Není hrana jako hrana

Geometrické linie vládnou většině soudobých interiérů. Obklopují nás tak v mnoha podobách, na nábytku, kování či dveřích: ostré či zaoblené, ale také kvalitní či nekvalitní. Jak se v nich orientovat?

Současné trendy preferují převahu hladkých nábytkových ploch s minimem rušivých prvků, jež jsou vstřícné i k bezpečnosti. Platí to i o bezúchytkových dvířkách, kde je funkčním řešením takzvaný záporný úhel v podobě zkosení hran pod úhlem 30°. Umožňuje jejich uchopení a komfortní otevření, aniž by například na leštěném povrchu zůstávaly otisky prstů.
Další zajímavou variantou je „ztracená“ spára, která činí povrch dvířek v místě styku ABS hrany a čelní plochy dvířek naprosto jednolitým, bez viditelného spoje. Jde o efekt, který se projeví nejen dokonalým designem nábytku, ale také tím, že zamezí usazování prachu a nečistot. Postará se o to kvalitně aplikované PUR lepidlo, spoj je navíc odolný vůči vlhku a po vytvrdnutí disponuje tepelnou odolností až do 100° C.
Efektní možnost představují i ABS trojrozměrné hrany, s odstínem shodným s plochou nábytku. 3D akrylová hrana je zdrojem plastičnosti a vzbuzuje pocit skleněné desky nalepené na dvířkách, čímž dává výslednému produktu neobvyklý, elegantní a moderní čistý vzhled.
U koupelnového nábytku se osvědčily rovněž vysoce stylové a praktické hrany na pokos, které opět neruší jednolitý povrch nejen čel skříněk či zásuvek, ale také bočních korpusů. Tento způsob tvarování nábytku, který dotahuje jeho design k dokonalosti, k nám přichází ze světových veletrhů.


Pokud jde o oblé hrany, u nich uživatelé oceňují nejen eleganci, ale také ochranu před zraněním či poškozením. Efekt je využitelný jak u dveří a zárubní, tak u nábytku. Zárukou kvalitně zpracovaných oblých hran jsou vhodné odolné materiály a moderní technologie, které umožňují jejich ohýbání.
Vysoká konstrukční pevnost a zvýšená odolnost dveřního křídla zase hovoří pro pevné hliníkové hrany, díky nimž dokážou dveře bez úhony odolat i velmi prudkým nárazům, což výrazně prodlužuje jejich životnost. Toto designové řešení vynikne zejména v kombinaci s dekorativními intarzovanými hliníkovými proužky nebo hliníkovými rámečky dveřního prosklení.
Doslova hitem jsou však hrany neviditelné. Jde o výjimečné, ale o to efektnější řešení, které umožňují například skryté zárubně. Dveře jsou díky nim v jedné rovině s okolní stěnou. Konstrukce prvku totiž umožňuje vytvořit vysoko pevnou hranu průchozího otvoru, dokonale kompatibilní s navazujícím povrchem.

Text: redakce -ll-, foto: Dřevojas, J.A.P., Solodoor,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *