Nejvíce se staví v okrajových částech Prahy, vede osmička a devítka

Znatelný růst ekonomiky a klesající nezaměstnanost se výrazně odrážejí na trhu s novými byty. V dalších dvou letech lze nárůst výstavby očekávat především v okrajových částech Prahy.

Hlavním trumfem developerů se staly dříve opomíjené lokality v Praze 8, 9 nebo 4. Mladou generaci kupujících ve věku od 25 do 45 let totiž láká bydlení v blízkosti přírody s mnoha možnostmi aktivního vyžití mimo město.

„Periferie“ v centru zájmu

O pozemky na okraji metropole se developeři zajímají už delší dobu. Nejdříve šlo o nutnost opustit zastavěné centrum, které je z pohledu nových projektů už vyčerpáno a zbývají jen malé pozemky, nebo rekonstrukce starých objektů. Postupně se však zrodil nový trend nabízející víc, než jen strohé byty. Velké plochy v okrajových částech měst totiž umožňují kultivaci celého okolí, kde lze zbudovat cyklostezky, parky, dětská hřiště… poskytují tak další aktivity, které lákají moderní generaci kupujících. Rozmach výstavby na „periferiích“ souvisí také s rozvojem občanské vybavenosti a celkového komfortu bydlení v dané lokalitě. Oproti satelitům jsou tu obyvatelům k dispozici obchody pro běžné denní nákupy, školy, lékaři a další důležité městské instituce. Satelity, které byly populární před deseti lety, už tolik netáhnou: lidé zjistili, že ač jsou blízko k přírodě, život daleko od základního městského zázemí není tak ideální, jak si představovali.

Stále v dosahu MHD

Velké projekty jsou sice dál od centra, ovšem pořád pouhých pár minut jízdy hromadnou městskou dopravou. K nejdůležitějším faktorům budoucího úspěchu projektu totiž patří dobrá dopravní dostupnost a sociální infrastruktura. To vše právě okrajové části Prahy nabízejí. K tomu je nutno připočíst snadné automobilové spojení s dálnicemi vedoucími mimo město a přírodní parky v blízkosti lokality pro pěší procházky i cyklovýlety. Zájem o bydlení v zeleni s komfortem města stále graduje, a to nejen kvůli přímému bydlení, ale také jako o investici do budoucna.

Ceny rostou a porostou

S oživením stavebního trhu však stoupají i náklady na realizaci projektů, což se pomalu začne promítat také do prodejních cen. Nabídka developerů na pražském rezidenčním trhu by podle prognóz měla v roce 2016 růst v průměru o 6,3 procenta, v následujícím roce o dalších 5,3 procenta. Což má samozřejmě i vliv na rozhodování potencionálních zájemců o byt. Více se zajímají o kvalitu projektu, déle se rozhodují a zvažují všechna pro a proti: zda volit byt už zkolaudovaný, před dokončením, nebo čerstvě vložený na trh, tedy zatím pouze na papíře. Obecně lze konstatovat, že zhruba 60 procent prodejů se uskuteční ve fázi výstavby, kdy už mají lidé hmatatelnou představu, jak bude projekt vypadat, ale u vybraného bytu lze stále ještě využít možnosti klientských změn. U velkých developerů, kteří se mohou prokázat referencemi v podobě předchozích etap či projektů, převládají dřívější nákupy. Stálicí zůstává většinové financování koupě bankovním úvěrem.

Text: redakce -ll-, foto: Star Group, JRD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *