak je v nich vysoká vlhkost a tvoří se plísně. O klimatu v místnosti nejvíce napoví oblast kolem oken a rohy místností, které často bývají skryté za nábytkem. Jakmile objevíte vlhké mapy na stěnách či známky plísně, poohlédněte se raději jinde. Takových vad se totiž budete jen těžko zbavovat. Prohlídku je rozumné absolvovat za denního světla, která lépe odhalí, jak je byt prosvětlený (večerní nasvícení může výsledný dojem zkreslit). Noční či večerní návštěvu však nepodceňujte, dozvíte se během ní, jaký tu je (nebo není) klidový režim.

Prohlídka za běžného provozu

Čas, kdy jsou doma i ostatní obyvatelé nemovitosti, umožní vnímat související okolní zvuky, jež by mohly být rušivé: například průzvučnost stěn, kročejové izolace, to, zda není příliš slyšet provoz výtahu či například vytahování rolet u garáží, projíždějící vlaky či silniční provoz. Zjistěte si, zda v těsném sousedství nejsou obchody a provozovny s časným (či pozdně nočním) provozem, a s tím souvisejícím dopravním ruchem a hlukem. Pozornosti si zaslouží i možnost parkování. V bytovém domě si všímejte stavu společných prostor, výtahu, schránek, zajímavé informace lze vyčíst i ze stavu zádveří a vstupních dveří sousedních bytů. Špatný soused totiž i krásné bydlení dokáže proměnit v peklo na zemi.

Dispoziční řešení

Mělo by sice vyhovovat základním požadavkům, ale většinou není problém provést stavební úpravy. Důležité je proto dopředu se informovat, které zdi jsou nosné a nelze je narušit. Nezapomeňte nechat si předložit doklady o eventuálních dosavadních rekonstrukcích nemovitosti. Hodně napoví stav oken, podlah i zařízení bytu, jako je třeba topení. Staré vypínače a vodovodní baterie naznačují, že pravděpodobně bude nutná výměna elektroinstalace i rozvodů vody.

Text: redakce -ll-, Foto: JRD, YIT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *