Nejen o tom co umí chytrá elektroinstalace iNELS s Jiřím Konečným, majitelem firmy ELKO EP, s.r.o.

• Obklopuje nás stále větší množství moderních elektronických zařízení. Můžete, jako majitel jedné z předních firem v oblasti chytrých elektroinstalací na českém trhu zhodnotit, jak to ovlivňuje vnímání těchto technologií lidmi?

Vnímání i používání nových technologií, prodělalo za posledních deset let velký pokrok v obecném měřítku. Nemalý význam v tom sehrály také aktivity významných hráčů v našem oboru. Zatímco dříve byl inteligentní dům, neboli chytrá elektroinstalace vnímán jako něco vzdáleného, předraženého a nedostupného, v dnešní době se konečně dostáváme k samotné podstatě chytré elektroinstalace. A tou je naopak dostupnost a tvárnost systému.

• Vaší vlajkovou lodí je systém iNELS. Jak se to projevilo konkrétně u něj?

Od roku 2003, kdy započal vývoj první generace, prošel systém iNELS radikálním vývojem. Od ovládání spotřebičů a stmívání žárovek, které dnes umí kde kdo, jsme se postupně propracovali k ovládání veškerých technologií v domě, pomocí jediné aplikace nainstalované na chytrém telefonu nebo tabletu. Ovládat tak lze klimatizaci, rekuperaci, tepelné čerpadlo, závlahu, bazén, máte k dispozici informace z kamer nebo meteostanice. K maximální dokonalosti přivádí systém spojení s kuchyňskými spotřebiči Miele – na dálku ovládáte pračku, troubu, myčku nebo kávovar.

• A co iNELS a zábava?

Důležitou součástí systému iNELS, jsou dnes multimédia. Díky funkci multiroom tak máte možnost si z centrálního úložiště (iMM Serveru) vybírat fotky, filmy, hudbu, sledovat TV anebo prohlížet internet. A to vše na vaší stávající televizi, ze které ovládáte na přehledných floorplanech všechny prvky iNELS. Na masivní rozšíření smartphonů a tabletů na trhu reagujeme operativně tím, že pro ně vyvíjíme aplikace, které zákazníkům ovládání systému ještě zjednodušují a přinášejí nové možnosti využívání chytré elektroinstalace.

tablet_vruce_

• Je možné si ovládání elektroinstalace na dálku prostřednictvím chytrého telefonu nějak vyzkoušet?

Aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android má velký úspěch. Počet stažení a připojení překonal naše očekávání. Obraz z kamery umístěné v showroomu mohou zájemci sledovat na svém zařízení, na kterém běží demo aplikace. V reálném čase vidí, co se stane po stisku tlačítka a získají přehled o tom, jak to celé funguje.
Novým věcem se lidé někdy podvědomě brání a nám se tento stereotyp, díky demo aplikacím iNELS daří překonávat. Přidali jsme také verzi pro iPhone, která je k dispozici na iTunes (iHC-Promo) a volit je možné mezi showroomy v Holešově a v Praze.

iHC-Promo je aplikace, díky které si odkudkoli můžete vyzkoušet systém  iNELS. A jak to celé funguje? Na vašem chytrém telefonu pomocí web kamer vidíte do našich showroomů, přičemž jednotlivé prvky můžete ovládat. Aplikace je ke stažení zde.

• Počátkem roku se na trhu objevila „chytrá krabička“ eLAN-RF-Wi-003. Umožňuje ovládat systém iNELS RF Control přes wifi z tabletu nebo chytrého telefonu. Na jakém principu funguje a pro koho je určena?

Určena je především lidem, kteří už postavený byt či dům mají, ale chtějí si ho vylepšit. I když byly obě chytré krabičky (eLAN-RF i eLAN-iR) vyvinuty jako podpora pro nástavbu iNELS Multimedia, často jsou používány i pro přímé ovládání. Celé to funguje tak, že bezdrátové prvky systému iNELS RF Control jsou do chytré krabičky načteny a ve webovém konfigurátoru si vytvoříte floorplan vašeho domu či bytu, do kterého nasázíte jednotlivé prvky. Je to přehledné a jednoduché. Potom si načtete IP adresu do prohlížeče vašeho tabletu, smartphonu nebo notebooku. Počet prvků na floorplanu není omezen technicky, ale rozměrem displeje kvůli přehlednosti. Přesto se nám podařilo vytvořit aplikaci pro přímé ovládání (iHC-MARF pro Android a iHC-MIR pro iPhone) tak, jak ji naši zákazníci znají z RF Touch nebo aplikací iHC pro ovládání iNELS. Oba typy ovládání je samozřejmě možné kombinovat podle potřeby.

1

• Jedním z hlavních důvodů proč zvolit inteligentní bydlení jsou úspory. Vy jste v dubnu představili nejnovější generaci úsporných LED žárovek. Co od ní zákazníci mohou čekat a kolik vlastně mohou ušetřit?

Sortiment jsme rozšířili o výkonově nejmenší i největší žárovky, aby měl zákazník větší výběr. Vznikla ucelená řada žárovek od 400 Lm (5,3 W = náhrada za 35W klasickou žárovku), přes 470 Lm (7,5 W = náhrada za 40 W), 806 Lm (11 W = náhrada za 60 W) až po 1060 Lm (13 W = náhrada za 75 W). Poslední dvě jsou navíc stmívatelné. Zaměřili jsme se také na teplotu barev a dnes dokážeme každou žárovku nabídnout v teplé (2700 K) i studené (5000 K) bílé.
Přidali jsme speciální žárovku s širokým úhlem svitu (270 stupňů) ve tvaru glóbu.
Novinkou jsou i kulatá LED svítidla, určená pro montáž do podhledu – tzv. downlighty.
Naší hlavní výhodou je, že pro všechny LED světelné zdroje máme k dispozici stmívače z naší produkce vhodné do klasické, bezdrátové anebo sběrnicové instalace.

• Mnoho zákazníků by si žárovku určitě také chtělo prohlédnout z blízka. Mají nějakou možnost?

Stmívatelné žárovky, originální RGB žárovky, čtvercové a obdélníkové panely nebo backlight si mohou prohlédnout a vyzkoušet v showroomu iNELS v Praze na Vysočanech. Krom novinek tam uvidí i různé profily a krytí LED pásků.

produkty Elko Lighting

• A úspora elektrické energie?

Důraz na úspory elektrické energie je pro produkty ELKO Lighting zásadní. Na stylový design a funkčnost to samozřejmě nemá žádný vliv. Volba správného osvětlení dokáže ušetřit domácnostem až 40 procent veškerých nákladů na energie. Zákazníci se o tom mohou přesvědčit v našem showroomu na ukázkovém panelu. Uvidí, kolik energie a peněz je možné ušetřit výměnou klasických světelných zdrojů za LED. Kdykoli od 10 do 18 hodin ve všední dny. Další informace jsou na našich stránkách http://www.inels.cz nebo na facebooku –  https://www.facebook.com/%23!/iNELSJednouNohouDoma#!/iNELSJednouNohouDoma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *